reklama

Moderní plynové kotle šetří peníze, starosti i přírodu

Výběr topného systému může být pěkný oříšek, a to ať už stavíte nový dům nebo rekonstruujete. Topný systém totiž představuje pulzující srdce domu, bez kterého si současné bydlení neumíme představit. V záplavě způsobů vytápění, mezi kterými najdeme vytápění dřevem, topnými oleji, elektřinou či za pomocí tepelných čerpadel, si skvěle stojí moderní plynové kotle. Jsou totiž spolehlivé, bezpečné a šetrné k životnímu prostředí i vaší peněžence.

Moderní plynové kotle jsou nejen skvělým pomocníkem, ale navíc dobře vypadají
Moderní plynové kotle jsou nejen skvělým pomocníkem, ale navíc dobře vypadají (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tento článek byl zařazen do rubriky

Energetická poradna

V dnešní době je elektřina a plyn tématem číslo 1. Proto jsme se rozhodli vytvořit energetickou poradnu, kde najdete články ohledně energií v domácnostech a malých dílnách. Více o poradně

Neprotopíte už ani korunu navíc

Jaké jsou konkrétní výhody moderních, a často kondenzačních, plynových kotlů? Tou nejzajímavější výhodou jsou pro každého majitele domu určitě nízké náklady na vytápění. Ty jsou tak malé buď proto, že nové plynové kotle využívají kromě klasického plynu také až 20% podíl vodíku, nebo proto, že kondenzační plynové kotle zvládnou využít také teplo ze spalin, které u starších kotlů z domu utíkalo bez využití. Ať tak nebo tak, úspora plynových kotlů se pohybuje v tisícovkách korun ročně. Snížit náklady je navíc možné ještě tím, že plynový kotel propojíte s dalším systémem vytápění, například se solárním systémem nebo fotovoltaikou. Využíváním slunečního záření třeba k ohřevu vody navíc ještě více potěšíte okolní přírodu.

Malý ale vysoce výkonný pomocník

Další nespornou výhodou současných plynových kotlů jsou jejich rozměry a možnosti montáže. K zajištění pohodlí a tepla v běžném rodinném domě totiž ve většině případů stačí takzvané závěsné plynové kotle, jako je například kotel Vitodens 100-W. Taková zařízení jsou velmi kompaktní, a kromě technické místnosti nebo kotelny je možné je instalovat také v kuchyni nebo koupelně. Závěsné kotle vynikají nejen malými rozměry, ale také stylovým designem, který podporuje využití kvalitních materiálů i vzhled, který snadno zapadne například do vaší kuchyňské linky. Zoufat však nemusíte ani v případě, že na vytopení vašeho domu bude třeba větší, takzvaně stacionární kotel. I tyto kotle se dnes vyrábějí tak, aby nejen dobře sloužily, ale také dobře vypadaly. Pouze se vám nevejdou nad pračku v koupelně. Mnohem spíše se hodí do technické místnosti.

Moderní plynové kotle lze snadno kombinovat s dalšími topnými systémy. Například se solárními panely nebo fotovoltaikou na ohřev vody
Moderní plynové kotle lze snadno kombinovat s dalšími topnými systémy. Například se solárními panely nebo fotovoltaikou na ohřev vody (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kotel, na který se můžete spolehnout

Právě výše zmíněné závěsné plynové kotle jsou v současnosti tou snad vůbec nejlepší volbou. Kromě již popsaných výhod se pyšní také dlouhou životností a spolehlivostí. Umístit se navíc dají i do menších výklenků – všechny potřebné přípojky totiž ke kotli vedou zepředu. Na závěsné kotle se také často vztahuje dlouholetá záruka, která vám dává klid a jistotu na deset, ale i více let. Jistotu, že kotel bude fungovat tak jak má, nabízí také vysoká kvalita materiálů, ze kterých se komponenty kotle skládají. Patří mezi ně například ušlechtilá ocel. Milovníci moderních technologií navíc ocení kvalitní, přehledný a intuitivně ovladatelný displej, skrze který lze kotel ovládat.

Pod designovým krytem kotle se ukrývají komponenty z kvalitních materiálů. Například z ušlechtilé oceli
Pod designovým krytem kotle se ukrývají komponenty z kvalitních materiálů. Například z ušlechtilé oceli (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Všechny potřebné údaje máte na dosah ruky

Právě snadné ovládání plynového kotle může být pro mnoho lidí dalším důvodem, proč vybrat právě tento topný systém. Kotel nejenže disponuje displejem, na kterém najdete všechny podstatné údaje, jeho provoz je ale možné sledovat také přes internet v počítači nebo na aplikaci v mobilu. Nad vytápěním domu tak budete mít kontrolu, i když budete například v práci nebo na zahradě. Údaje z aplikace navíc můžete sdílet s technikem, který k vám díky tomu nemusí tak často přijíždět na revize. Stačí totiž, že v datech z aplikace uvidí, že kotel ve všech směrech funguje tak jak fungovat má. A v případě, kdy už k nějaké závadě nebo poruše dojde, k vám technik rovnou dorazí připravený na konkrétní problém a se správnými náhradními díly.  Plynový kotel tak šetří nejen při topení, ale i při své vlastní údržbě.

Ke snadnému ovládání plynového kotle slouží přehledný displej nebo internetová aplikace
Ke snadnému ovládání plynového kotle slouží přehledný displej nebo internetová aplikace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na co myslet při nákupu kotle

Výběr správného plynového kotle není zrovna nejjednodušší úkol, a je vhodné se při něm poradit s odborníky. Důležité je nejen to, aby byl kotel schopný vytopit celý váš dům, ale také abyste naopak nekupovali zbytečně velký a dražší kotel. Při výběru správného topného systému se vás bude prodejce ptát nejen na rozměry vytápěné plochy, ale také třeba na způsob ohřevu vody nebo fakt, zda máte topení v podlaze nebo u stěn. Čím více informací nabídnete, tím vhodnější nabídku kotle záhy dostanete.

Domu je totiž kromě výkonu kotle potřeba přizpůsobit například takzvaný modulační rozsah kotle, aby se zařízení zbytečně často nezapínalo a znovu nevypínalo. A jelikož nový kotel je věc, která vám bude sloužit dlouhá léta, je vhodné sáhnout trochu hlouběji do kapsy a vybrat z nabídky modely, které nabízejí ta nejmodernější dostupná řešení, jako je například spalovací komora se samočištěním nebo vodní hořák. V dlouhodobém horizontu se vám takový drobný nárůst investice do topného systému s jistotou vyplatí.

Publikováno: 19.10.2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Marek Hadrbolec