reklama

Nastal čas srovnat si podlahy v interiéru do roviny

Už jste si ukopli palec o schodek mezi verandou a chodbou domu? Nebo vás různá výška podlah v bytě odradila od koupě robotického vysavače? Pak nastal čas srovnat si podlahy do roviny. Pomůcky i materiál najdete v každých stavebninách a návod na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos)
Srovnejte si podlahy (Zdroj: Depositphotos)

Příprava je důležitá

K vyrovnání podlah se dnes používají samonivelační stěrky. Prodávají se jako suché směsi a v mnoha provedeních – liší se maximální tloušťkou vylití i výslednou pevností. Aby nivelačka dobře držela, musí se aplikovat na kvalitně připravený povrch. Beton je třeba očistit od prachu a zpevnit penetrací. Pokud budete nivelační hmotu aplikovat na dlažbu, použijte takzvaný adhezní můstek. Často se aplikuje ve formě nátěru, který zajistí dobrou přilnavost mezi dlažbou a nivelačkou. 

Stěrka
i (Zdroj: Depositphotos)
Podlahové hmoty jsou sice samonivelační, přesto potřebují po podlaze roztáhnout (Zdroj: Depositphotos)

Díry zacelit

Jestli budete nivelační hmotu aplikovat na podlahu, kde jsou několikacentimetrové prohlubně, musíte je zacelit. Používají se k tomu speciální správkové hmoty. Díry můžete vyplnit i betonem. Ten ale musí před aplikací další vrstvy dostatečně vyzrát. Pokud byste díry nezacelili hrozí, že se nivelační hmota propadne a výsledná podlaha nebude dokonale rovná.

Jak to srovnat? Jednoduše 

Pomocí nivelační hmoty se dají podlahy sousedních místností jednoduše srovnat. Práci nedělejte naráz, ale rozdělte si ji po místnostech. Po obvodě plochy nalepte pěnovou pásku, která pohltí případné rozpínání podlahy. Místa budoucích prahů mezi zárubněmi jsou ideálním bodem, kam umístit dilatační lištu. Ta zároveň zajistí, že vám nivelačka nepřeteče z jedné místnosti do druhé. Instalaci lišty nepodceňujte – musí dobře držet a těsnit, aby případnými mezerami hmota nevytékala. Až podlaha v jedné místnosti zatuhne, můžete vylít sousední. Dají se takto srovnat až několikacentimetrové výškové rozdíly. 

Nivelační hmota
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní nivelační hmoty dokážou srovnat až několikacentimetrové výškové rozdíly (Zdroj: Depositphotos)

Pracujte pečlivě

Zásadní pro kvalitu práce je dobrá konzistence nivelačky. Na přesný objem hmoty musíte použít předepsanou dávku vody. Přípravu usnadní zednická vědra o větším objemu, která obsahují rysky odměřující obsah nádob. Po důkladném rozmíchání se hmota zpravidla několik minut nechává odstát. Klidně si věder nakupte víc – ideální je totiž vylít místnost naráz, což s jednou nádobou nedokážete. Nivelačku rozlívejte v pásech, aby se dobře slila. K jejímu roztahování můžete použít zednické hladítko, k následnému provzdušnění speciální válec s hroty. 

Ježek
i (Zdroj: Depositphotos)
Takzvaný ježek zajistí, že se z nivelačky uvolní vzduchové bubliny (Zdroj: Depositphotos)

Kdo si počká, ten se dočká

Některé nivelační hmoty bývají pochozí už během několika hodin, jejich vyzrání ale trvá mnohem déle. Větší zatížení se doporučuje až po několika dnech. Konkrétní termíny i postupy jsou u jednotlivých výrobců různé, najdete je v technických listech konkrétních výrobků. Povrch nivelačky většinou neslouží jako finální nášlapná plocha – obvykle je kryt linoleem, plovoucí podlahou nebo moderními epoxidovými nátěry. 

Broušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Před pokládkou podlahové krytiny se podlaha přebrousí (Zdroj: Depositphotos)

TIPY:

  • K důkladnému očištění podkladního betonu můžete použít průmyslový vysavač. Odstraní z podlahy více prachu než obyčejný smeták. 
  • Jedlá soda je ideálním čističem na dlažbu. Nezapomeňte pak aplikovat adhezní můstek. 
  • Do místností s vyšší zátěží můžete použít nivelační hmotu se skelnými vlákny. Eliminujete tak riziko možného praskání podlahy.
  • Při rozlévání nivelační hmoty postupujte pečlivě, ale rychle. Práci si dobře naplánujte. Hlavně v létě schne nivelačka pod rukama.
  • Nářadí si od nivelační hmoty ihned očistěte. Později ho už z povrchů nesundáte. 
  • Pozor na domácí mazlíčky. Murphyho zákon jasně prví, že do čerstvě vylité podlahy vám vběhne pes nebo kočka.  

Publikováno: 12.3.2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč