reklama

Proč při pokládce vinylové podlahy použít systémové desky?

Vyhlédli jste si novou podlahu z vinylu a rádi byste si ji položili doma? Pokládka vinylu není složitá, ale chtělo by to znát pár užitečných informací. Zejména jaký zajistit podklad, proč vybrat systémové desky a jak s nimi pracovat.

Vinylová podlaha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokládka vinylové podlahy a použití systémových desek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vinylová podlaha

Vinylové podlahy jsou podlahové krytiny, které jsou vyrobené z polyvinylchloridu. Vinyl je velice odolný proti vodě, je pružný, rozměrově stálý, nenáročný na údržbu a velice snadno se pokládá.

Vinylová podlaha je proto odolná a komfortní, ale je také měkká, teplá a příjemná. Toužíte-li po teplejší podlaze, můžete pod ni přidat podlahové vytápění. Podlaha se snadno udržuje v domě i v bytě. Výběr dekorů se vám bude zdát téměř nekonečný, vinyl totiž pro jeho oblibu vyrábějí se vzhledem dřeva, kamene i dlaždic.

Pokládka vinylové podlahy může být realizována dvěma způsoby. Klasické lepené vinylové dílce se pokládají lepením k podkladu. Vinylové podlahy se sice k podkladu lepí, ale lepidlo zasychá již do tří hodin od použití. Lepené podlahy jsou tišší, takže běh, dupání a podobně nejsou tolik slyšet a tyto podlahy se hodí zejména do dětských pokojů nebo místností se zvýšenou pohybovou a akustickou aktivitou. Plovoucí vinylové podlahy se zámkem se pokládají na volno a jsou výborné díky své rozebíratelnosti, protože nemají zvýšené nároky na podklad, což oceníte zejména do nájemních prostor.

Vzorů vinylových podlah je téměř nekonečné množství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzorů vinylových podlah je téměř nekonečné množství (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava podkladu

1. Nejprve je nutné připravit si podklad, a to pro všechny typy pokládky. Velmi důležité je zkontrolovat zbytkovou vlhkost. V místnosti by se měla vlhkost pohybovat v rozmezí 40–60 % a teplota by při pokládce vinylových podlah měla být 15–25 °C. Pro rekonstrukci podlahy si tedy vybereme vhodné roční období. 

2. Z podkladu je třeba odstranit původní krytiny, zbytky lepidel, nečistoty, mastnotu a další nesoudržné vrstvy. Podklad musí být rovný, čistý, pevný a stabilní. Máme-li podklad betonový, je ideální využít penetrační nátěr a samonivelační hmotu, která podklad vyrovná. V případě podkladu, tvořeného prkny nebo deskami zauvažujeme nad využitím systémových desek, které samotný podklad zpevní a vyrovnají.

3. Vinyl je nutno lepit stejným směrem tak, aby na sebe jednotlivé dílce vinylových pásů navazovaly.

4. Na podklad naneste podlahářské lepidlo, určené pro vinyl a nechte malou chvíli odvětrat. Potom začněte skládat vinylové pásy na podklad.

Podlahářské lepidlo rozetřeme na podklad
Podlahářské lepidlo rozetřeme na podklad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vinylové pásy pokládáme na podklad a lepidlo
Vinylové pásy pokládáme na podklad a lepidlo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

5. Mezi stěnami, trubkami, dalšími konstrukčními prvky a pokládanými díly by měla vždy zůstat dilatační spára alespoň 5 mm.

6. Aby vinylové pásy pevně a kompaktně přilnuly k podkladu, použijte kovový váleček, kterým krytinu přejedete několikrát v různých směrech. Váleček by měl mít vyšší hmotnost, aby byl zaručen správný efekt. Válcujte vždy každou řadu. Po nalepení celé krytiny podlahu ještě jednou převálcujte v různých směrech.

Celou podlahu uválcujeme
Celou podlahu uválcujeme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na závěr přilepíme lišty
Na závěr přilepíme lišty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

7. Nakonec namontujte soklové a přechodové lišty.

Samolepicí vinylové dílce jsou opatřené na spodní straně lepicí vrstvou a jsou variantou lepených vinylových podlah, které se přilepují k podkladu. S jejich pokládkou není tolik práce jako s klasickými lepenými vinylovými dílci.

Plovoucí vinylové podlahy s click systémem, tedy zámkové vinylové podlahy, představují typ podlah, jehož pokládku zvládnete bez větších potíží. Ideálním podkladem je upravený betonový podklad, na který se položí parotěsná fólie a kročejová izolace.

Systém click clack usazujeme do sebe
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Systém click clack usazujeme do sebe (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Systémové desky

Jedná se o dřevovláknitou desku, která výrazně snižuje kročejový hluk a zvuk, šířící se konstrukcí. Kročejová izolační deska s dřevěnou systémovou lištou spojovanou perem a drážkou slouží jako nosná vrstva pod podlahové palubky a další typy podlah. Ve spojení se speciální dřevěnou lištou představuje zajímavě řešený izolační systém pro dřevěné podlahy. Malý formát umožňuje snadnou manipulaci i ve stísněných prostorách interiéru.

Pokud používáme systémové desky na dřevěný podklad, použijeme systém dvou rozdílných tlouštěk desek, které se lepí na sebe. Desky se pokládají tak, aby se spáry jednotlivých vrstev překrývaly. 

Zdroj informací: vinylove.cz, ceskypodlahar.cz, vinylfloor.cz

Publikováno: 30.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová