reklama

Položit dlažbu dokážou i ženské ruce

Dlažba v interiéru je považována za jednu z nejstabilnějších a nejlépe ošetřovatelných podlahových krytin. Její pokládku s trochou šikovnosti zvládne i žena, pokud dodrží správné technologické postupy. Na trhu je potom nepřeberné množství dekorů, tvarů i velikostí, co si ve finále vyberete, záleží jen na vás a vašem interiéru.

Pokládka dlažby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s pokládkou dlažby i bez řemeslníka? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě pokládky dlažby se také zaměříme na nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit.

Pokládka dlažby v interiéru

Už delší dobu sníte o rekonstrukci vaší chodby, kde by bylo potřeba vyhodit starou a nevzhlednou podlahovou krytinu a místo ní položit dlažbu, jenže jako z udělání nemůžete sehnat řemeslníka? Bohužel v dnešní době nic neobvyklého. Řemeslníci ubývají, pomalu aby je člověk hledal s lucernou. A ti, kteří fungují, mají nasmlouváno tolik zakázek dopředu, že byste museli žít ještě 100 let, aby se na vás dostalo. A protože se ne nadarmo říká - zlaté české ručičky, nezbude nám asi nic jiného, než se do práce pustit sami.

Čím začít?

Samozřejmě odstraněním původní krytiny. Lino, koberec, dlažba, dřevěná podlaha - je to vcelku jedno, ale všechno musí pryč. Při likvidaci je nutné se dostat až na původní betonový základ. Pokud bychom náhodou beton v chodbě neměli, čeká nás práce o něco obtížnější a prodlouží se časově i finančně. V takovém případě bychom museli beton vylít a počkat, až řádně vyzraje. 

Předpokládáme ale, že beton na chodbě je. Po odstranění původní krytiny musíme tento odpad ekologicky zlikvidovat. Nejlépe odvézt do sběrného dvora. Prostor chodby pak musíme dokonale uklidit, vymést ze všech koutů prach, drobný nepořádek a beton nejlépe vysát průmyslovým vysavačem. Neuškodí ani setření povrchu mokrým hadrem. 

A zde se už můžeme setkat s prvním problémem. Je podklad pro novou podlahu opravdu rovný? To zjistíme jednoduše přiložením vodováhy v několika směrech. Vodováha naprosto přesně odhalí nerovnosti, hrboly a prohlubně. Věřte tomu, že se vyskytnou. A co s tím?

Nejprve odstraníte starou podlahovou krytinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejprve odstraníte starou podlahovou krytinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nivelace

Nivelace čili srovnání betonového základu nebo staré dlažby pomocí nivelační stěrky do roviny. Ve starých domech se vylití nivelační stěrky nejspíš nevyhnete. Stěrku pro vaši podlahu ale vybírejte pečivě, nebojte se zeptat odborníků. Na trhu je totiž poměrné velké množství druhů nivelačních stěrek, a můžete se proto snadno splést.

  • Nejčastěji se používá adhezní sádrová stěrka, která je vhodná téměř do všech typů místností. Upozorňujeme, že tato stěrka se používá výhradně ve vnitřních prostorách.
  • Stěrku cementovou je možné použít ve venkovních prostorách, ale také v místnostech s větší vlhkostí.

Předtím než se vrhnete na nivelaci, je potřeba zejména betonový podklad napenetrovat. Pokud beton příliš saje, penetrujte klidně dvakrát za sebou. Také je ideální, pokud při kontrole roviny objevíte nějaké výraznější hrboly, tyto nerovnosti odstranit odsekáním nebo přebroušením. Aby nivelační stěrka správně vyschla, potřebuje teplotu mezi 10-25 °C. Nivelační hmota schne poměrně rychle, některé jsou pochozí již po pár hodinách, takže bude potřeba pracovat svižně.

Betonový podklad potřete nivelační stěrkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Betonový podklad potřete nivelační stěrkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dlažba v interiéru

Dlažbu do interiéru vybíráme s ohledem na prostředí. Můžeme zvolit velkoformátovou, drobnou či atypické tvary a velikost. Barvu a dekor přizpůsobíme okolí. Nevadí, pokud bude barva a dekor korespondovat s barvou stěn nebo zařízení, ale nevadí ani úplný kontrast. Vše záleží na všem vkusu.

Při nákupu musíte počítat. Je nutné vědět, kolik m² měří vaše chodba, a podle toho dlažbu nakoupit. A vůbec neuškodí, když si nakoupíte o pár dlaždic navíc. Může se lehce stát, že se některé dlaždice při pokládce poškodí, případně mohou prasknout i později. Při běžné smůle a zákonu schválnosti pak zjistíte, že dekor, který jste nakoupili jako hit sezóny, už není a nebude. Vyplatí se tedy si nějaké dlaždice nechat stranou. 

Při nákupu dlažby dobře počítejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při nákupu dlažby dobře počítejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lepidlo na dlažbu

Tak jako nivelační stěrka není jen jedna, není jedno ani lepidlo na dlažbu. V tomto případě je to ještě komplikovanější. Lepidla na dlažbu jsou označena nejen písmeny, ale i číslicemi. Měli bychom vědět, že č. 1 značí běžné, standardní lepidlo, zatímco č. 2 má lepidlo vylepšené. Lepidlo s označením C je lepidlo cementové, které se rozmíchává vodou. Písmeno D značí lepidlo disperzní, které je možné používat ihned bez potřeby rozmíchání.

Písmeno R mají lepidla reaktivní (na bázi syntetických pryskyřic), E označuje prodlouženou dobu tvrdnutí, F je lepidlo rychle tvrdnoucí. Na trhu naleznete i další speciální lepidla, o jejichž použití se poraďte s odborníky. Do chodby postačí použít lepidlo C - v případě lepení běžné interiérové dlažby. Použijeme-li keramický obklad, přírodní kámen nebo kameninu, vsadíme na lepicí tmely řady S.

Vyberte správné lepidlo na dlažbu do interiéru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyberte správné lepidlo na dlažbu do interiéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postup práce

Lepidlo rozmícháme podle návodu od výrobce. Dbáme na dokonalé promíchání a propojení obou složek (směs a voda).

Lepidlo musí být rozmíchané dohladka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepidlo musí být rozmíchané dohladka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zubatým zednickým hladítkem naneseme lepidlo na zpenetrovaný podklad a do tohoto lože usadíme dlaždice. Dodržujeme stejnou velikost mezi spárami.

Lepidlo na povrch rozetřete zubatým hladítkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepidlo na povrch rozetřete zubatým hladítkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dlaždice jemně zatlačíme do lepidla, přebytek lepidla stáhneme. Po zaschnutí lepidla (nejlépe do druhého dne) dlažbu vyspárujeme.

Lepidlo nanášejte v bodech, které pak rozetřete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepidlo nanášejte v bodech, které pak rozetřete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dlažbu bude také potřeba řezat. K tomu využijeme buď ruční řezačku, nebo kotoučovou brusku s příslušným řezacím kotoučem na keramiku.

Ruční řezačkou na obklady uříznete potřebnou velikost
Ruční řezačkou na obklady uříznete potřebnou velikost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jemným tlakem dlaždici rozlomíte
Jemným tlakem dlaždici rozlomíte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spárovací hmota

Spárovací hmoty seženeme v celé řadě barevných odstínů. Nejběžnější je spárovací hmota sypká, která se rozmíchává s vodou. Spárovací hmotu pomocí špachtle nanášíme do spár mezi dlaždicemi a uhladíme prstem nebo měkkou houbičkou, možné je také použití gumové stěrky či pěnového hladítka. Při nanášení spárovací hmoty dbejte na to, aby nedocházelo ke vzniku dutých míst. Spárovací hmotu mezi dlaždice nanášejte úhlopříčně. Po zmatnění povrchu, kdy spárovací hmota zaschne, omyjte vyspárovanou plochu vlhkou houbou a poté doleštěte suchým hadříkem.

Spárovací hmotu setřete z povrchu vlhkou houbičkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spárovací hmotu setřete z povrchu vlhkou houbičkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Časté problémy při pokládce dlažby

  • Dlažba praská - dlaždice mohou prasknout při manipulaci s nimi, při řezání i ve chvíli, kdy jsou položeny a zaspárovány. Při manipulaci mějte na paměti, že dlaždice jsou keramické, a tudíž křehké. Při řezání na řezák příliš netlačte silou a řezné místo odlamujte jemným stiskem. Pokud dlaždice praskne ve chvíli, kdy na ni vstoupíte, znamená to, že podklad je nerovný. Bude potřeba prasklou dlaždici vyměnit.
Při pokládce dlažby použijte gumovou paličku na srovnání dlaždic do roviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pokládce dlažby použijte gumovou paličku na srovnání dlaždic do roviny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Lepidlo nezaschlo - nejpravděpodobnější příčinou je, že lepidlo přemrzlo. Dbejte na správné skladování stavebních materiálů a nikdy je (zejména sypké směsi) nenechávejte přes zimu venku. Ideální je uložit tento materiál v suché a dobře větratelné místnosti, která nevymrzá.
  • Lepidlo se vydroluje - chyba bude nejspíš v podkladu, kdy jste betonový povrch nezpenetrovali. Druhou možností je špatně zvolený poměr směsi lepidla a vody.
  • Nerovná dlažba - zde je na vině nerovnoměrné roztažení lepidla bez následné kontroly vodováhou. 
  • Ve spárách se drží nečistoty - problém bude s přílišnou prohlubní ve spáře. Spára musí být přiměřeně prohloubená samovolným seschnutím, ale ne extrémně. Pak zde bude docházet k postupnému zanášení, ale také se bude ve spárách držet voda.
  • Nestejné spáry - při pokládce dlaždic do lepidla dodržujte stejnou vzdálenost mezi dlaždicemi vložením plastových křížů do spár. 

Zdroj informací: pořad Do montérek; ceskestavby.cz;

Zbytky dlaždiček můžete použít na originální mozaiku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12.5.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová