reklama

Kotel na pelety šetří přírodu i vaši peněženku

Dřevěné pelety jsou jako zdroj vytápění dobře známé už dlouho. Právem si ale získávají stále větší oblibu. Tím spíše nyní, kdy za necelý rok zákon o čistotě ovzduší zakáže používání kotlů z emisních tříd A a B. Tedy těch, které nejvýznamněji znečišťují ovzduší.

Vytápění dřevěnými peletami patří mezi nejekologičtější. I proto mají peletové kotle nejlepší emisní třídu číslo 5
i (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)
Vytápění dřevěnými peletami patří mezi nejekologičtější. I proto mají peletové kotle nejlepší emisní třídu číslo 5 (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)

Pelety jsou dobrou volbou nejen pro každého, koho povinná výměna neekologického kotle ještě čeká. Představují levný a lokální zdroj vytápění, který je možné využít v podstatě jakémkoliv objektu. Od rodinného domu, přes restaurace až po bytovky.

Výhody vytápění kotly na dřevěné pelety

Vytápění dřevěnými peletami pro všechny, co se chystají přejít na nový způsob vytápění. Proč byste se pro ně měli rozhodnout? Pádných důvodů je hned několik. Mezi ty nejvýraznější patří příznivá cena pelet, snadná obsluha kotle a jeho čistý a ekologický provoz. Díky skvělým vlastnostem ve všech těchto kategoriích jsou pelety a kotle na pelety v celkovém porovnání výhodnější než vytápění plynem, elektřinou, uhlím nebo dřevem. Podrobné informace o vlastnostech a výhodách pelet, i kotlů na jejich spalování, najdete na webu Česká peleta. My vám přinášíme souhrn toho podstatného.

Kotel na pelety šetří přírodu i vaši peněženku
i (Zdroj: Adobe Stock)
Kotel na pelety šetří přírodu i vaši peněženku (Zdroj: Adobe Stock)

Teplo, které vám nespálí obsah konta

Pelety v současnosti patří mezi nejlevnější zdroje tepla. V průměrném rodinném domě zaplatíte za rok topení peletami asi 25 000 korun. To je méně než při topení elektřinou nebo plynem. Navíc, zatímco zásoby ropy a zemního plynu ubývají, pelet je dostatek. Dřevo je obnovitelný zdroj, a i díky tomu je cena pelet, na rozdíl od jiných zdrojů tepla, dlouhodobě stabilní.

Díky nízké ceně si navíc každý, kdo topí peletami, může dovolit kvalitní topný materiál s velkou výhřevností, namísto zdánlivě levných ale nevýkonných pelet, které ve skutečnosti žádnou výraznější úsporu nepřinášejí. Pokud se navíc rozhodnete pelety pořídit mimo topnou sezónu, ušetříte ještě více. Právě v té době jsou totiž běžně až o 15 % levnější.

Při vytápění peletami s jistotou ušetříte. Jejich cena je totiž stabilně nízká
i (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)
Při vytápění peletami s jistotou ušetříte. Jejich cena je totiž stabilně nízká (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)

S peletami to jde snadno

Topit doma dřevěnými peletami navíc není žádná věda. Naučí se to klidně i vaše děti. Kotel se zapíná jediným zmáčknutím tlačítka, a následně už jen čeká na vaše pokyny. Ty mu můžete zadat odkudkoliv buď termostatem, nebo z mobilního telefonu. Stačí jen nastavit požadovanou teplotu a chvíli počkat. Kotel se sám zapálí, a po dosažení kýžené teploty také vypne.

Následně se dokáže také sám vyčistit. Pokud máte navíc v kotelně dostatek místa, můžete si pořídit zásobník na pelety, který je automaticky povede přímo do kotle. Zásobník se hodí například do míst, kde jste předtím skladovali uhlí. Pokud ale takový prostor k dispozici nemáte, nevadí. Pelety lze nekoupit i v menších pytlích, které stačí skladovat na nějakém suchém místě.

Obsluha kotle na pelety je velmi snadná, a až na doplnění zásobníku ji zvládne i malé dítě
i (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)
Obsluha kotle na pelety je velmi snadná, a až na doplnění zásobníku ji zvládne i malé dítě (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)

Skutečně čisté vytápění

Vytápění peletami je také ve všech ohledech čisté. Manipulace s materiálem, i samotný provoz kotle, neznečišťují přilehlé prostory ani ovzduší v okolí vašeho domu. Topení peletami nezvyšuje obsah CO2 ve vzduchu, a po jejich spálení zbude jen velmi málo popela, a téměř žádný prach nebo emise. Popel z dřevěných pelet má navíc své vlastní využití, například jako účinné hnojivo.

Právě z těchto důvodů patří kotle na pelety do nejkvalitnější kategorie emisních tříd, tedy do páté emisní třídy. Výhodou je také dostupnost pelet jako lokálního paliva. V České republice jsou pelety české výroby velmi snadno dostupné, a patří mezi nejkvalitnější na trhu. Vy tak máte jistotu, že materiál, kterým topíte, necestoval zbytečně přes půl světa, a navíc za dopravu ušetříte další finance. Kde přesně se dají pelety koupit snadno zjistíte na této webové stránce.

Kotlíková dotace pro pelety

Říkáte si, že vytápění peletami zní skvěle, ale bojíte se, kolik takový kotel na dřevěné pelety stojí? Peletové kotle samozřejmě nejsou zadarmo, ty nejlevnější začínají na ceně okolo 50 000 korun, ke které musíte navíc připočítat ještě topenářské práce. S úhradou celkové částky vám ale můžou pomoct kotlíkové dotace, ze kterých můžete po uvedení kotle do provozu získat zpět až 130 000 korun. Taková suma vám může cestu za ekologickým způsobem vytápění významně usnadnit, nebo si díky ní můžete pořídit skutečně kvalitní kotel vyšší cenové kategorie.

České pelety jsou zárukou kvality, kterou máte na dosah ruky
i (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)
České pelety jsou zárukou kvality, kterou máte na dosah ruky (Zdroj: Česká peleta z.s.p.o.)

Výběr kotle na pelety

Řídit se totiž při výběru kotle na pelety jenom cenou, a jít po té nejnižší, by nebyl dobrý nápad. Před pořízením přístroje je třeba zvážit i další kritéria a vlastnosti, jako je výkon, účinnost, spotřeba nebo materiál kotle. Pokud se vám teď z obav ze širokého a nepřehledného výběru zatmívá před očima, rychle se uklidněte.

S výběrem vám poradí například erudované internetové diskuze, nebo ještě lépe, přímo odborníci z některé z firem, která kotle na pelety vyrábí a instaluje. Základní představu o tom, jaká je nabídka peletových kotlů, si ale můžete předem udělat třeba v tomto katalogu. A nezapomeňte – nový zákon platí už od září příštího roku, tak výměnu kotle nenechávejte na poslední chvíli.

Zdroj: Česká peleta

Publikováno: 8.12.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec