reklama

Jak opravit díry a praskliny ve stěnách ze sádrokartonu?

Sádrokarton je velmi oblíbený stavební materiál, díky kterému si můžete svépomocí rychle vytvořit příčky nebo podhledy. Při instalaci a následných dodělávkách se může stát, že se vám na sádrokartonu udělají praskliny nebo díry. Naštěstí existuje několik způsobů, jak sádrokarton opravit.

Díry v sádrokartonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak opravit díry v sádrokartonu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Menší díry v sádrokartonu vznikají nejčastěji při dodělávkách. Na tyto díry vám bude stačit tmel. Předtím, než začnete tmelit, tak například pomocí kancelářského nože odřízněte trčící kousky sádrokartonu, aby byly hrany díry hladké a zarovnané. Nyní si připravte špachtli a tmel. Ideální pro tento účel jsou tmely s obsahem akrylátu nebo polymerových vláken. Pomocí špachtle naneste tmel a zarovnejte do roviny. Nevadí, pokud povrch nebude dokonale rovný. Tmel je možné po zaschnutí zbrousit jemným brusným papírem na sádrokarton. Po důkladném vyschnutí a případném obroušení do roviny máte hotovo.

Oprava praskliny nebo větší díry v sádrokartonu

Pokud je v sádrokartonu prasklina nebo větší díra, kterou není možné opravit pomocí tmelu, pak přichází na řadu využití záplaty na sádrokarton. Tu zakoupíte ve všech hobby marketech a oprava s ní bude blesková. Nejprve opět očistěte opravované místo. Je nutné, aby byly hrany otvoru zarovnané. Nyní si přiměřte záplatu a ořízněte na potřebný rozměr. Po oříznutí přichází na řadu lepení. Záplaty mají samolepicí vrstvu, která zajistí její přilepení.

Po nalepení záplaty si připravte stěrku, pomocí které zahladíte kraje záplaty, které jsou přilepené na sádrokarton. Nakonec si připravte tmel a naneste velmi malou vrstvu okolo záplaty. Díky tomu nebudou tak viditelné kraje záplaty. Nakonec nechte tmel vyschnout podle údajů na obalu. Po vyschnutí jemně zahlaďte vytmelenou oblast dohladka, aby nebyl zřetelný žádný přechod.

Vyřezání otvoru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oprava velké díry v sádrokartonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava velkých děr v sádrokartonu

Pokud v sádrokartonu máte větší díru, tak už nebude stačit ani tmel ani záplata, ale bude potřeba použít nový kus sádrokartonové desky. Nejprve si důkladně změřte, jaký rozměr sádrokartonu budete potřebovat. Ideální je, aby byl ve tvaru čtverce nebo obdélníku, podle tvaru praskliny. Nyní si odkrojte požadovaný rozměr z nového kusu sádrokartonu. Poté odkrojený kus přiložte přes díru, a pokud je díra kompletně překryta, tak pomocí tužky obkreslete nový kus.

Následně vezměte nožík a vyřízněte vyznačený kus ze stěny. Při vytahování vyříznutého kusu dejte pozor, abyste zbytečně moc nepoškodili okraje. Dále si vezměte nový kus sádrokartonu a jemně ho vložte do připraveného otvoru. Poté, co je nový kus na místě, se můžete pustit do tmelení. Tmel naneste v jemné vrstvě do spojnicí mezi stěnou a novým kusem sádrokartonu. Poté, co máte tmel nanesený, nechte ho chvíli vytvrdnout. Nakonec použijte brusný papír a tmel zbruste dohladka.

Tmelení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tmelení opraveného sádrokartonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tipy na použitý materiál

Pro jakoukoliv opravu sádrokartonu budete potřebovat použít tmel. Nejlepší pro tento účel je akrylátový tmel, případně tmel s obsahem polymerových vláken. Určitě si dejte pozor, abyste si vybrali nesmršťující tmel. Pokud byste použili smršťující, tak by vám spoj po zaschnutí popraskal. Pokud budete používat záplatu ve formě nového kusu sádrokartonu, dejte si pozor, abyste zvolili stejný typ, jako je použitý ve stěně. Pro připomenutí se sádrokartony dělí zejména na:

Desky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelený sádrokarton do prostor se zvýšenou vlhkostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • univerzální sádrokarton (bílý)
  • sádrokarton do zvýšené vlhkosti (zelený)
  • protipožární sádrokarton (červený)
  • sádrokarton pro lepší odhlučnění (modrý)

Pracovní postup je pro každý z uvedených typů totožný, ale použitím jiného typu na záplatu můžete ztratit speciální vlastnosti sádrokartonu. Pozor si také dejte na volbu správné tloušťky sádrokartonu, aby vám záplata v díře správně seděla.

Podívejte se, jak namontovat lustr do sádrokartonu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18.8.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk