reklama

Schovejte elektrické kabely pod sádrokarton snadno a profesionálně

Při stavbě nebo rekonstrukci a použití sádrokartonu budete kromě samotné rekonstrukce či stavby řešit také spoustu nedodělávek. Jako třeba jak schovat elektrické kabely, které ale budeme za čas potřebovat při dalším pokračování rekonstrukce. Vyrobte si praktická dvířka, za která kabely pohodlně schováte.

Kabely
i (Zdroj: Depositphotos)
Schovejte elektrické kabely pod sádrokarton snadno a profesionálně (Zdroj: Depositphotos)

Zaklopení elektrických kabelů

Při rekonstrukci bytu nebo domu se nevyhneme práci s elektrickými kabely. Ať už je měníme nebo natahujeme nové, vždycky se okolo nás motá klubko kabelů jako hadi a překáží na tom nejméně vhodném místě. Co s nimi, aby nám kabely neustále nevisely nad hlavou?

Chtělo by to je někam uklidit, protože pokud není práce na elektroinstalaci dokončená, nemůžeme tyto kabely prostě odstřihnout a vyhodit. Girlandy kabelů nad naší hlavou ale také nejsou to pravé ořechové. Úplně ideální je, pokud při rekonstrukci pracujeme se sádrokartonem. Díky němu si totiž můžeme vytvořit falešnou stěnu s dvířky, za kterou změť kabelů lehce uklidíme, a přitom je budeme mít pohodlně po ruce, až nastane jejich doba. 

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na uříznutí sádrokartonu nám stačí vylamovací nůž (Zdroj: Prima DOMA)

Sádrokarton je velmi praktický materiál, s jehož instalací si dnes poradí i ženy kutilky. Jeho upevnění na původní stěnu provedeme pomocí sádrokartonových rastrů, které přivrtáme ke stěně a na ně nainstalujeme sádrokartonové desky. Ty upevníme pomocí tzv. rychlošroubů. Mezery mezi deskami pak vyplníme silikonovým tmelem určeným pro sádrokartony, přetáhneme perlinkou a doplníme druhou vrstvou tmelu. Po zatvrdnutí přebrousíme do roviny, napenetrujeme a případně můžeme sádrokartonovou stěnu přemalovat.

Sádrokarton
i (Zdroj: Prima DOMA)
Usadit sádrokarton do zdi zvládne i žena (Zdroj: Prima DOMA)

V čem ale spočívá to kouzlo mít kabely opět podle potřeby k dispozici?

Připevnění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pomocí rychlošroubů upevníme desku sádrokartonu ke zdi (Zdroj: Prima DOMA)

Abychom nemuseli kabely zpoza sádrokartonové předstěny složitě vybourávat, uděláme si do stěny praktická dvířka. Sádrokarton je pevný, ale dobře opracovatelný materiál, na jehož řezání nepotřebujeme žádné speciální nástroje nebo nářadí a vystačíme si s obyčejným pravítkem a odlamovacím nožem. Dále budeme potřebovat plastová dvířka s rámečkem, která lze zakoupit v každém hobby marketu nebo železářství. 

Dvířka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do desky usadíme plastová dvířka s rámečkem (Zdroj: Prima DOMA)

Do sádrokartonu tedy vyřízneme otvor velikosti rámečku dvířek, rámeček i s dvířkami nasadíme, a pokud má rámeček otvory pro upevnění vrutů, použijeme rychlošrouby do sádrokartonu.

Pokud ne, podlepíme rámeček silikonem nebo tmelem na sádrokartony a necháme zatvrdnout. Kabely tak máme šikovně a prakticky uklizené a přitom, jakmile je budeme potřebovat, stačí jen otevřít dvířka a kabely vysvobodit. Jak prosté, že?

Tmel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Spáry vytmelíme tmelem na sádrokartony (Zdroj: Prima DOMA)

Namontovat lustr do sádrokartonu je hračka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3.6.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová