reklama

Koupelna v tiny house a její obložení sádrokartonem

Letní sídlo, které jsme si v minulých dílech představovali, se pomalu, ale jistě rýsuje do dokonalosti. Dnes se pustíme do rekonstrukce stěn koupelny, v níž jsme nainstalovali rozvody vody i elektřiny. Použijeme sádrokarton a povíme si, jak s ním pracovat.

Rekonstrukce koupelny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Koupelna v tiny house a její obložení sádrokartonem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rekonstrukce koupelny v letním sídle

V minulém článku jsme si v koupelně v našem rekonstruovaném a přestavovaném letním sídle udělali rozvody vody, odpadů i elektřiny. Řekli jsme si, jak se co dělá správně a jak se co dělat nemá. 

Dnes se vrhneme na stěny. Zdlouhavou rekonstrukci stěn zkrátíme použitím sádrokartonu. A protože se jedná o koupelnu, použijeme známý zelený sádrokarton přímo určený pro koupelny a místnosti se zvýšenou vlhkostí. Například impregnovaná deska s označením H2 je sádrokartonová deska se sníženou nasákavostí určená do konstrukcí v prostorách s vyšší vzdušnou vlhkostí v tzv. přerušovaném cyklu, tedy do koupelen, sprch nebo kuchyní. Tyto desky jsou také protipožární (jsou určeny pro konstrukce se zvýšenými požadavky na požární odolnost). Desky mají zkosené hrany pro snadnější vměstnání sádrokartonářského tmelu.

Minerální izolaci si vyměřte a nařežte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Minerální izolaci si vyměřte a nařežte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Izolace

Dříve, než se začneme zaobírat "zaklopením" stěn sádrokartonem, je potřeba zaměřit se na izolaci. V době, kdy se v nové koupelně zaváděly rozvody, usazovaly moduly pro závěsné WC a bidet, řešila se také sprcha. Všechny tyto komponenty se zasadily do konstrukce s hliníkovými profily určenými pro upevnění sádrokartonových desek. Tento hliníkový rastr se posléze spojil pomocí speciálních úchytů a celý se připevnil do původních zdí speciálními vruty. Celý tento systém byl vyroben na míru naší koupelně v "tiny house" a byl dodán i se spojovacími a ukotvovacími součástkami.

Prostor mezi rastrem a starou zdí vyplňte minerální izolací
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prostor mezi rastrem a starou zdí vyplňte minerální izolací (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rastr je od původních zdí ve vzdálenosti cca 200 mm. Mezi sádrokartonem a zdí tedy vznikla mezera, kterou je potřeba vyplnit vhodnou izolací. Použijeme izolační desky vyrobené z minerální plsti, která je po celém povrchu hydrofobizována.

Tato tepelná izolace se využívá pro zateplení krovů, střešních plášťů, obvodových plášťů, lehkých stropů i příček v konstrukci a splňuje požadavky na požární odolnost A1. Vyrábí se za použití moderních technologií z kvalitních materiálů. Izolaci můžeme využít při stavbě i rekonstrukci. Její velkou výhodou je snadná montáž a manipulace, neboť desky jsou měkké, lehké a poddajné. 

Izolací vyplňte všechna volná místa
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Izolací vyplňte všechna volná místa (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Použijeme minerální desky o tloušťce 200 mm, které se přesně hodí do vzniklé mezery. Protože rastr není zcela průchodný, bude potřeba desky nařezat na potřebnou délku a šířku. K tomu nám výborně poslouží nůž na minerální vatu, který má dvojí hrubost ostří pro různé druhy a hustoty minerální vaty, ergonomickou rukojeť pro univerzální úchyt a délku čepele 330 mm. Bude nám možná připomínat kuchyňský nůž na dorty. A tato asociace je na  místě, neboť minerální vata se krájí stejně snadno jako dort.

Na řezání minerální izolace použijte dobrý nůž
i (Zdroj: LEVIOR s.r.o)
Na řezání minerální izolace použijte dobrý nůž (Zdroj: LEVIOR s.r.o)

Abychom měli při přiřezávání minerální izolace pevný podklad, použijeme pracovní stůl. Například model Flexible Friend je vybaven také truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky. Využijete ho tedy i při náročnějších činnostech, jako je řezání, hoblování, broušení, frézování a podobně. Umožňuje pevně upnout materiál nejrůznějších rozměrů a tvarů. Díky svým rozměrům a váze jej sami přemístíte, kam potřebujete. Po dokončení činnosti jej snadno zase složíte a umístíte na místo, kde vám nebude překážet. Stůl je vyroben z bukové spárovky, což zaručuje jeho odolnost a pevnost. 

Při rozsáhlé rekonstrukci se neobejdete bez pořádného pracovního stolu
i (Zdroj: RAMIA s.r.o.)
Při rozsáhlé rekonstrukci se neobejdete bez pořádného pracovního stolu (Zdroj: RAMIA s.r.o.)

Minerální izolaci vložíme do všech volných částí mezi rastrem a starou zdí. Tam, kde je více místa, vložíme dvě desky přes sebe, čímž izolovanost stěn zvýšíme. Izolaci vložíme do prostoru okolo všech modulů a rozvodů, musíme ovšem dávat pozor, abychom některý z komponentů nezakryli. 

Na sádrokarton si vyznačte všechna místa, kudy povedou rozvody nebo kde jsou usazeny moduly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na sádrokarton si vyznačte všechna místa, kudy povedou rozvody nebo kde jsou usazeny moduly (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sádrokarton

Sádrokarton bude potřeba rovněž přiříznout na potřebné rozměry. V první řadě se ale na deskách budou muset vyznačit všechny vstupy pro moduly a rozvody. Tyto vstupy vyřízneme do sádrokartonu pomocí vykružovacích korunek nasazených na vrtačku s nižšími otáčkami. Větší otvory potom vyřízneme pomocí přímočaré pily. Velkou plochu desek budeme řezat ponornou pilou, která má připevněné odsávání nečistot. 

Vykružovací hlavicí vyřízněte potřebné otvory
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vykružovací hlavicí vyřízněte potřebné otvory (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ponorné pily od Scheppachu PL 75 jsou nepřekonatelné svým využitím. Pokud použijete i vodící lištu (prodává se samostatně), potom dostanete univerzální řezací systém 3 v 1, který v sobě spojuje výhody ponorné pily, okružní pily a stolové pily. Pila dokáže řezat 16 mm ode zdi, prořízne až 75 mm materiálu, dokáže vyříznout přesný otvor uprostřed desky, poradí si s tvrdým i měkkým dřevem, laminem, překližkou, MDF deskami, dřevotřískou a dalšími materiály. Ve spojení s vodící lištou dokáže dělat přesné a dlouhé řezy, a to i pod úhlem. Dodává se s kvalitním TCT kotoučem s 36 zuby, koncovkou na připojení odsavače prachu, 3 m gumovým kabelem a ochranou proti překlopení stroje při použití vodící lišty.

Ponornou pilou pohodlně nařežete sádrokarton přesně na míru
i (Zdroj: GARLAND distributor, s.r.o.)
Ponornou pilou pohodlně nařežete sádrokarton přesně na míru (Zdroj: GARLAND distributor, s.r.o.)

Scheppach JS 600 je lehká univerzální elektrická přímočará pila. Je vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech, provádět dlouhé paralelní řezy nebo obloukové řezy. Motor o výkonu 600 W s kvalitním měděným vinutím dovoluje práci i v tvrdých materiálech. Pila má snadné jednoruční ovládání, elektronické nastavení rychlosti, zámek na spínači pro pohodlné ovládání a 4stupňové nastavení předkmitu pro nastavení výkonu řezání v různých materiálech. Kvalitní základová deska se dá lehce nastavit pro pokosové řezání až pod úhlem 45 °.

Přímočarou pilou vyříznete potřebné tvary i z prostředku sádrokartonu
i (Zdroj: GARLAND distributor, s.r.o.)
Přímočarou pilou vyříznete potřebné tvary i z prostředku sádrokartonu (Zdroj: GARLAND distributor, s.r.o.)

Nařezané sádrokartonové desky přiložíme na rastr a pomocí vrutů do sádrokartonu je připevníme. Tam, kde budeme sádrokarton nastavovat, bychom měli řezané hrany zbrousit do tvaru písmene V. Tento zábrus potřebujeme pro kvalitní tmelení. 

Pomocí akušroubováku všechny sádrokartonové desky upevněte na vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí akušroubováku všechny sádrokartonové desky upevněte na vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Spárování sádrokartonu

Spárováním rozumíme vtlačení sádrokartonářského tmelu do spár mezi deskami. Kromě samotného tmelu a dobré stěrky nebo hladítka budeme potřebovat skelnou výztužnou pásku. Ta poslouží jako kotva mezi jednotlivými spárami a zpevní spoj. 

Spárovací tmel rozetřete hladítkem do ztracena
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spárovací tmel rozetřete hladítkem do ztracena (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve hladítkem natáhneme do spáry vrstvu tmelu. Poté do hladkého povrchu vtlačíme pásku a přetáhneme druhou vrstvou tmelu. Nikdy nepřikládáme pásku na suchý povrch sádrokartonu a poté přetahujeme tmelem. Vždy volíme způsob: vrstva tmelu + páska + druhá vrstva tmelu. Pokud ale použijeme samolepící výztužnou pásku, přilepíme jí přímo na sádrokarton a teprve potom přetáhneme tmelem.

Do všech spár vložte výztužní pásku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do všech spár vložte výztužní pásku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile tmel zaschne, jemně ho přebrousíme a hladítkem naneseme poslední vrstvu tmelu, kterou rozetřeme do ztracena a do hladka. Pokud tmelíme díry po vrutech, jednoduše postupujeme ve dvou krocích - naneseme tmel, hladítkem rozetřeme a přebytečný tmel stáhneme.

Při tmelení spár v sádrokartonu nezapomeňte také na otvory po vrutech
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při tmelení spár v sádrokartonu nezapomeňte také na otvory po vrutech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při broušení dáváme pozor, abychom neporušili celistvost pásky.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24.1.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová