reklama

Pět tipů pro úspěšnou renovaci koupelny

Podle statistik strávíme v koupelně v průměru 4,5 roku našeho života. To už je pořádně dlouhá doba. Je proto velmi důležité, aby nám plně vyhovovala a poskytovala příjemný prostor pro všechny každodenní úkony. Čeká vás proměna staré koupelny v novou? Máme pro vás má 5 tipů, na co při renovaci nezapomenout, abyste dosáhli perfektního výsledku a koupelna vám dobře sloužila dlouhé roky.

Vybavení koupelný musí být nejen pěkné, ale hlavně funkční
i (Zdroj: Koupelny JIKA)
Vybavení koupelný musí být nejen pěkné, ale hlavně funkční (Zdroj: Koupelny JIKA)

1. Návrh a důkladné plánování v hlavní roli

První a velmi důležitý krok je plán. Než se pustíte do demolice a nákupu nového vybavení, měli byste si důkladně rozvrhnout, jak bude vaše koupelna vypadat – a to nejen z hlediska designu, ale také funkčnosti a rozvržení vybavení koupelny. Vašim cílem by mělo být dosáhnout nejoptimálnější varianty, která bude respektovat prostor i dispoziční řešení koupelny tak, abyste je efektivně využili. Současně bude v souladu s technickými možnostmi a bude co nejvíce odrážet vaše potřeby a preference.

V tomto kroku je opravdu důležité koupelnu pečlivě zaměřit a ideálně se už nyní poradit s odborníky, abyste zjistili, jaké možnosti vám technické řešení domu a koupelny umožňuje a mohli jste tomu přizpůsobit následné rozvržení vybavení koupelny. Zároveň díky tomu můžete lépe naplánovat všechny stavební práce. Co se týče samotného návrhu designu koupelny, existuje spousta dostupných možností, kde si můžete návrh vytvořit sami, ale za zvážení stojí konzultace se specialisty, kteří mohou přijít s novými nápady a vymyslet neotřelá, a přitom funkční řešení. Pokud do koupelny plánujete umístit také spotřebiče, jako jsou pračka a sušička, neměli byste na ně zapomínat už v samotném návrhu.

2. Sázka na kvalitu materiálů a vybavení koupelny

Výběr správných materiálů a vybavení koupelny je zásadní. Kvalitní výrobky vám budou sloužit dlouhá léta, a vyhnete se tak jejich časté výměně i investici do nových. Vhodně zvolené materiály navíc mohou šetřit i váš čas – například u sanitární keramiky nebo sprchových koutů totiž mohou zjednodušovat údržbu a zvyšovat hygienickou úroveň v koupelně. Veškeré vybavení, které do koupelny zvolíte, by mělo vyhovovat specifickým nárokům této místnosti. Je třeba zde počítat s vyšší vzdušnou vlhkostí a z důvodu častého pravidelného využívání také s tím, že je vybavení více mechanicky namáháno.

Zaměřit se přitom můžete i na technologie, které jsou v případě jednotlivých komponent využívány. V koupelnovém sortimentu panuje jasný trend, který jde směrem k šetrnosti a udržitelnosti. Moderní technologie jsou ve vysoké míře využívány pro dosažení úspory vody i energií. Zároveň jsou však využívány i pro dosažení vysokého stupně hygieny v koupelně a zvýšení uživatelského komfortu. Příkladem jsou termostatické baterie pro maximální pohodlí nebo baterie s perlátory s omezovačem průtoku vody, které značně šetří spotřebu. Novinkou v tomto segmentu jsou také umyvadlové baterie s funkcí cold start, díky níž při rychlém mytí rukou nedochází ke zbytečnému ohřevu vody. 

Důležité jsou vhodné úložné prostory
i (Zdroj: Koupelny JIKA)
Důležité jsou vhodné úložné prostory (Zdroj: Koupelny JIKA)

3. Správně si rozvrhněte stavební práce

Na základě vašeho návrhu si rozplánujte stavební práce tak, aby na sebe jednotlivé kroky navazovaly a nevznikaly vám zbytečné prodlevy. Postup ideálně konzultujte s odborníky, kteří mají dostatek zkušeností, hlubší vhled a dokáží vám kvalifikovaně poradit. Pokud už se pouštíte do větších úprav, stojí pak za zvážení využití podomítkových řešení, a to nejen v případě toalet, ale také baterií. Díky tomu, že vše schováte za stěnu, ušetříte prostor a zároveň dosáhnete i moderního a nadčasové designu vaší koupelny. Podomítkové moduly jsou dnes už dostupné v různých provedeních, což umožňuje vybrat přesně ten, který je nejvhodnější podle typu stěn, do kterých je plánujete instalovat.

4. Účinná ventilace

Koupelna je charakteristická zvýšenou vzdušnou vlhkostí. Ventilace by proto měla být jedním z bodů, na který se při renovaci staré koupelny zaměřit. Dobré odvětrávání může pomoci předcházet vzniku různých plísní, které nejen že jsou nepříjemnou estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní rizika. Správné odvětrávání navíc přispívá k ochraně  vybavení koupelny, a to od podlahy po strop.

5. Příjemný design bez rušivých prvků

Celkový design koupelny je neméně důležitý. Abyste se zde cítili dobře a uvolněně, měla by se vám koupelna líbit a odpovídat vašemu vkusu a stylu. Ujasněte si proto, jaký styl se vám líbí a jaká máte očekávání. Podle toho zvolte vybavení koupelny tak, aby spolu současně ladilo a vytvářelo vizuálně ucelený prostor. Soulad je v koupelnovém vybavení velmi důležitý. Díky tomu dosáhnete esteticky čistých prostor. Nezapomínejte při vybavování ani na svůj osobní vklad. Můžete zvolit doplňky, dekorace nebo barvy, které vám přinášejí radost a klid, a prostřednictvím rostlin, obrázků nebo dekoračních prvků můžete z koupelny vytvořit relaxační prostor podle vašeho gusta.

Zdroj informací: Koupelny JIKA

Publikováno: 14.11.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce