reklama

Početná rodina našla vysněné bydlení v Písku: Nízkoenergetická dřevostavba je oázou klidu a komfortu

Početná rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní dřevostavbě na píseckém předměstí. Dřevostavba navržená s cílem poskytnout rodině maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.

Vysněné nízkoenergetické bydlení
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Vysněné nízkoenergetické bydlení (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Vysněné bydlení pro mladou rodinu

Najít vysněné bydlení pro pětičlennou rodinu z Prahy, ke které se pravidelně přidávají ještě dvě další děti, není jen tak. Manželé Čisteckých vyzkoušeli hned několik domů a bytů v Praze i jejím okolí, nikde ale nebyli zcela spokojení. Nakonec se rozhodli uchýlit se na maloměsto – konkrétně do Písku, kde mají možnost bydlet v rodinném domě na okraji města, a přesto mají veškerou občanskou vybavenost v docházkové vzdálenosti, a kde děti budou moci chodit samy do školy.

V minulosti žili manželé Čisteckých i v klasických zděných či cihlových domech, u každého z nich však měli své výhrady. Mnohdy zhoršovaly problémy nejstaršího syna, který trpí alergiemi. Jinde zase rodinnou pohodu narušoval hluk z ulice a v dalších platili nemístné sumy za energie – provoz početné rodiny se přece jen prodraží. Jejich pozornost proto upoutala místní společnost, která se zaměřuje na moderní dřevostavby vyhlášené zdravým vnitřním prostředím, energetickou úsporností a maximálním komfortem.

Velká okna zajistí dostatek světla
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Velká okna zajistí dostatek světla (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Čisteckých se navíc potřebovali nastěhovat za necelý rok, aby syn mohl nastoupit do první třídy již v Písku, a právě dřevostavba představovala nejrychlejší řešení. „V říjnu jsme podepsali smlouvu a v listopadu následujícího roku jsme už bydleli. Výstavba celého domu trvala pouhý rok. Bývali bychom se mohli nastěhovat ještě dříve, kdyby nenastal problém s betonem, který na podzim schnul pomaleji, než jsme čekali, a nešly na něj proto pokládat dřevěné podlahy,“ vysvětluje Leona Čistecký.

Rychlá realizace je jedním z důvodů, proč jsou dřevostavby v dnešní lehce uspěchané době tak populární. „Klasické domy z masivních materiálů, jako jsou cihly, se staví dlouhé roky. Výhoda dřevostaveb spočívá v tom, že velkou část dají dohromady profesionálové již v tovární hale,“ vysvětluje Tomáš Korecký, odborník na dřevostavby. Dva měsíce po nastěhování se rodina Čisteckých pustila do vyrovnání terénu na svažitém pozemku, který měl zhruba jedena půlmetrové převýšení.

Předokenní žaluzie ochrání interiér před mrazem i žhavými slunečními paprsky
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Předokenní žaluzie ochrání interiér před mrazem i žhavými slunečními paprsky (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Vnitřní ovzduší pomáhá alergikům

Podle Leony Čistecký je život v nové dřevostavbě o poznání příjemnější než v předešlých domech. Jelikož Goopan klade důraz na kvalitní a funkční stavební materiály, v interiéru například najdeme speciální sádrokartonové desky, jež zlepšují kvalitu vnitřního ovzduší. Desky jsou opatřeny speciální technologií, které interiér zbavují škodlivého formaldehydu a zároveň jsou zdravotně nezávadné. „Nejstarší syn trpí alergiemi. Venku ho často pálí oči a má rýmu. Když však přijde domů, jako by se zcela vyčistil, hned je mu lépe,“ dodává paní Čistecký. Změnu ovzduší prý pozoruje například i na květinách ve váze – ve zděných a cihlových domech jí obvykle vydržely jen týden, v písecké dřevostavbě vypadají pěkně i tři týdny.

Čistecký si potrpí na příjemné klima. V zimě hodně topí, v létě je pro ně zase dům oázou, kam se mohou schovat před horkem. „Díky tomu, že dřevostavby neakumulují teplo, nebývají v létě přehřáté. I v těch největších vedrech tak bývá v interiéru snesitelná teplota a v noci se dá klidně spát,“ vysvětluje Tomáš Korecký. Větrání v domě zajišťuje rekuperační jednotka opatřená systémem Cool Breeze, který dokáže interiér zchladit či ohřát o celé čtyři stupně výše nebo níže, než je teplota vně domu, a to bez využití sebemenšího množství elektrické energie. „Když nejsou teploty extrémní, systém nám drží příjemné klima sám o sobě. V zimě pak využíváme podlahové vytápění,“ říká Leona Čistecký. Přehřívání domu účinně brání i všudypřítomné externí žaluzie.

Naprostý klid díky akustické izolaci

Z obývacího pokoje má rodina výhled do zeleně, stejně jako ze zahrady. Blízkost přírody přitom nijak nenarušuje čistotu vnitřního prostředí, a to i díky omítce. „Na speciální omítce neulpívají nečistoty, neobrůstá mechem a ubrání se i vůči vlhkosti,“ vysvětluje Tomáš Pošta, odborník na fasády. Celý vnější zateplovací systém je navíc extrémně odolný, takže odolá například krupobití.

Dřevostavba zaručí příjemné bydlení
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Dřevostavba zaručí příjemné bydlení (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Rozšiřování okolní zástavby se nechystá, poklidný sen Čisteckých by tak nemělo nic narušovat. V nedalekém okolí se sice přes léto pořádají koncerty, díky dostatečnému odhlučnění však v domě většinou panuje ticho. „K akustickému komfortu přispívají tepelné izolace z minerálních vláken, které tlumí hluk zvenčí. Součástí použité difuzně otevřené skladby stěn je i speciální akustická izolace, díky níž i v domech postavených v hlučnějším prostředí může panovat naprostý klid,“ vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na izolace. „Akustika je ale komplexní záležitosti a vždy záleží na kvalitě provedení všech jednotlivých detailů – napojení oken a dveří na stěnu a podobně,“ doplňuje odborník.

Dřevostavba rodiny Čisteckých je tak trochu „domem budoucnosti“. Na její střeše najdeme fotovoltaické panely, které dokážou vyrobit asi 70 % roční spotřeby elektrické energie. „Až je začneme plně využívat, náklady na energie v celém domě by na měsíc neměly přesáhnout 2,5 tisíce korun,“ vysvětluje Leona Čistecký.

Vysněné bydlení může disponovat zelenou střechou

Ozeleněné střechy s nízkou suchomilnou vegetací, jako jsou například netřesky nebo rozchodníky, jsou nejoblíbenější. Tyto rostliny se dokážou vypořádat s extrémními podmínkami na střechách během celého roku. Současně extenzivní vegetační střechy patří mezi téměř bezúdržbové a jsou cenově nejdostupnější

Zdroj informací: Goopan, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Publikováno: 22.9.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Typy na velikonoční dekorace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rozhovor s paní Leonou Emou Wágnerovou o nápadech na rychlé velikonoční dekorace.