reklama

Tepelné čerpadlo i nové návyky. Obojí vám pomůže ušetřit za energie

Chcete uspořit za energie? Uvažujte o pořízení tepelného čerpadla. Zima už je v plném proudu, a stejně jako každý jiný rok, hledá i letos mnoho lidí cesty, jak ušetřit za energie a jiné náklady. Letos je však toto téma, díky zdražování energií i vleklé koronavirové krizi, ještě aktuálnější. Naštěstí jsou tu menší i větší kroky, kterými lze vaší peněžence pomoci.

Tepelné čerpadlo
i (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)
Tepelné čerpadlo i nové návyky. Obojí vám pomůže ušetřit za energie (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)

Pokud chcete uspořit, nebojte se investovat... třeba do tepelného čerpadla. Tento výraznější zásah do vašich peněz se totiž dlouhodobě značně vyplácí.

Pořízení tepelného čerpadla, stejně jako další drobnější kroky, jsou nejen cestou k vyšším úsporám, ale také cestou k ekologické, energeticky nenáročné domácnosti. A pokud se vydáte v jejich stopách, pomůžete nejen sobě, ale také planetě. Čím nižší spotřebu bude každá domácnost mít, tím déle nám zdroje vydrží, a jejich cena neporoste strmě vzhůru. Například pořízení tepelného čerpadla dnes navíc podporují i státní instituce. Příkladem je dotační program Zelená úsporám, díky kterému můžete při výměně vašeho starého, neekologického způsobu vytápění právě za tepelné čerpadlo získat zpět značnou část nákladů.

Ušetřit můžete nejen díky novému způsobu vytápění. Vyplatí se také nepřetápět nebo netopit skokově
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ušetřit můžete nejen díky novému způsobu vytápění. Vyplatí se také nepřetápět nebo netopit skokově (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Uspořte ještě více, k tepelnému čerpadlu pořiďte fotovoltaiku

Kromě možnosti využít Zelenou úsporám vám tepelné čerpadlo dost možná pomůže získat také výhodnější energetický tarif od vašeho dodavatele. A samozřejmě, i čerpadlo samo o sobě znatelně sníží částku, kterou jste každoročně nuceni vložit do vytápění vaší domácnosti.

A pokud si můžete dovolit další investici, můžete v dlouhodobém horizontu ušetřit ještě více financí, když pořízení nového tepelného čerpadla spojíte například s koupí fotovoltaických solárních panelů nebo solárního termického systému. Oba systémy využívají bezplatný a obnovitelný zdroj v podobě slunečního tepla. A zatímco první vyrábí elektřinu pro vaše spotřebiče, nebo na podporu provozu čerpadla, druhý ohřívá vodu. Ať už užitkovou, nebo například tu ve vašem bazénu.

Princip fungování tepelného čerpadla není složitý. Teplo z venkovního vzduchu využívá ve vašem domě
i (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)
Princip fungování tepelného čerpadla není složitý. Teplo z venkovního vzduchu využívá ve vašem domě (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)

Ušetřete s těmi nejlepšími

Jak vůbec taková tepelná čerpadla fungují? Podobně jako chladnička, akorát opačným způsobem. Čerpadlo odebírá teplo z venkovních prostor a vede ho skrze topný systém dovnitř vašeho domu. Teplo, které čerpadla využívají, může pocházet z různých zdrojů. Nejčastěji se v českých domácnostech využívají čerpadla, která teplo berou ze vzduchu, mohou jej ale také brát z vody, země, nebo trochu paradoxně ze zásobníku s ledem.

Tepelná čerpadla pomáhají uspořit za energii jak v novostavbách, kde se v jejich využitím počítá již při projektu, tak v rekonstruovaných domech. Díky své vysoké efektivitě mohou totiž koexistovat spolu s klasickými radiátory. Udělat si představu o využití tepelného čerpadla a získat více informací můžete na webu společnosti Viessmann, předního výrobce čerpadel s mnohaletou tradicí.

Provoz tepelného čerpadla je šetrný a snadný, zejména díky moderním technologiím
i (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)
Provoz tepelného čerpadla je šetrný a snadný, zejména díky moderním technologiím (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)

Designový pomocník pro vytápění

Mezi výhody současných tepelných čerpadel patří kromě úspory peněz investovaných do energií a topení také vysoký výkon nebo příjemný a nenákladný provoz zařízení. Například čerpadlo Vitocal-200S nabízí výkon s maximální výstupní teplotou až 55°C, a to i při venkovní teplotě -15°C.

Jednoduché vytápění s čerpadlem zase umožňuje snadné ovládání a grafický displej přístroje. Jak navíc ukazuje i tento konkrétní přístroj, provoz dnešních čerpadel je velmi tichý, a nijak neovlivňuje život obyvatel domu. A dokonce se tyto přístroje dnes pyšní stylovým designem, díky kterému se nestanou žádným plechovým strašákem na vaší zahradě. Samozřejmostí je také označení tepelné třídy A++.

Udržet si úspory vám pomohou moderní technologie. Sledujte a upravujte svou spotřebu v aplikacích monitorujících kvalitu vytápění ve vašem domě
i (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)
Udržet si úspory vám pomohou moderní technologie. Sledujte a upravujte svou spotřebu v aplikacích monitorujících kvalitu vytápění ve vašem domě (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)

Jde to i jinak

Pořízení tepelného čerpadla před příští zimou se vám zdá jako skvělý nápad, ale rádi byste nějaké peníze ušetřili ihned? Právě pro vás jsou tu menší, ale nezanedbatelné krůčky směřující k nízkoenergetické domácnosti s nižšími náklady.

Jedním takovým je výměna klasických žárovek za nové, úsporné žárovky. Ty jsou dnes naprosto běžně k setkání, a jejich spotřeba je na rozdíl od jejich starších příbuzných, které elektřinu často měnily ve zbytečné teplo, prokazatelně a výrazně nižší. Další možností je obměna spotřebičů. Technologie jdou kupředu mílovými skoky a dnešní spotřebiče často zvládnou mnohem více muziky, za mnohem méně peněz na jejich provoz. Porozhlédněte se proto doma po starých žroutech elektřiny, které byste mohli nahradit moderními, úspornými spotřebiči.

Tepelná čerpadla jsou spolehlivým pomocníkem v boji za úsporu peněz za energie a vytápění
i (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)
Tepelná čerpadla jsou spolehlivým pomocníkem v boji za úsporu peněz za energie a vytápění (Zdroj: Viessmann, spol. s.r.o.)

Několik rad na závěr

Cestou k vyšším úsporám je také zodpovědné vytápění, ať už za pomocí tepelného čerpadla nebo jiného zdroje tepla. Důležité je topit plynule – jakmile totiž nechám místnosti v domě zcela vychladnout, je mnohem nákladnější teplotu v nich opět zvednout. Skokové topení tak nadělá více škody než užitku. Důležité také je to s teplem nepřehánět. Nemusíte doma zrovna mrznout v zimní bundě, stupeň nahoru ale může znamenat zvýšení nákladů až o 6 %. Najděte si tak vyhovující teplotu a držte se jí.

Dobře známá je také rada, abyste při topení nezakrývaly ventilátory, a neumisťovali před ně předměty. Teplu tím bráníte rovnoměrně se šířit místností. A na závěr: nebojte se využívat moderní technologie a aplikace, které jsou například s tepelnými čerpadly. S jejich mnoha funkcemi si snadno nastavíte režim topení, který bude vyhovovat vaší peněžence i vaší touze po teplém zimním pohodlí.

Zdroj informací: Viessmann, spol. s.r.o.

Publikováno: 17.12.2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Viessmann, spol. s.r.o. (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec