reklama

Jaké jsou výhody suché podlahy?

Suché podlahy jsou v současnosti velmi vyhledávanou alternativou. Jejich instalace je jednoduchá a při troše šikovnosti máte za víkend hotovo a v pondělí se můžete stěhovat. V některých případech jde dokonce o nejlepší možnou alternativu.

Suchá podlaha
i (Zdroj: Depositphotos)
Jaké jsou výhody suché podlahy? (Zdroj: Depositphotos)

Výhody suché podlahy

Suchá podlaha, jak její název napovídá, nepotřebuje při své výstavbě žádné mokré procesy nebo je těchto úkonů opravdu minimum. Díky absenci mokrých úkonů je celá stavba rychlejší, snazší a ve většině případů i levnější. Pyšní se dokonale rovným povrchem, který nabízí příjemný tepelný komfort. Ideální je do patrových domů, protože je kročejově neprůzvučná a vy neuslyšíte děti dovádějící v druhém patře. Velkou výhodou je rychlost pokládky. Jakmile položíte suchou podlahu, tak druhý den je možné pokládat podlahovou krytinu a tím práce končí.

Podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Prvním krokem je příprava podkladu (Zdroj: Prima DOMA)

Kam se hodí suchá podlaha

Suchá podlaha se využívá zejména při rekonstrukcích starších domů. Ve starších domech se nachází vlhkost a provádět mokré stavební procesy ve vlhkém prostředí může mít negativní dopad na vznik plísní. Ve vlhkém prostředí by betonová podlaha vysychala opravdu dlouho.

V novostavbách se po suché podlaze sáhne v případě dřevostaveb a u objektů s dřevěnými trámovými stropy. Dřevo je sice úžasně trvanlivý materiál, ale vlhko mu opravdu neprospívá. Suchou podlahu budete muset nejspíš využít i v případě nižší nosnosti vodorovné konstrukce. Posouzení vodorovných nosných konstrukcí přísluší projektantovi, který zhodnotí, zda je konstrukce schopna unést i litou podlahu.

Srovnání povrchu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podklad snadno srovnáte, když si najdete nejvyšší bod (Zdroj: Prima DOMA)

Co všechno jde do suché podlahy skrýt

Suchá podlaha bez problémů skryje vodovodní a odpadní trubky a lze v ní vést i elektřinu. Při rozvádění drátů doporučujeme vést každý drát samostatně, protože kolem většího svazku drátů by časem mohl podsyp propadat a tvořit se nerovnosti. Chcete-li doma nohy v teple, tak ani podlahové topení v suché podlaze není žádný problém. Jen je potřeba s tímto návrhem počítat již ve fázi projektu, protože dodatečná instalace by se velmi prodražila.

Sádrokarton
i (Zdroj: Prima DOMA)
První pokládanou vrstvou je roznášecí deska, kterou se urovná podsyp (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava podkladu

Prvním krokem je příprava podkladu. Na ten se používá mnohohranný podsyp, dříve se používal kulatý podsyp, ten v sobě pořádně nedržel a časem mohl propadat. Minimální vrstva podsypu je 1 cm. Podklad snadno srovnáte, když si najdete nejvyšší bod. Na něm si odměříte potřebnou výšku 1 cm, podle tohoto bodu srovnáte a dosypete plochu v celé místnosti.

Izolace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na roznášecí desku se pokládá vrstva kročejové izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Postup pokládky suché podlahy

První pokládanou vrstvou je roznášecí deska, kterou se urovná podsyp. Na tuto desku se pokládá vrstva kročejové izolace zajišťující dokonalou neprůzvučnost. Nad kročejovou izolací je sádrokartonový podlahový dílec. Každý dílec má na kraji přesahy, které se slepí dohromady vhodným lepidlem a následně se dílce sesponkují nebo sešroubují dohromady.

Materiál
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nad kročejovou izolací je sádrokartonový podlahový dílec (Zdroj: Prima DOMA)

A co dál se suchou podlahou

V této chvíli je suchá podlaha hotová a je druhý den je na ni možné pokládat podlahovou krytinu. Volba krytiny je už na vás, obecně by se dalo říct, že na suchou podlahu lze položit téměř jakoukoliv krytinu, nicméně každá má svoje specifika. Položit suchou podlahu není nic složitého, ale musíte mít alespoň minimální povědomí o materiálech a nosných konstrukcích. Neodborným zásahem můžete poškodit celou konstrukci a náprava takovéto chyby vás může vyjít sakra draho.

Víte, jak položit podlahu na půdě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18.6.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář