reklama

Podložky pro podlahy pokládané plovoucím způsobem

Podložky pro plovoucí podlahy laici často mylně považují za prostředek k vyrovnání nerovností podkladních vrstev nebo je zaměňují za parozábrany. Jejich funkce je ovšem jiná – podložky především plní funkci separační vrstvy a slouží jako prostředek k útlumu kročejové hlučnosti. Jejich vedlejší vlastností je zpomalení průniku vlhkosti z podkladu či tepelná izolace.

Podložky pro plovoucí podlahy laici mylně považují za prostředek k vyrovnání nerovností nebo je zaměňují za parozábrany. Jaký je jejich pravý účel?
Podložky pro podlahy pokládané plovoucím způsobem

Mezi nejběžnější volně kladené podložky používané při pokládkách plovoucích podlah patří například Mirelon a vlnitá lepenka. Mirelon je pěnový polyetylen o tl. 2 a 3 mm a dodává se v pásu o šíři 100 nebo 110 mm, kdy kročejový útlum je 17 dB. Podobné hodnoty a rozměry nabízejí rovněž výrobky nazývané Ethafoam nebo Duofol.

Vlnitou lepenku o tl. 2,5 mm doporučují výrobci dřevěných i laminátových podlah jako podložku vhodnou na podlahové vytápění. Na teplovodní podlahové vytápění je zase vhodná podložka s obchodní značkou TUPLEX, která vykazuje vynikající kročejový útlum a zajišťuje odvětrání případných par. Neměli bychom opomenout také podložku SIREX TA 3502 antracite, která je rovněž vhodná na podlahové vytápění a její kročejový útlum vykazuje hodnotu 19,7 dB. Firma HARO dodává pro podlahové vytápění podložku ze syntetického kaučuku o tloušťce 3 mm s vykazujícími hodnotami kročejového útlumu 21 dB.

Připomeňme také méně známé produkty. Patří mezi ně například korková podložka o tl. 2 mm, nebo podložky z dřevovláknitých desek o hustotě 200–300 kg/m3, u nichž je zvýšena odolnost proti vlhkosti. Vyrábějí se v tl. 4–8 mm a jsou ideální pro účely vyrovnání výškových úrovní podlah. Vzhledem k jejich materiálovému složení a tloušťce jsou jejich hodnoty útlumu zvuku značně vyšší. Uvádí se útlum 18–27 dB.

Podložky pro podlahy pokládané plovoucím způsobem
Podložky pro podlahy pokládané plovoucím způsobem

Podlaha Alloc Universal je opatřena speciálně vyvinutou tlumící podložkou Silent Systém. Ta redukuje zvuk kroků v místnosti o 50 % v porovnání s podlahami, které tuto podložku nemají. Navíc zpříjemňuje chůzi po podlaze. Alloc Silent System je součástí podlahových lamel už z výroby.

Do samostatné skupiny bychom měli zařadit podložky, které jsou již z výroby součástí podlahových dílců, a to jak u laminátových, tak i u vícevrstvých dřevěných podlah. Výrobci je označují jako SILENT PRO, AKUTEC, SILENCIO, ACOUSTIC a další. Vlastnosti těchto podložek jsou vynikající především v pohlcování zvuku odrážejícího se od povrchu podlahové krytiny do prostoru. Další předností je časová úspora při samotné pokládce. Obě tyto vlastnosti nenahradí žádná volně kladená podložka. Za zmínku stojí i možnost jejich pokládky na teplovodní podlahové vytápění.

Vybíráme z www Podlaháři CZ.

Publikováno: 27.1.2009, Autor: Podlaháři CZ, P.Zeman (text), PePa, Profi-Floor HT (foto) , Profil autora: Redakce