reklama

Potřebujete zlepšit zvukovou izolaci stropů? Poradíme vám jak na to!

Většina z nás snáší hluk s věkem čím dál tím hůře. Najít ticho a klid v dnešní době není snadné. Poradíme vám, jak řešit nesnesitelnou situaci alespoň za zdmi vašeho domova. V dnešním článku vám představíme konkrétní případ manželů, kteří se rozhodli udělat tlustou čáru za životem v centru rušného velkoměsta a odstěhovali se do nového bytu v malebné středočeské vesnici. Zanedlouho však zjistili, že si moc klidu neužijí ani tam.

Potřebujete-li odhlučnit strop, budete potřebovat zvukovou izolaci od společnosti Knauf! Podívejte se na náš článek, kde najdete, co hledáte!
Potřebujete zlepšit zvukovou izolaci stropů? Poradíme vám jak na to!

Prakticky neustále je rušil běžný chod domácnosti nad jejich bytem. Na vině nebyli přehnaně hluční sousedé, ale stropní konstrukce s naprosto nevyhovujícími zvukově izolačními parametry. Postižený manželský pár se proto rozhodl, že je třeba s danou situací něco dělat a oslovil společnost Noitami akustika s.r.o., která má rozsáhlé zkušenosti v oblasti odhlučnění prostor.

Pozvaní odborníci došli k názoru, že výrazného zlepšení je možné v tomto případě dosáhnout instalací sádrokartonových podhledů. Tyto konstrukce se skládají z instalačních profilů, závěsů, izolace a akustických sádrokartonových desek. Společnost Noitami akustika s .r.o. používá při svých realizacích téměř výhradně a akustické desky Knauf, které se přímo hodí pro výstavbu stěn a stropů s nadprůměrnými zvukově izolačními parametry. Konkrétně se jedná o velmi dobře izolující desky Knauf Red Piano, výborně izolující Knauf Diamant nebo špičkovou desku Kanuf Silentboard. Relativně subtilní vrstvená sádrokartonová konstrukce s výše jmenovanými deskami dokáže velmi účinně absorbovat zvuk, který se při prostupu vybije v neznatelných kmitech. Protože se jedná o suchou výstavbu, její realizace je navíc velmi rychlá a relativně čistá.

Potřebujete zlepšit zvukovou izolaci stropů? Poradíme Vám jak na to se společností Knauf!
Potřebujete zlepšit zvukovou izolaci stropů? Poradíme Vám jak na to se společností Knauf!

Aby měla konstrukce podhledu akusticky co největší účinnost, měla by být minimálně 10 cm široká. Při menších šířkách se efekt odhlučnění snižuje. Problémem jsou i vibrace, které přenáší hluk z jedné konstrukce do druhé. V případě akustického podhledu je lze minimalizovat pomocí odpružených závěsů s gumovým těsněním (tzv. silentbloky). Důležité je zejména posouzení prostoru odborníkem, kdy je třeba zjistit, kudy se hluk přenáší. Například zvuk z patra nad námi se nemusí nutně šířit stropem, ale třeba i dělící příčkou.

Potřebujete zlepšit zvukovou izolaci stropů? Poradíme Vám jak na to se společností Knauf!
Potřebujete zlepšit zvukovou izolaci stropů? Poradíme Vám jak na to se společností Knauf!

V našem konkrétním případě se nacházel hlavní problém s hlukem nad dvěma stejně velkými místnostmi, obývacím pokoji a ložnicí. V obývacím pokoji výška stropů a celkové uspořádání prostoru dovolilo konstrukci svěšeného odpruženého podhledu o tloušťce 13 cm, který byl obložen akustickými sádrokartonovými deskami Knauf DIAMANT. Ty kromě velmi dobrých zvukově izolačních vlastností vynikají výrazně vyšší pevností a tvrdostí povrchu. V ložnici se jako problematická ukázala přítomnost vestavěných skříní, do jejichž prostorů nechtěli majitelé zasahovat, a to i přes upozornění realizační firmy, že nelze za takových podmínek zaručit nejlepší výsledek. Podhled tedy byl v tomto pokoji svěšen pouze o 9 cm a končil před vestavěnou skříní, která tedy odizolovaná nebyla. Díky tomu bylo utlumení v této místnosti menší na rozdíl od obývacího pokoje, kde došlo k výraznému snížení hluku pocitově o cca 80%. To jen dokresluje důležitost každého detailu při řešení akustiky. Rekonstrukce trvala jen 2,5 dne, a to včetně usazení světel a vymalování.

I když dispozice bytu neumožnila optimální odhlučnění, majitelé bytu pocítili výrazné zlepšení, které si pochvalují i po roce po provedení úprav bytu. Na závěr je třeba říci, že zásadní byl výběr odborné firmy, která dokáže maximálně využít potenciál odhlučnění v daném prostoru.

Publikováno: 11.10.2018, Autor: KNAUF (text a foto), Profil autora: Redakce