Velkoformátová dlažba je moderní a zajímavá. Ale také to chce zkušeného řemeslníka, který nám jí nalepí na podlahu. A podlaha musí být rovná. Co dělat, pokud chceme mít doma právě velkoformátovou dlažbu, ale ostatní faktory nejsou zrovna pozitivní?
Velkoformátová dlažba v interiéru
Velkoformátové dlažby jsou v současnosti moderním trendem v keramických dlažbách a rozhodně neztrácí na popularitě. Velkoformátové obklady a dlažby jsou dominantním prvkem interiéru, který tím pádem přitahuje pozornost jako magnet. Hodí se také do interiérů, u kterých je žádoucí, aby působily reprezentativně (pracovny, přijímací haly, kanceláře). Jejich rozměr a design je zárukou toho, že budou působit honosně a noblesně.
Pod pojmem velkoformátová dlažba si můžete představit již dlažbu v rozměru 60x60 mm, která je v současnosti nejrozšířenějším a nejoblíbenějším formátem. Nabídka formátu obkladů i dlažeb je však mnohem širší:
- U obkladů jsou to rozměry 30x90, 33x100 nebo 40x120,
- v případě dlažeb jsou to rozměry od 45x90, 80x80, 40x120, 60x120, 120x120 až po velkoformátové desky 120x260 nebo 100x300.
Velkoformátovou dlažbu můžete využít i na stěny, celý prostor tak designově sjednotíte a vtisknete mu nádech luxusu. Tato dlažba se velmi dobře hodí i do malých místností, které se tak opticky zvětší. Na velkých formátech skvěle vynikne zejména imitace přírodních materiálů. Pokud tedy toužíte po koupelně v designu mramoru, kamene, kovu nebo betonu, sáhněte právě po velkoformátové dlažbě a obkladech.
Postup pokládky
Velkoformátová dlažba není pro pokládku úplně jednoduchá záležitost. Rozhodně taková operace bude chtít zkušené ruce. Podmínkou je především dokonale připravený podklad. Betonový podklad musí být vyzrálý alespoň 28 dnů a měl by mít zbytkovou vlhkost menší než 5 %. U anhydritů je nutno dodržet zbytkovou vlhkost pod 0,5 % a u podlahového topení pod 0,3 %. Podklad musí být pevný, zbavený nečistot a nerovností. K vyrovnání podkladu, na který budeme obklad nebo dlažbu lepit, poslouží speciální vyrovnávací malty a nivelační hmoty. Čím větší mají velkoformátové obklady rozměr, tím rovnější musí být podklad pod nimi.
Pro ujednocení savosti podkladu použijeme penetraci v příslušném ředění nebo hloubkovou penetraci bez ředění. Vyrovnání podkladu je nezbytností v případě, že podklad vykazuje výškové odchylky. Vyrovnání provedeme stěrkou či samonivelační hmotou. Po penetraci podkladu použijeme pro vyrovnání podlah ideálně rychle tuhnoucí samonivelační hmotu. V koupelnách a jiných vlhkých místnostech je nezbytná také hydroizolace.
S řezáním velkoformátového obkladu si poradí ruční řezačky i speciální nástroje. Běžnou dlažbu a obklady do délky cca 120 cm lze řezat klasickou ruční řezačkou. K řezání opravdu velkých rozměrů dlaždic a atypických tvarů je nezbytné mít k dispozici speciální vybavení.
Důsledné vyměření pokládky u stěn a podlah je zárukou úspěchu. Vyměření nám zajistí křížový laserový zaměřovač, který je naprosto přesný a vyměřování je bezpracné. Musíme pečlivě dbát na zásady dořezu dlažby v koutech a nepodcenit konstrukční a objektové dilatace v podkladu. Je potřeba si hlídat, aby v žádném rohu místnosti nevycházel příliš malý dořez obkladu nebo dlažby.
Lepicí tmel natahujeme zubovou stěrkou jedním směrem a dodržujeme jednotnou vrstvu. Důležité je dodržet zásadu tzv. dvoukontaktního lepení, tedy nanesení lepidla nejen na podklad, ale zároveň i na spodní stranu dlažby. Průběžně kontrolujeme rovinu vodováhou. Volba správného druhu lepidla pro daný typ podkladu je naprosto zásadní.
Spárovat je možné obklady až po vyzrání lepidla, minimálně po 2 dnech od nalepení. Šířka spár mezi velkoformátovými obklady a dlažbou by neměla být menší než 2 mm. Nabídka barev spárovacích hmot je navíc tak široká, že nejsme odkázáni pouze na jeden odstín. Velkým módním trendem současnosti jsou epoxidové spárovací hmoty, které jsou méně náročné na údržbu.
Pokud jste se rozhodli pro velkoformátovou dlažbu, snažte se dodržet všechny důležité zásady správné pokládky. Jednak si ušetříte námahu, ale především peníze.
Zdroj informací: pořad Do montérek, asb-portal.cz, mbkeramika.cz.
Publikováno: 14.7.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová