reklama

Jak postavit sprchový kout a vyřešit hydroizolaci?

V suterénu rodinného domu se staví útulná garsonka pro hosty, aby zde mohli mít své soukromí a klid. Součástí garsonky bude nejen obývací ložnice s kuchyňským koutem, ale samozřejmě také sociální zařízení. Koupelna společně s WC bude vybavená sprchovými koutem.

Sprchový kout a hydroizolace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stavbě sprchového koutu předchází důkladná hydroizolace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupelnu ale bude potřeba nejprve postavit. Víte, jak byste v takovém případě vyřešili hydroizolaci a obložili koupelnu sádrokartonem?

Stavba sprchového koutu a hydroizolace

Pokud jste se rozhodli, že si ve svém domě nebo bytě postavíte místo klasické vany sprchový kout, budete muset řešit nejen stavbu samotnou, ale také vhodnou hydroizolaci. Ta je potřebná zejména proto, aby se společně s vámi nesprchovali i sousedé bydlící o patro níž. Podívejme se tedy na problém hydroizolace trochu blíže.

Hydroizolace zabraňuje pronikání vody do konstrukcí staveb zejména vnějškem přes ploché střechy, balkony a základy domu, ale také vnitřkem, především v koupelnách nebo místnostech, kde se předpokládá zvýšení vlhkosti a kumulace par. Je to tedy druh izolace, která zabraňuje nežádoucímu průniku vody. 

Velké plochy, kde hrozí průsak vody, natíráme hydroizolačními nátěry
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velké plochy, kde hrozí průsak vody, natíráme hydroizolačními nátěry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je známo, že dlouhodobé usazování vody v konstrukcích staveb vede zákonitě k tvorbě plísní, korozím kovových částí a hnilobě dřeva. Tím se samozřejmě značně zhoršují vlastnosti všech stavebních materiálů a z dlouhodobého hlediska hrozí i zřícení části nebo celé stavby. Samotné plísně pak mají vliv na zhoršení zdraví obyvatel domu či bytu, vdechování spor pak může být přímo ohrožující na životě. Problém s plísněmi v obytných prostorách tak budou mít nejen alergici nebo astmatici, ale i ostatní členové. 

Hydroizolace se používá buď ve formě nátěrů nebo položením fólií, nejčastěji pryžových nebo plastových. Hydroizolaci nepodceňujte, ostatně pro stavbu prostor s výskytem zvýšené vlhkosti  upravuje pravidla evropská norma ETAG 022 – Sestavy pro vodotěsné povrchové úpravy podlah nebo stěn v mokrých prostorech.

Pod vaničkou sprchového koutu je potřeba nanést hydroizolační nátěr také
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pod vaničkou sprchového koutu je potřeba nanést hydroizolační nátěr také (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak začít se sprchovým koutem?

Základem je mít nakreslený plánek nebo vypracovaný projekt. Zde bude zakresleno umístění samotného sprchového koutu a vyřešena právě hydroizolace. Začneme nákupem komponentů. Můžeme si koupit pouze samotnou sprchovací vaničku a ostatní řešit individuálně, nebo zakoupit celý sprchový kout a ten nainstalovat podle návodu výrobce. Připravte si také k ruce vrtačku, šroubovák, vodováhu a silikonový tmel na utěsnění spojů. Než začneme sprchový kout usazovat, vyřešíme přívodní vodovodní potrubí a odpady a dále pak věnujeme velkou pozornost hydroizolaci. 

Než usadíte vaničku, musíte mít vyřešené odpady a přívod vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Než usadíte vaničku, musíte mít vyřešené odpady a přívod vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hydroizolační nátěr: Jedná se o bitumenovou hydroizolační stěrku pro exteriér a interiér. Tato stěrka je jednokomponentní hydroizolační hmota ředitelná vodou, mrazuvzdorná, obsahuje syntetická vlákna tvořící nosnou vložku. Nahrazuje běžné asfaltové pásy a je odolná proti stárnutí. 

V případě, že si nejsme jisti, zda samotný hydroizolační nátěr bude stačit, použijeme tzv. integrovaný hydroizolační systém, který se skládá z tekuté a práškové složky. Tyto složky se spolu smíchají až bezprostředně před pokládkou. Třetí složku tvoří vyztužovací netkaná textilie, jež se impregnuje směsí prvních dvou uvedených složek. Spojením všech tří složek vznikne hydroizolační vrstva mající pro stavebnictví naprosto revoluční vlastnosti.

Všechny rohy místnosti zpevněte těsnicí páskou a opět přetřete hydroizolací
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Všechny rohy místnosti zpevněte těsnicí páskou a opět přetřete hydroizolací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postup

Hydroizolační nátěr provedeme na očištěnou stěnu, která je alespoň zčásti zbavená povrchové úpravy malbou. Povrch odmastíme a napenetrujeme. Dbáme, aby celá plocha stěny, kde budeme nátěr provádět, byla co nejvíce kompaktní a nepoškozená.

Nátěry vždy začneme nanášet v rozích místnosti a okolo prostupů. V těchto exponovaných místech je také lepší navíc vkládat těsnicí pásky a bandáže. Jedná se o pryžové pásky, které zvýší neprostupnost vlhkosti do stěn a zdiva. Po přiložení těsnicích pásek tato místa opět přetřeme hydroizolačním nátěrem. Nátěrem nešetříme, spíše naopak.

Hydroizolační nátěr provádíme nejprve v rozích a okolo prostupů
Hydroizolační nátěr provádíme nejprve v rozích a okolo prostupů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okolo prostupů je lepší vložit ještě těsnicí pásky
Okolo prostupů je lepší vložit ještě těsnicí pásky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud nanášíme minimálně dvě vrstvy, necháme první vrstvu důkladně zaschnout a až poté naneseme druhou. Doba schnutí je uvedená výrobcem, ideální je však nechat proschnout minimálně poslední vrstvu celých 24 hodin.

Následující den pak můžeme usadit sprchový kout nebo samotnou vaničku. Vaničku je nutno usadit na vyvýšený sokl nebo do kovové konstrukce, nesmíme zapomenout také vyvážit profily pomocí vodováhy. Profily bychom měli poté pevně přišroubovat do stěn koupelny. Budou sloužit ke zpevnění sprchovací vaničky. I zde je nutná izolace. Nejprve zaizolujeme profily ve spodní části silikonovým tmelem, čímž zabráníme průniku vody pod vaničku. Stejně tak silikonem utěsníme i vnější linii profilu směrem do koupelny. 

Hydroizolačním nátěrem natřete i stěny, kde bude sprchový kout
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hydroizolačním nátěrem natřete i stěny, kde bude sprchový kout (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakmile je izolace zaschlá, což vyžaduje minimálně 12 hodin, můžeme nasadit vaničku na profily. Opět si pomáháme vodováhou, abychom vaničku usadili opravdu rovně. Nakonec můžeme šrouby s plastovou podložkou dotáhnout napevno, ty pak překrýt plastovou čepičkou, aby nenarušovaly estetický dojem koutu. 

Nezapomeňte na izolaci okolo sprchovací vaničky a stěny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na izolaci okolo sprchovací vaničky a stěny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud neinstalujeme celý sprchový kout jako tubus, obkládáme stěny sprchového koutu keramickými obklady. Postup je stejný jako u jakýchkoliv jiných obkladů. Dbáme samozřejmě na celistvost spár mezi obklady.

Dalším krokem je instalace dveří sprchového koutu. Dveře jsou tvořeny rámem a samotnými posuvnými křídly dveří. Rám se musí upevnit buďto do podlahy a stropu, nebo do bočních stran sprchového koutu. I zde je potřeba mezi rám a podklad vložit izolaci. Zde ji bude tvořit gumový pásek, který se pokládá na podklad opatřený hydroizolačním nátěrem.

Rám dveří smontujte podle pokynů výrobce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rám dveří smontujte podle pokynů výrobce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro snadnější pochopení instalace dveří a rámu si pečlivě pročtěte příbalový leták, kde jsou od výrobce přesně popsané a zakreslené jednotlivé kroky montáže. Závěrem byste měli konstrukci sprchového koutu zakrýt těsnicí plastovou lištou. Vyzkoušejte také, zda posuvné dveře fungují, nezadrhávají se a nemají tendenci z rámu vypadávat. 

Zdroj informací: levna-koupelna.cz, pro-doma.cz

Publikováno: 2.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová