reklama

Vyzkoušejte způsob, jak můžete řezat laminátovou podlahu bez pily

Pokládka laminátové plovoucí podlahy je zábava - pokud nepracujete v bytě s kotoučovou pilou. Ta při dělení materiálu práší a piliny se dostanou téměř do celé domácnosti. Speciální dílenský vysavač navíc není vždycky po ruce a bývá dosti drahý. Řešením může být dělení desek pomocí řezačky, chcete-li lámačky. Její pořízení není vůbec nákladnou záležitostí. Solidní kusy stojí kolem tisícikoruny.

Řezačka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak řezat plovoucí laminátovou podlahu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dělení pomocí řezačky probíhá jednoduše. Nejprve si na děleném dílu vyznačte místo řezu. Nemusíte kreslit celou rysku, stačí jen malý bod. Desku pak přiložte na stůl řezačky.

Přitlačení desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Desku přitlačte k zarážce, abyste ji měli v pravém úhlu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Řezaný díl zarovnejte k okraji stolu a pákovým mechanismem přitlačte na desku řezací nástroj. Chce to trochu zatlačit, hlavně silnější laminátové podlahy vyžadují použití větší sily.

Řezací páka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na řezací páku tlačte přiměřenou silou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dělení řezačkou neposkytuje tak čistý řez jako pila. To ale nevadí – hrany materiálu se dají obrousit nebo schovat pod krycí lištu, pokud se jedná o díl, který přijde přiložit ke stěně. Řezačkou se dají vyřezávat i rohové obrysy - postupujte stejně, jako při dělení celého materiálu, jen tělo nástroje nespouštějte až nadoraz.

Řezačka, podložka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepší řezačky mají v příslušenství i podložku pod materiál (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výběr řezačky laminátových a vinylových podlah nepodceňujte. Značkové výrobky nabízí kromě standardního řezu pod úhlem 90 ° i pokosové řezy. Navíc disponují také podložkou, která slouží k podepření řezané desky. Důležité je kvalitní provedení řezačky - musí mít plynulý chod a být vyrobena z kvalitních materiálů, aby si zachovala dlouhodobou funkčnost. Praktické jsou podélné zarážky, které umožňují bezproblémový dlouhý řez.

Tipy a triky:

  • Do řezačky vkládejte vždy jen jeden kus řezané desky.
  • Menší díly vám může pomocník přidržet kleštěmi.
  • Otupený list řezačky se nesnažte nabrousit svépomocí. Lepší je vyměnit ho za nový, pokud to konstrukce řezačky umožnuje.
  • Řezání profilových lišt je možné pouze s jejich dokonalým vypodložením - jinak se obrobek smekne.

Podívejte se, jak lze opravit rýhu v laminátové podlaze:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22.8.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč