reklama

Vybíráme ta nejlepší prkna na terasu

Pokud zvolíme dřevěnou terasu, budeme se poohlížet po kvalitních trámech a prknech z takového dřeva, které opravdu něco vydrží. Terasa by měla být postavena tak, aby vydržela nápor povětrnostních podmínek a také nás a zařízení, které na ní budeme chtít nechávat. Určitě není ideální, pokud ob rok řešíme rekonstrukci nebo úplnou výměnu prken.

Prkna na terasu
i (Zdroj: Depositphotos)
Vybíráme ta nejlepší prkna na terasu (Zdroj: Depositphotos)

Prkna na terasu

Dřevěná terasa je třešničkou na dortu rodinného domu. Jak se ale zorientovat v nepřeberném množství a nabídce dřev tuzemských i exotických? A co třeba dřevoplast, který je prakticky nezničitelný? Čemu je lepší dát přednost a čemu se vyhnout? A víte, jak takovou dřevěnou terasu ošetřovat a udržovat, aby vám vydržela? Musíme si v první řadě uvědomit, že terasová prkna musí splňovat pár důležitých aspektů. Zejména co se týče kvality dřeva. A pokud chceme kvalitu, budeme si za ní muset zaplatit. 

Terasa
i (Zdroj: Depositphotos)
Víte podle čeho vybrat ta nejlepší prkna na terasu? (Zdroj: Depositphotos)

Novinkou jsou designové dřevěné dílce s povrchovou fólií švýcarské výroby. Součástí kompletní nabídky je příslušenství, montážní návody, čistící a nátěrové hmoty, ale i servis. Profesionálně proškolený tým firemních prodejen vám pomůže s výběrem vhodného materiálu, zodpoví technické dotazy. Asko a.s. je distribuční centrum dřevomateriálů a podlahovin působícím na českém i slovenském trhu více než 29 let.

https://www.asko-as.cz

Tuzemské dřevo

Evropský modřín: patří mezi levnější varianty evropských dřevin. Oproti jiným typům modřínů má menší hustotou dřeva, není tak pevný a trvanlivý.

Sibiřský modřín: je srovnatelný dokonce i s exotickými dřevinami pro svou odolnost díky vysokému obsahu pryskyřice. Má červenohnědou barvu. 

Termoborovice
Borovicové dřevo prochází speciální tepelnou úpravou při cca 200 °C (Zdroj: ASKO)
Sibiřský modřín
Sibiřský modřín nabízí prkna s vysokou houževnatostí (Zdroj: ASKO)

Borovice stepní: je používána na terasová prkna s tlakovou impregnací. Jde o bělavě nažloutlé až nahnědlé dřevo s vyšším obsahem pryskyřice. 

Modřín
i (Zdroj: Depositphotos)
Evropský modřín je cenově dostupný (Zdroj: Depositphotos)

Exotika

Bangkirai: tato exotické dřevina se vyznačuje vysokou odolností, tvrdostí, hustotou či pružností. Má vysokou objemovou hmotnost, což z něj dělá dřevo pevné a těžké. Životnost těchto dřev je 20-30 let. Vyznačuje se žlutohnědou barvou, stářím se barva mění až na olivově hnědou.

Dřevina IPE: jinak nazývaná zelený eben, patří mezi nejtvrdší dřeva na světě. Má nižší samomazací vlastnosti kvůli nízkému obsahu pryskyřic. Je odolné vůči všem typům počasí, neodolává pouze mlži jménem šášeň lodní. Dřevina má čokoládově hnědou barvu, ale může přecházet až do olivově hnědého odstínu.

Bangkirai
i (Zdroj: Depositphotos)
Bangkirai je exotické vysoce odolné dřevo (Zdroj: Depositphotos)

Bukit: velmi odolné a tvrdé dřevo, avšak překvapivě lehké. Je zabarveno do žlutohnědé až nazelenalé barvy, vlivem UV záření mění na vzduchu barvu do šedo-stříbrné. 

Massaranduba: jihoamerická tvrdá a pevná dřevina, která je purpurově červenohnědá v různých odstínech. Je také velmi těžká a je využívána v namáhaných konstrukcích. Na trhu ji nalezneme i pod názvem Balata.

Merbau: Tato dřevina snáší dobře povětrnostní výkyvy. Je velmi odolná proti termitům a houbám. Bělové dřevo, zbarveno od hnědošedé až do tmavě červenohnědé je považováno za velmi stabilní, patří mezi nejkvalitnější dřeviny světa s velmi dobrými fyzikálně mechanickými vlastnostmi.

Garapa: další z řady velmi tvrdých a pevných dřevin je dřevo brazilských jasanů. Barva je světle žlutohnědá a na vzduchu tmavne. Je to vysoce tvrdá dřevina s přirozenou odolností proti povětrnosti.

Exotika
i (Zdroj: Depositphotos)
Exotické dřeviny se vyznačují pevností, odolností a tvrdostí (Zdroj: Depositphotos)

Ošetřování terasových prken

Ačkoliv tyto vybrané dřeviny snášejí velmi dobře povětrnostní vlivy, vysoké i nízké teploty a prudké změny počasí, na životnost terasy má vliv nejen kvalita použitých terasových prken, ale samozřejmě také péče, kterou terase věnujete. Ideální je použití lazur na ošetření dřeva, které pronikají hluboko do dřeva, odpuzují vodu a jsou zároveň prodyšné. Neošetřené dřevo má tendenci otevírat póry a některé druhy časem nepěkně šednou. 

Floover
i (Zdroj: ASKO)
Floover představuje novou generaci terasových dílců (Zdroj: ASKO)

U dřev, která jsou impregnovaná napouštědly na bázi kyseliny borité a různých chloridů, se údržba nedoporučuje, protože tyto nátěrové hmoty dobře nepřilnou k povrchu. U měkkých dřevin se naopak doporučuje napouštět dvakrát ročně. Pokud terasová prkna ošetřujete pravidelně, použijte jen obnovovací olejový nátěr. Zde je dobré upozornit, že velmi důležitý je poslední krok, kdy je nutné odstranit z ošetřeného povrchu terasy zbytky nevsáklého oleje, aby se předešlo vytvoření nevzhledných map.

Nátěr
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud terasová prkna ošetřujete pravidelně, použijte jen obnovovací olejový nátěr (Zdroj: Depositphotos)

Terasa z WPC

Bezúdržbové kompozity nahrazující dřevo v exteriéru, to jsou moderní ekologické kompozitní materiál složené ze dřeva a polymeru známé pod zkratkou WPC čili wood - plastic compozite. Tento materiál si zachovává všechny vlastnosti dřeva a soustřeďuje v sobě nezničitelnost plastu. Kompozit je vyroben ze 100% recyklovatelných materiálů, takže při jeho výrobě je šetřeno životní prostředí. 

WPC je odolný jak proti povětrnostním vlivům, tak UV záření, nevadí mu voda, mráz ani přímé slunce. Je barevně stálý, pevný a trvanlivý. Jeho obrovskou výhodou je, že tento kompozit je prakticky bezúdržbový. Není nutné jej ani natírat ani impregnovat. Je možné jej běžně omývat vodou i saponáty, bez problémů snáší zásah vysokotlakým čističem. Kompozit nehnije, neplesniví a nepraská. Díky plastové složce nehrozí odštípnutí třísek a zranění osob, které se budou na terase z WPC prken pohybovat. Lze jej použít i jako pochozí povrch okolo bazénů, nevadí mu ani chlorovaná a ani slaná voda. Není nutné jej chemicky ošetřovat. Záruka je až 25 let.

WPC
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevoplastový kompozit je výbornou alternativou dřevu (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 29.4.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.