reklama

Nová okna bez starostí: na co si dát při montáži oken pozor

Montáž nových oken vás nemine, ať už se pouštíte do rozsáhlé rekonstrukce nebo do stavby nového domu. I když se může na první pohled zdát, že okno stačí zasadit, upevnit a je hotovo, není tomu tak. Proto je lepší odložit kutilskou odvahu, a k instalaci nových oken přizvat odborníky.

Montáž nových oken
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nová okna bez starostí: na co si dát při montáži oken pozor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)(

I tak se ale vyplatí zjistit si o postupech a montáži více informací. Díky tomu budete mít přehled, co se u vás na staveništi děje a poznáte také, pokud bude s novými okny po dokončení prací něco v nepořádku.

Montáž nových oken kvalitně?

Správně provedená montáž oken je stejně důležitá, jako jejich výběr. Špatně provedená instalace může skončit jejich znehodnocením a velkou finanční ztrátou. A právě proto je nejlepší volbou přizvat si k montáži odborníky, a to nejlépe přímo od společnosti, od které jste okna zakoupily. Jejich montážníci už mají s vámi vybraným typem oken zkušenosti, a s jistotou také mají všechny potřebné nástroje a technologie. Dlouhodobá komunikace s jednou společností může také pomoct v odhalení specifik, které zrovna u vás montáž může mít. Usnadňuje se tím také řešení případných problémů a komplikací. Dnes už je navíc běžné, že okna, která si namontujete sami, mají záruku dva roky, zatímco okna nainstalovaná odborníky mají záruku až na pět let.

Jednotlivá okna mají přesné návody k montáži. Ty je třeba dodržet do puntíku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednotlivá okna mají přesné návody k montáži. Ty je třeba dodržet do puntíku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Montáž okna ve zkratce

Jak vlastně samotná montáž probíhá? Montážníci musí okno posadit do připraveného stavebního otvoru, vypodložit, zafixovat a správně vyplnit připojovací spáru. Každý model okna má pro montáž svůj podrobný a jasný návod, takzvaný montážní předpis, kterého je nutné se do puntíku držet. Podle návodu se okno ukotví buď turbovruty nebo páskovými kotvami. Takzvaná připojovací spára, tedy prostor mezi oknem a stavebním otvorem, se zase vyplňuje speciální pěnou izolující teplo a zvuky. Pěnu, která je citlivá na vlhkost, uzavírá ve spáře dvojící pásek, jedna zevnitř a druhá zvenku. Jejich úkolem je udržet pěnu v suchu a odvětrávat případnou vlhkost.

Montáž nových oken vyžaduje naprostou přesnost. Zvažte proto spolupráci s odborníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Montáž nových oken vyžaduje naprostou přesnost. Zvažte proto spolupráci s odborníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Důvěřuj ale přověřuj

Zatímco některé chyby v montáži oken můžete zpozorovat okamžitě, jiné zjistíte až třeba po první zimě s novými okny. Tak jako tak se po skončení montáží vyplatí funkčnost oken bedlivě sledovat, ať máte jistotu, že je vše v pořádku. V podstatě ihned po skončení prací se můžete přesvědčit, zda správně funguje otevírání a zavírání oken. Po první zimě zase zkontrolujte kvalitu provedení připojovací spáry. Pokud se vám mezi oknem a zdí rosí stěny nebo dělá plíseň, práce nebyla provedená důsledně, a vy byste se měli obrátit na firmu, která u vás okna montovala. Co naopak není známkou špatné montáže, je rosení skel. Jde totiž o běžný fyzikální jev, ze kterého není třeba mít obavy.

Pokud se při montáži oken spolehnete na specialisty, budete mít jistotu, že mají veškeré potřebné technologie a nářadí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud se při montáži oken spolehnete na specialisty, budete mít jistotu, že mají veškeré potřebné technologie a nářadí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se připravit na montáž oken

I když se nepouštíte do montáže oken na vlastní pěst, můžete na ní váš dům nebo byt po dohodě s firmou, která k vám okna přijede instalovat, připravit. Společnosti, které se na výrobu a montáž oken specializují, jako například firma Vekra, mají pro takové případy často své vlastní návody, doporučení a postupy. Ty se budou nejspíš trochu lišit podle toho, jestli máte nová okna do novostavby nebo do rekonstruovaného objektu. S několika věcmi by vás však správně vybraná firma na montáž oken měla seznámit v obou těchto případech.

Spolupracujte s odborníky

V dostatečném předstihu před začátkem prací byste měli od společnosti s jistotou vědět termín montáže oken i to, jak dlouho bude trvat. U menších bytů lze instalaci nových oken spojit s demontáží těch starých, a vše stihnout za jeden den. Většinou budou ale práce trvat dva až tři dny. Firma by se také měla předem zajímat o podrobnosti a specifika vašeho domu nebo bytu, do kterého okna přijede namontovat a měla by vám dát kontakt na člověka, který vám bude k dispozici v případě komplikací. Společnost Vekra například nabízí služby montážního technika, který se pohybuje v terénu a je připravený řešit nestandardní situaci, případně namátkově kontroluje kvalitu prací provedených v jeho oblasti nebo dozoruje tam, kde práce vyžaduje technicky náročnější řešení.

I když vám okna přijedou namontovat specialisté, můžete pomoci. Například vyklizením a zajištěním místa, kde budou práce probíhat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I když vám okna přijedou namontovat specialisté, můžete pomoci. Například vyklizením a zajištěním místa, kde budou práce probíhat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V novostavbě ani při rekonstrukci byste na to neměli být sami

Ještě před samotnou montáží oken je podstatné vše probrat s konzultantem firmy. V případě, že měníte okna ve starším bytě nebo domě, měli byste mít jasno hned v několika otázkách, jako jestli se chystáte dům po výměně oken ještě zateplovat, jestli budete chtít od firmy také likvidaci starých oken, nebo jak důkladné začištění oken a úklid si po skončení prací představujete. Probráním těchto témat v předstihu se vyhnete nepříjemným překvapením, které by se jinak mohly po montáži objevit. V případě novostavby proberte s odborníkem možnosti venkovního stínění nebo zabezpečení oken a jejich napojení na centrální ochranu domu. Technik z firmy by vás měl navštívit a sám si ve fázi hrubé stavby stavební otvory. Proto je třeba začít okna řešit co nejdříve.

Po skončení prací nezapomeňte zkontrolovat, že se okna správně dovírají
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po skončení prací nezapomeňte zkontrolovat, že se okna správně dovírají (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po skončení prací

Vše potřebné je domluvené, a už zbývá jen se na montáž oken připravit? V takovém případě vytvořte kolem oken alespoň metrový volný prostor, a všechny přístupové cesty zakryjte fólií. To samé platí pro nábytek nebo vybavení, kterému by prach mohl ublížit. V případě novostavby pak musíte mít stavební otvory připravené podle instrukcí, které vám dá společnost. Ty se liší podle jednotlivých typů oken. Pokud jste firmu vybrali správně, montážníci se po dokončení prací sami postarají alespoň o hrubý úklid. Vám pak zbývá po nejméně dvacet čtyřech hodinách, až materiály zaschnou, okna umýt. O několik dnů později, až zaschne ostění, se můžete pustit také do jeho výmalby.

Zdroj: Vekra

Publikováno: 12.12.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec