reklama

Z obýváku přímo na wellness. Jak na výběr domácí sauny

O tom, že má pobyt v domácí sauně blahodárný vliv na naše tělo, ví severské národy od nepaměti. V současnosti trend jménem saunování stále více proniká i k nám. A není divu, díky moderním technologiím se dnes může každý snadno saunovat přímo u sebe doma.

Domácí sauna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z obýváku přímo na wellness. Jak na výběr domácí sauny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Domácí sauny jsou cenově dostupné a můžou stát v podstatě kdekoliv. Stačí trocha volného místa, a vy si můžete pravidelně užívat pozitivní účinky saunování na vaše tělo. Předtím si ale přečtěte vše potřebné pro výběr té správné sauny.

Co je třeba připravit?

Co všechno potřebujete k tomu, abyste si domů pořídili svou vlastní domácí saunu? Není toho mnoho. Pro domácí saunování je nejdůležitější vyčlenit si doma prostor, kam saunu umístíte. Velkou výhodou je, že umístění sauny nevyžaduje žádné stavební úpravy. Důležitá je pouze zásuvka na 230 nebo 400 voltů v dosahu, a také rovná podlaha. Roli nehraje dokonce ani povrch, na který saunu umístíte – může stát na koberci, linu, parketách i dlažbě. Díky této variabilitě si můžete vlastní saunu zřídit například v ložnici, obýváku nebo volném prostoru na chodbě. Právě tato místa patří mezi nejoblíbenější. A pokud doma dostatek prostoru nenacházíte, a přesto se snu o saunování nechcete vzdát, můžete si pořídit také model na zahradu. Ten je větší a přizpůsobený náročnějším venkovním podmínkám. Opět ale budete potřebovat jen rovnou podsadu a zásuvku, tentokrát však pouze tu na 400 voltů.

Kromě rovného podkladu je také důležité mít na saunu skutečně dostatek místa
Kromě rovného podkladu je také důležité mít na saunu skutečně dostatek místa (Zdroj: Marimex)
Pod označením domácí sauny se skrývají dva různé druhy – takzvané finské sauny a infrasauny
Pod označením domácí sauny se skrývají dva různé druhy – takzvané finské sauny a infrasauny (Zdroj: Marimex)

Finská klasika nebo moderní záření

Pod označením domácí sauny se skrývají dva různé druhy – takzvané finské sauny a infrasauny. První zmíněné jsou typické sauny s kamny. Rozpálená kamna ohřívají vzduch, který následně prohřívá pokožku a celé tělo. Tyto sauny dosahují skutečně vysokých teplot, a to až ke 100 stupňům celsia. Proto se v nich saunuje v takzvaných cyklech, které odděluje ochlazování, například ve studené vodě.  Kvůli nutnosti vyšších teplot a rozehřívání kamen se tyto sauny o něco déle ohřívají. Příprava na saunování tak může trvat až hodinu, podle zvolené velikosti sauny. Velmi zkušený kutil by sice dokázal takovou saunu vyrobit sám, přesto vám ale doporučujeme obrátit se na odborníky. Například firma Marimex má s prodejem domácích saun více než čtvrt století zkušeností.

Finské sauny dosahují skutečně vysokých teplot, a to až ke 100 °C
Finské sauny dosahují skutečně vysokých teplot, a to až ke 100 °C (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při pravidelném saunování posilujete nejen své tělo, ale také svou psychiku
Při pravidelném saunování posilujete nejen své tělo, ale také svou psychiku (Zdroj: Marimex)

Výhody infrazáření

Infrasauny, jako druhý známý druh domácích saun, se nahřívají o dost rychleji. Tito modernější sourozenci klasických kamnových saun vydávají teplo skrze infrazářiče. Teplo pak prostupuje do lidské tkáně, a to až do hloubky 4 centimetrů. Infrasauna je připravená k použití za pár minut, doporučená doba saunování je půl až třičtvrtě hodiny. Saunování v infrasauně ale probíhá za znatelně nižších teplot, a to v rozmezí mezi 45 a 60 stupni Celsia. To má ale i své výhody – infrasauny mohou totiž využívat i lidé, kteří ze zdravotních důvodů do klasických saun nemohou. Nižší teplota totiž nepředstavuje pro tělo takovou zátěž. Oproti svým klasickým protějškům jsou také infrasauny znatelně levnější. Rozdíl může být až 20 000 korun. Nižší jsou i náklady na samotný provoz. Představu o cenách nejen infrasaun si můžete udělat na této stránce.

Infrasauna je připravená k použití za pár minut, doporučená doba saunování je půl až třičtvrtě hodiny
Infrasauna je připravená k použití za pár minut, doporučená doba saunování je půl až třičtvrtě hodiny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Infrasauny, jako druhý známý druh domácích saun, se nahřívají o dost rychleji
Infrasauny, jako druhý známý druh domácích saun, se nahřívají o dost rychleji (Zdroj: Marimex)

Před montáží sauny

Už jste rozhodnuti, že si chcete domácí saunu pořídit? Pojďme si společně projít, co vše je třeba zkontrolovat a připravit. Kromě rovného podkladu je také důležité mít na saunu skutečně dostatek místa. Vše raději dvakrát přeměřte, a nezapomeňte na to, že vstupní dveře do sauny potřebují dostatek prostoru pro otevření. Myslet byste měli také na manipulační prostor v okolí sauny pro případ údržby nebo nutných oprav. Ten by měl být okolo 40-50 centimetrů, a to jak okolo sauny, tak také nad ní. Samotná montáž sauny je snadná, a většina firem vám zakoupenou saunu doma zbuduje. Při provozu sauny pak není třeba její okolí nijak speciálně přizpůsobovat. Sauna nemá znatelný vliv na teplotu v místnosti a nepotřebuje ani žádné speciální odvětrávání.

Velkou výhodou je, že umístění sauny nevyžaduje žádné stavební úpravy
i (Zdroj: Marimex)
Velkou výhodou je, že umístění sauny nevyžaduje žádné stavební úpravy (Zdroj: Marimex)

Blahodárné účinky saunování

Proč byste si ale vlastně měli saunu pořizovat? Na to je jednoduchá odpověď. Při pravidelném saunování posilujete nejen své tělo, ale také svou psychiku.

Pro domácí saunování je nejdůležitější vyčlenit si doma prostor, kam saunu umístíte
i (Zdroj: Marimex)
Pro domácí saunování je nejdůležitější vyčlenit si doma prostor, kam saunu umístíte (Zdroj: Marimex)

Pobyt v sauně alespoň dvakrát týdně zlepšuje lidskou imunitu, čistí organismus a kůži od škodlivých látek, urychluje hojení a působí blahodárně na nejrůznější kožní onemocnění. Saunování také zlepšuje prokrvení těla, a dokonce podporuje vaše případné snahy o hubnutí. Saunovat se v domácí sauně můžete klidně i dvakrát denně. Blahodárné účinky se ale, v případě, že budete dbát na pravidelné saunování, dostaví i při mnohem nižší intenzitě.

Zdroj informací: Marimex

Publikováno: 15.12.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec