reklama

Nevyhovovala jim dispozice ani akustika. Přišlo na řadu bourání a sádrokarton

Vladimíru Vackovi a jeho přítelkyni Elišce nevyhovovaly dispozice nově zakoupeného panelákového bytu v Králově Dvoře. Rozhodli se proto vybourat všechny staré příčky a svépomocí zbudovat nové ze sádrokartonu.

Když bydlení nevyhovuje, přijde ke slovu rekonstrukce
i (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)
Když bydlení nevyhovuje, přijde ke slovu rekonstrukce (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)

Vladimír Vacek, rodák z Berouna, se pustil do rekonstrukce, protože se rozhodl předělat panelákový byt ze 70. let, který si s přítelkyní Eliškou pořídil v Králově Dvoře, ještě předtím, než se do něj nastěhují. „Nelíbilo se nám staré umakartové jádro a nevyhovovala nám dispozice bytu. Problém byl i se špatnou akustikou a chybějící izolací. Dospěli jsme tedy k názoru, že bude nejlepší strhnout všechny vnitřní příčky a vystavět je znovu,” vypráví.

Nové příčky chtěl Vladimír zbudovat ze sádrokartonu, protože mu to oproti práci s jinými materiály připadalo výrazně jednodušší. „U zděných příček bychom potřebovali posudek dokládající, že nezatíží konstrukci domu. Sádrokarton je lehký, takže s tím problém nebyl, a navíc jsme mohli vše udělat s rodinou svépomocí. Na celou rekonstrukci jsme si najímali pouze obkladače a pak elektrikáře a instalatéra na zajištění rozvodů,” vysvětluje.

Sádrokartonové desky se upevňují do hliníkových profilů
i (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)
Sádrokartonové desky se upevňují do hliníkových profilů (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)

Do pevných desek se dá kotvit

V bytě byla původně průchozí jak hala, tak obývací pokoj. Z modrých akustických sádrokartonových desek Vackovi zbudovali nové příčky tak, aby vznikly tři neprůchozí místnosti. „Zároveň jsme zvětšili koupelnu, toaletu a předsíň, kam se nyní vejde i rozsáhlý botník,” říká Vladimír. Akustice v bytě prospěla kromě desek také minerální izolace, jež byla použita jako výplň v dutinách příček.

Na některých místech pak byly naistalovány speciální vysokopevnostní desky, do nichž se na rozdíl od předchozích dřevotřískových stěn dá kotvit,” dodává Robert Hošek, odborník na suchou výstavbu. Sádrokartonové desky navíc díky své tenkosti ušetřily v bytě o rozloze necelých 70 m² poměrně dost místa.

Modrý sádrokarton dobře izoluje hluk
i (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)
Modrý sádrokarton dobře izoluje hluk (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)

Na chodbě, v koupelně či v kuchyni byly navíc využity sádrokartonové podhledy. „Mají především estetický účinek. V koupelně či na toaletě se do nich mohla schovat elektroinstalace, v kuchyni se zase pod sádrokartonový záklop schovalo vedení digestoře,” vysvětluje odborník. Aplikace sádrokartonových podhledů navíc s jistotou zabrání prasklinám, které se běžně objevují ve spárách mezi betonovými panely stropů.

Stavba příček trvala od listopadu do února

Vladimír a Eliška koupili byt v lednu roku 2021. Na rekonstrukci si vytyčili rok a půl, než Eliška dostuduje. Do té doby žili každý s rodiči, on v nedalekém Trubíně a ona poblíž Kostelce nad Černými lesy. „Rekonstruovat jsme reálně začali v polovině dubna 2021 a do bytu jsme se nastěhovali na začátku září 2022. Samotná stavba příček začala v listopadu 2021 a tmelení bylo dokončeno někdy na přelomu února a března,” popisuje Vladimír.

Práce se sádrokartonem je rychlá
i (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)
Práce se sádrokartonem je rychlá (Zdroj: Rigips, Saint-Gobain)

Celou plochu příček pokryli tmelem. To jim přišlo jednodušší, než tmelit spáry na sádrokartonu do ztracena. „Příčky jsou tak pokryty vlastně jen tmelem, žádná další vrstva nebyla nutná. A přestože již prošly topnou sezónou, zatím se na nich neobjevily žádné praskliny,“ upozorňuje Robert Hošek, odborník na suchou výstavbu.

Ačkoliv se Vladimírovi a Elišce nejprve zdál  o, že je v bytě málo oken, a chtěli jej proto ladit do světla, nakonec dospěli k názoru, že interiér zas tak tmavý není. „Rozhodli jsme se proto začlenit jednoduché tmavé detaily, například černé kliky a lampy nebo šedivé dveře, ve skandinávském industriálním stylu,” vysvětluje Eliška. V současné době s Vladimírem v bytě již bydlí, dovybavují jej a čekají na dokončení posledních úprav.

Zdroj informací: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Publikováno: 22.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce