reklama

V 15. dílu Online stavebního deníku zúročí Fachmani znalosti ze školy suché výstavby

Fachmani dostali osvědčení o absolvování školení ve škole suché výstavby a hned své nabyté zkušenosti uplatnili při stavbě podkrovních místností v domě v Tišicích.

Online stavební deník
i (Zdroj: Prima DOMA)
V 15. dílu Online stavebního deníku zúročí Fachmani znalosti ze školy suché výstavby (Zdroj: Prima DOMA)

Konstrukce suché výstavby v Tišicích

Jakmile Pepa a tým stavebních dělníků absolvovali kurz ve škole suché výstavby a dostali na památku osvědčení, měli silnou motivaci své nabyté znalosti zúročit. A proto se začalo se stavbou podkrovních místností, kde bude Karel s rodinou mít ložnici a koupelnu. 

Trenažér
i (Zdroj: Prima DOMA)
To, co se naučili v teorii si Fachmani vyzkoušeli i v praxi (Zdroj: Prima DOMA)

Při té příležitosti, kdy se Pepa a Karel dozvěděli, že Josef Beneš slaví narozeniny, mu oba aktéři přivodili infarkt myokardu, když na něho vybafli v jeho autě. Josef byl vytažen z auta a dostal narozeninového hobla, což podle jeho výrazu rozdýchává ještě dnes.

Praxe ve škole suché výstavby

Pepa sice absolvoval kurz ve škole suché výstavby, ale co by to bylo za kurz, kdyby si prohloubil znalosti pouze teoreticky. Naštěstí měl on i ostatní účastníci možnost si získané zkušenosti vyzkoušet v praxi. Škola suché výstavby má k dispozici tzv. trenažéry, kde si budoucí profesionální sádrokartonáři vyzkouší suchou výstavbu podhledů, šikmin i klasických příček. Je také možné získat příručku, kterou škola suché výstavby nabízí, a kde profesionální mistři vysvětlí i s názornými ilustracemi klasické postupy suché výstavby. Nejčastější chyby je tak možno eliminovat na minimum a Pepa si pochvaloval, jak na Karlově domě budou tyto chyby minulostí. 

Škola suché výstavby
i (Zdroj: Prima DOMA)
Škola suché výstavby ukáže řemeslníkům, jakých chyb se nejčastěji při montáži sádrokartonu dopouštějí (Zdroj: Prima DOMA)

Prostup přípojky na vodu jádrovým vrtáním

Před fachmany stojí opravdu heroický úkol. Je potřeba vytvořit prostupy na přípojku vody do domu, ale protože tloušťka zdí je srovnatelná se středověkým hradním opevněním, vypadá to na pořádný oříšek. Místo původně navrhovaného jednoduchého proražení zdi se musí přistoupit k tzv. jádrovému vrtání. Ačkoliv tento pojem vypadá složitě, ve finále je to jednodušší operace než právě prorážení zdi. Stačí k tomu mít jen ty správné stroje. Podstatou je jádrová vrtačka na stojanu, kterou připevníme na zeď. Na vrtačku se napojí voda a pokud se bude vrtat v prostorách, kde není žádoucí, aby voda tekla po zemi, napojí se k vrtačce vodní vysavač. Vrtačka je vybavena diamantovou korunkou, která spolehlivě provrtá i ty nejtvrdší materiály. Protože pořízení takové vychytané věcičky není levná záležitost, je možné si jádrovou vrtačku půjčit ve specializovaných prodejnách. Důležité je vědět, že kromě zápůjčky se platí i míra opotřebení diamantové korunky. 

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jádrová vrtačka s diamantovou korunkou musí být chlazena vodou (Zdroj: Prima DOMA)

V případě vrtání v domě v Tišicích se bude vrtat hodně a dlouho. Kromě přípojky vody do domu bude potřeba vrtat ještě přípojku do nádrže na dešťovou vodu. Je dobré vědět, že průměry vrtacích korunek jsou různé - od zcela malých po obrovské. Nejen že je jimi možno vrtat právě ve zdech či stropech, provádějí se jimi i sondáže třeba do základových desek nebo jiných konstrukcí. Díky tomu, že odvrtaný materiál zůstane uvnitř vrtací korunky, lze úplně jednoduše zjistit, zda stavební firma např. při stavbě základů dodržela stavební postupy a jaký materiál byl v jednotlivých vrstvách použit. 

Vrtačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jádrová vrtačka ušetří spoustu práce a námahy (Zdroj: Prima DOMA)

Karlozor zasahuje

Karel je zcela zásadně přesvědčen o tom, že musí o své rekonstrukci, kterou platí, vědět všechno od A až po Z. Ještěže má takové hodné sousedy, kteří si už stihli všimnout, jaká celebrita bude jejich sousedem. Jeden z nich mu dokonce z vrozené skromnosti poslal video, kde bagr připravuje jámu na jímku. Karel bystře odhalil, že původní bagr měl jinou barvu a že se jáma hloubila v jiný den a pojal podezření, že něco není v pořádku. Pepa mu následně vysvětlil, že došlo k omylu v zaměření výšky jímky, a protože by nebylo možné po usazení jímky do země napojit jímku na rozvody, musela se jáma upravit. Chyba, která vznikla na straně stavební firmy, tak nebude fakturována Karlovi, ale jde za Josefem Benešem. Ještě, že má Karel tak všímavé sousedy, že?

Šmírák
i (Zdroj: Prima DOMA)
Některý ze sousedů se snaží vlichotit Karlovi do přízně a poslal kompromitující video (Zdroj: Prima DOMA)

Jak spojit fotovoltaiku s tepelným čerpadlem?

Pokrok jde stále kupředu a prostě ho nezastavíme. Díky tomu bude mít Karel na domě funkční fotovoltaiku, která mu bude šetřit výdaje za energie. Sluneční energii bude moci využívat ke svícení. Ale Pepa, který chce pro Karla jen to nejlepší, nelenil a zajel se podívat na jinou stavbu, aby se podíval, jak je možné spojit fotovoltaiku s tepelným čerpadlem. Díky tomu by Karel mohl pomocí slunce nejen svítit, ale i topit a ohřívat vodu. 

Fotovoltaika
i (Zdroj: Prima DOMA)
Fotovoltaiku už Karel na domě má (Zdroj: Prima DOMA)

Víme, že fotovoltaika vyrábí elektrický proud, a ten dodává do kompresoru tepelného čerpadla, čímž bude docházet k ohřevu vody a během chladnějších jarních či podzimních dní bude ještě ohřívat radiátory v domě. Propojení tepelného čerpadla s fotovoltaikou je naprosto ideální, jakmile máme v domě i zásobníky na nespotřebovanou sluneční energii - baterie. Máme zajištěn přísun elektřiny na celý rok a nejsme prakticky vůbec závislí na přísunu elektřiny od dodavatele. 

Venkovní jednotka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Venkovní jednotka bude napojena na jednotku vnitřní (Zdroj: Prima DOMA)

Fotovoltaika je umístěna na střeše. Podle přesných výpočtů spotřeby elektrické energie v domácnosti s počtem osob zde žijících a započtených náhodných situací je na střeše připraveno dostatečné množství fotovoltaických panelů. Ty jsou připevněny na speciální konstrukci a jsou spojeny kabelem, který dále vede do technické místnosti. Může to být sklepní místnost, garáž nebo kotelna, kde je umístěna řídící jednotka. Ta pak rozhoduje, kam bude energie vedena. Je tedy možno svítit, používat elektrické přístroje, topit i ohřívat vodu. Tento způsob vytápění a ohřevu vody je zcela ekologický. Zároveň je takový systém velmi komfortní, spočívá pouze v nastavení hodnot a prostém otočení knoflíku.

Další záležitosti pak již řeší právě řídící jednotka. Na stavbě, kterou Pepa navštívil, budou používat nejrozšířenější typ tepelného čerpadla vzduch - voda. To využívá vzduch na přeměnu na energii. Tento typ čerpadla je velmi oblíben zvláště v krajině, kde nejsou v zimě velké mrazy. Na jiné bázi pracují tzv. zemní kolektory (tepelné čerpadlo země - voda), které ale vyžadují velkou plochu země okolo sebe. Tyto kolektory pak využívají zemní energii díky stálejším podmínkám. 

Tepelné čerpadlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tepelné čerpadlo společně s fotovoltaikou zajistí v domě teplo a světlo (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž čerpadla spočívá v namontování venkovní, a potom i vnitřní jednotky. Venkovní jednotka se umístí před dům na místo, kde nebude překážet, a propojí se s vnitřní jednotkou pomocí trubek, které povedou chladivo do domu. Vnitřní jednotka jej pak bude dále rozvádět po domě. 

Ventil
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na tepelném čerpadle jsou senzory, které jsou spojeny s řídící jednotkou (Zdroj: Prima DOMA)

Zbourat či nezbourat příčku?

Protože se Karel nedokázal rozhodnout, zda příčku mezi kuchyní a další místností ponechat či jí zbourat, aby vznikl v kuchyni větší prostor, zadal dotaz divákům. Diváci pak rozhodli, že by bylo lepší příčku zbourat. Karlova žena byla opačného názoru, neboť jí chyběl prostor pro spíž a po zbourání příčky by již nebylo místo, kde spíž vybudovat. Oba tábory nakonec rozsoudil Josef Beneš s projektantkou, kteří zjistili, že inkriminovaná příčka je nosná, a tudíž zde musí zůstat.

Soutěž

Již minule jsme vás motivovali do soutěže, jejíž hlavní výhrou je stavební dozor Josefa Beneše na vaší stavbě nebo při rekonstrukci v celkové hodnotě 100.000 Kč. Více se dozvíte na primadoma.cz nebo fachmani.cz. Máte už svůj tip na vítěze? 

Publikováno: 24.1.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Karlozor - Pozor na odkládání materiálu na stavbě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel se zase jednou na stavě rozčiloval. Diví se, jak je uložen materiál na stavbě. Konkrétně dělníci dle slov Karla neuklidili sádrokartonovou desku.