reklama

Formaldehyd v domácnosti může způsobit hodně zla

Do interiéru se formaldehyd uvolňuje například z koberců, kosmetiky a dalších předmětů denní potřeby či z výfukových plynů zvenčí. Jeden ze způsobů, jak se ho trvale zbavit, představuje instalace sádrokartonových desek se speciální technologií, která formaldehyd neutralizuje. Jak taková technologie funguje?

Formaldehyd v domácnosti
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)
Formaldehyd v domácnosti může způsobit bolest hlavy, ekzémy i rakovinu (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)

Formaldehyd v domácnosti

O formaldehydu se v souvislosti se zdravým domácím prostředím dosud příliš nemluvilo. Tato neviditelná látka přitom ve vyšší koncentraci způsobuje mnohé zdravotní potíže od kýchání a slzení přes ekzémy po záněty průdušek a patří dokonce mezi karcinogeny.

Množství času, které trávíme v interiéru, neustále narůstá. Svou roli v tom může hrát i stoupající popularita „home officu“, jenž se mnohým firmám osvědčil v časech karantény, a proto se jej rozhodly zavést do svého provozu natrvalo. Průměrně dnes trávíme v interiéru 85 % svého času, je proto důležité věnovat pozornost vhodnosti vnitřního prostředí. Ačkoli formaldehyd představuje velmi škodlivou látku, při posuzování bezpečnosti domácího prostředí bývá často opomíjen.

Ačkoli formaldehyd představuje velmi škodlivou látku, při posuzování bezpečnosti domácího prostředí bývá často opomíjen
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)
Ačkoli formaldehyd představuje velmi škodlivou látku, při posuzování bezpečnosti domácího prostředí bývá často opomíjen (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)

V domácnosti je přitom formaldehyd takřka všudypřítomný. Uvolňuje se ze závadných stavebních materiálů, jako jsou například dřevěné OSB desky, dále z dřevotřískového nábytku, barev, lepidel či podlahových krytin. Produkují jej také běžné činnosti, jako je vaření či žehlení. Může se vyskytovat i v některých textiliích – tedy oblečení, kobercích a podobně. Někdy se nachází dokonce i v  hračkách pro děti..

Formaldehyd je používán také v některých čisticích a dezinfekčních prostředcích, lécích či kosmetice a slouží jako konzervační prostředek v mnohých potravinách. Zvenčí proniká do interiéru z výfukových plynů automobilů a obsažen je též v cigaretovém kouři. Velkou část dne jsme tak nuceni tento neviditelný, ale zdraví velmi škodlivý plyn vdechovat.

Nejcitlivější jsou astmatici, alergici a děti

Dle vyhlášky č. 6/2003 ministerstva zdravotnictví nesmí míra formaldehydu ve vnitřním prostředí přesáhnout 60 miligramů na metr krychlový. I nižší koncentrace formaldehydu však může způsobovat podráždění očí a dýchacích cest. Při vyšší koncentraci pak hrozí lidem, kteří se v daném prostředí pravidelně pohybují, široká škála zdravotních potíží od bolesti hlavy, kašle, kýchání či nevolnosti přes podráždění kůže, respirační potíže či záněty průdušek a nosní sliznice až po vznik astmatu a ekzémů.

Podle Světové zdravotnické organizace navíc patří tento plyn mezi karcinogeny a může být příčinou rakoviny. Citlivost na formaldehyd se nicméně liší v závislosti na zdravotním stavu člověka. Větší potíže mívají lidé trpící alergiemi či astmatem. Nejzranitelnější jsou pak děti, protože jejich plíce vdechnou v poměru ke své hmotnosti za stejný čas větší množství škodlivých látek.

V domácnosti je přitom formaldehyd takřka všudypřítomný
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)
V domácnosti je přitom formaldehyd takřka všudypřítomný (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)

Řešením může být použití sádrokartonových desek opatřených speciální technologií, jež tento plyn odstraňuje. Sádrokartonové desky, které se v interiérech dají využít například jako dělicí příčky, podhledy či předstěny pro obklad stávajících stěn, mohou kromě akustických či protipožárních vlastností také neutralizovat formaldehyd. Existuje již technologie, která je součástí některých akustických, impregnovaných a protipožárních desek, a která umí formaldehyd pohltit a rozložit na neškodné inertní látky.

Již za 28 dní přitom dokáže snížit jeho koncentraci ve vzduchu o více než 70 %, a to na minimálně padesát let. Účinnost této technologie byla ověřena akreditovanými laboratořemi i Státním zdravotním ústavem v Praze. Pro danou účinnost je ideální využít zhruba 1 m2 desky na asi 1 m3 vzduchu v místnosti. I v menším zastoupení ale dokážou sádrokartonové desky vnitřnímu prostředí výrazně prospět.

Řešením může být použití sádrokartonových desek opatřených speciální technologií, jež tento plyn odstraňují
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)
Řešením může být použití sádrokartonových desek opatřených speciální technologií, jež tento plyn odstraňují (Zdroj: Rigips, divize SGCP a.s.)

V kouřimském domě klesla koncentrace formaldehydu o 84 %

Pozitivní příklad může představovat rodina Kroupových, která si po narození dvou malých dětí zakoupila v Kouřimi domek ze sedmdesátých let. Při měření provedeném Státním zdravotnickým ústavem byla však v ložnici zjištěna koncentrace 197,6 miligramů formaldehydu na metr krychlový. Vyhláškou stanovený limit tak byl překročen dokonce trojnásobně.

Státní zdravotnický ústav doporučil v tomto případě upravit dům s pomocí sádrokartonové konstrukce z modrých akustických desek. Při dalším měření se ukázalo, že se díky nim koncentrace formaldehydu v domě snížila o celých 84 %. Tento případ je tak důkazem, že i extrémní situace mají svá řešení.

Zdroj informací: www.rigips.cz

Publikováno: 11.8.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce