Podhled ze sádrokartonu vám jednoduše umožní snížit světlou výšku místnosti, skrýt veškeré kabely, řešit akustické nedostatky stávajícího stropu nebo zvýšit jeho požární odolnost. Vytvoříte tak nejen praktický, ale i estetický prvek v interiéru. A zvládnete jej svépomocí.
Vybírat lze hned z několika variant rastrů a druhů sádrokartonových podhledů. Dle jeho účelu je možné zvolit mezi přímo montovaných podhledem na strop, zavěšeným, samonosným nebo kazetovým podhledem. Pro dosažení většího snížení stropu je vhodné použít dvojitou křížovou konstrukci z R-CD profilů. V případě, že vám stačí nízké snížení stropu, můžete vytvořit rastr na jednoduché podkonstrukci z těchto R-CD profilů nebo na profilech HUT. Výstavbu sádrokartonového podhledu zvládnete i svépomocí, stačí postupovat dle montážních návodů krok za krokem.
Proč zvolit na strop právě sádrokarton?
- Snadno a rychle esteticky vylepšíte stávající strop
- Instalace a kabely schováte pod konstrukci bez zbytečného sekání
- Díky nízké hmotnosti konstrukce nezatížíte stropy
- Impregnovaný sádrokarton použijete i v koupelně
- Správná skladba vám umožní odhlučnění stropu
- S minerální izolací snížíte i tepelné ztráty konstrukce
Chcete vědět, kolik materiálu budete na výstavbu podhledu ze sádrokartonu potřebovat? Vyzkoušejte kalkulačku Rigips, která vám poradí i s výběrem vhodné skladby konstrukce. Produkty poté můžete rovnou objednat u prodejce stavebních materiálů nebo poptat materiál včetně práce přes portál NejŘemeslníci.cz.
Naučte se práci se sádrokartonem na odborném kurzu
Pokud se chcete pustit do montáže sádrokartonového podhledu svépomocí, můžete navštívit kurz ve Škole suché výstavby Rigips. Dozvíte se nejen obecné zásady montáže, ale vše si prakticky vyzkoušíte pod vedením dlouholetých odborníků v oboru. Seznámí vás s variantami sádrokartonových podhledů, projdete si správnou práci s deskami, vedení elektroinstalací, sestavení rastru i samotné opláštění včetně tmelení. Na závěr si i ozdobíte smontovaný podhled osvětlením.
Podle čeho vybrat tu správnou desku?
Na trhu najdete sdk desky nejrůznějších typů, každá z nich má své určení a vlastnosti. Některé z nich se hodí právě na stropy, odolávají vlhku v koupelně nebo jsou použitelné v protipožárních konstrukcích. Jednou z těch univerzálních desek, která je navíc i velmi pevná, odolná a umožňuje snadné kotvení velkých břemen, je vysokopevnostní sádrokarton Habito® H. Jedná se o moderní sádrokarton, který v mnoha ohledech překonává i cihlu. Je vhodný nejen pro vytvoření sádrokartonového podhledu, ale i pro výstavbu příček. Zvládne zavěšení kuchyňské linky, těžkého lustru a poradí si i s vyšší vzdušnou vlhkostí v místnosti. Navíc dosahuje výborných akustických vlastností.
Obecně se však nejčastěji setkáte s dělením sádrokartonových desek dle barev, kdy každá z nich představuje určité vlastnosti desky. Bílá stavební deska je základní typ sádrokartonu a je ze všech typů nejlevnější. Nejvíce se využívá v chodbách a místnostech s běžnou interiérovou vlhkostí. Růžová nebo červená je protipožární deska používaná k dosažení vyšší požární odolnosti konstrukcí. Zelená deska se pyšní impregnací proti vzdušné vlhkosti, což oceníte zejména v koupelně či kuchyni. Velmi oblíbenou deskou je Modrá akustická deska Rigips, která se hodí k odhlučnění interiéru a zajištění akustického komfortu. Navíc obsahuje technologii Activ'Air®, která pohlcuje formaldehyd. Díky ní si doma užijete nejen ticho a klid, ale také čistý a zdravý vzduch.
Publikováno: 18.8.2021, Autor: Rigips, divize SGCO CZ a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce