reklama

Aby topil a nestál majlant. Podle čeho vybírat kotel do nového domu

Při stavbě nového domu je třeba naplánovat spoustu věcí. Jednou z nich, které byste měli rozhodnout co nejdříve, je způsob vytápění a s tím související výběr kotle, kterým budete v novém domově topit. Dnešní výběr kotlů a způsobů vytápění je velmi pestrý a mnoha lidem se může zdát nepřehledný.

Výběr správného kotle na vytápění nového domu je oříšek. Poradíme vám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr správného kotle na vytápění nového domu je oříšek. Poradíme vám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento článek byl zařazen do rubriky

Energetická poradna

V dnešní době je elektřina a plyn tématem číslo 1. Proto jsme se rozhodli vytvořit energetickou poradnu, kde najdete články ohledně energií v domácnostech a malých dílnách. Více o poradně

Proto je dobré vědět, na co se před finálním rozhodnutím zaměřit. Sami sebe byste se měli nejprve zeptat, čím chcete topit a kolik můžete do nákupu či provozu kotle investovat.

Kdo bude velet vytápění?

Než otevřeme pomyslný katalog druhů kotlů a položíme si otázku týkající se jejich ceny, zastavme se u obsluhy kotle. Ty nejmodernější přístroje totiž téměř žádnou obsluhu nepotřebují a celý proces vytápění si řídí samy. Takovou úrovní samostatnosti disponují zejména nejnovější elektrokotle a plynové kotle, které dokážou například samy topit tak, aby vám ušetřily co nejvíce peněz. Taková samostatnost může pro někoho představovat obrovskou výhodu. Jsou ale také lidé, kteří mají rádi proces vytápění zcela pod svou kontrolou, anebo do kotle rádi přihodí nějaké tuhé palivo. Zamyslete se, mezi kterou z těchto skupin patříte? A nebojte se, pokud si zatím nejste jistí – rozhodnutí vám totiž usnadní ceny jednotlivých kotlů.

Dřevo a uhlí jsou na ústupu

Čím vlastně dnes můžete v kotli topit? Na tuto otázku se nabízejí tři odpovědi: Tuhá paliva (dřevo, uhlí…), elektřina a plyn. Na to, který ze způsobů je nejlepší, neexistuje jednoznačná odpověď. Každý má své pro a proti. Topení dřevem nebo uhlím má své kouzlo, které je spojené s přikládáním do kotle i nízkou cenou za tuhá paliva. Nedílnou součástí obsluhy takového kotle je ale i fyzická činnost a čas, který spotřebuje. Obzvlášť u uhlí se pak nabízí také otázka ekologická. Uhlí je totiž natolik výrazným znečišťovatelem ovzduší, že bude od roku 2022 provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, kam právě uhlí spadá, v České republice zcela zakázán. To je samozřejmě velká nevýhoda. Kotle na tuhá paliva jsou tak dnes pomalu na ústupu a svou oblibu si drží spíše jen u specifických skupina lidí.

Kotle na tuhá paliva mají své kouzlo. Jsou ale náročné na obsluhu a často také ekologicky nevýhodné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kotle na tuhá paliva mají své kouzlo. Jsou ale náročné na obsluhu a často také ekologicky nevýhodné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Elektřina má zelenou

Pokud je pro vás výše zmíněná ekologická otázka zásadní, určitě zahrňte do úvah o vytápění i kotle elektrické. V souvislosti s nimi se sice často zmiňuje vysoká cena za vytápění, té ale můžete do určité míry zabránit, přizpůsobíte-li elektrickému vytápění také budoucí podobu domu. Cena za provoz elektrokotle totiž rapidně roste tam, kde není dobře zatepleno a teplo utíká z domu ven. Pokud ale jdete směrem pasivních domů a nízkoenergetických staveb, může být elektrokotel to pravé. Potěší vás určitě také nízká pořizovací cena elektrických kotlů nebo možnost získat u dodavatele energií zvýhodněný tarif.

Elektřina má všestranné využití a kromě napájení auta s ní můžete také topit v elektrokotli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektřina má všestranné využití a kromě napájení auta s ní můžete také topit v elektrokotli (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plyn: zlatá střední cesta

Obáváte se, že elektrický kotel nebude pro váš dům to pravé a nechce se vám lopotit se dřevem a uhlím? Pak je tu třetí možnost vytápění – plyn. Vytápění plynem totiž skutečně představuje pomyslnou zlatou střední cestu. Plyn je relativně levné palivo a náklady na vytápění s ním raketově nerostou ani v případě, že váš dům není ekologickou superhvězdou. Obzvlášť populární a výhodné mohou být moderní kondenzační plynové kotle, které jsou maximálně úsporné. S případnými otázkami, jako jaký výkon kotle zvolit, vám pomohou například u ČEZu.

Plyn už dávno neohřívá jenom jídlo. Plynové kotle snadno prohřejí celý váš dům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plyn už dávno neohřívá jenom jídlo. Plynové kotle snadno prohřejí celý váš dům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když rozhoduje peněženka

A nakonec téma nejpalčivější – cena kotle. Ještě před samotným nákupem je důležité si uvědomit, že kotel je dlouhodobá investice, na které není radno šetřit. Vyšší cenu v případě kotle jen málokdy ovlivňuje například design. Za více peněz dostanete zejména větší výkon, delší životnost a často také nižší náklady na provoz.

Mezi hlavní faktory při výběru kotle by měla patřit také jeho obsluha, aby se vám kotel snadno ovládal
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi hlavní faktory při výběru kotle by měla patřit také jeho obsluha, aby se vám kotel snadno ovládal (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Pokud jste investovali, nebo hodláte vzorně investovat do zateplení domu a chcete zamezit ztrátě tepla, může vám pro vytápění vystačit elektrický kotel, jehož cena se pohybuje mezi 20 a 30 tisíci korun. Takový kotel spolehlivě vytopí standardně velký dům.Jestliže máte zatepleno důkladně, tak přitom ani příliš neprovětrá vaši peněženku.
  • Když přidáte na stůl dalších 10 nebo 20 tisíc korun, dosáhnete na pořízení kvalitního a spolehlivého kondenzačního plynového kotle. Opět se jedná o takovou zlatou střední cestu, která není náročná obsluhu, nevytváří příliš dalších nákladů a váš dům spolehlivě vytopí.
  • Nad hranicí 50 tisíc korun se dostáváme do luxusnějších kategorií. Kotle v této cenové relaci spolehlivě vytopí váš dům, šetří vaše náklady za vytápění a jsou dlouhodobě spolehlivé. Tyto přístroje navíc nabízejí nejrůznější speciální programy a chytré technologie, které vám mají ještě více usnadnit a zpříjemnit zimní domácí večery.
  • V cenové relaci nad 70 tisíc korun už se majitelům domu příliš hledat v nabídce nevyplatí. Kotle v této cenové kategorii se nejlépe uplatní ve větších, spíše průmyslových prostorech.

Podívejte se, jak vytápět rekreační objekty:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24.10.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec