Modulární dům je takový, jehož konstrukční systém je tvořen jednotlivými prefabrikovanými díly, které se sestavují buď přímo na místě určeném, nebo částečně ve výrobních halách. Děje se tomu pomocí jeřábu. Víte, jaké jsou další výhody a nevýhody této stavby? A za jak dlouho je modulární dům postaven? Na všechny vaše otázky máme odpovědi.
Modulární dům a jeho výstavba
Modulární dům se staví na předem připravenou základovou desku. Než k tomu dojde, je nutné místo samozřejmě náležitě připravit. K výstavbě lešení tu paradoxně nedochází až po výstavbě, ale naopak dříve, než se dům postaví. A to není vše – u montovaných staveb je velmi důležité, aby nejprve došlo k zajištění staveniště. Pozor, to neznamená jen, aby bylo pěkně uklizené (což umožní, aby se na místo dostaly všechny stroje), ale musí být také zpevněné. K výstavbě modulárního domu totiž dojde pomocí jeřábu, a proto je naprosto nezbytné, aby se na stavbu zcela bez problémů dostal a nikde nezapadl.
Jak probíhá samotná výstavba modulárního domu?
Je to neuvěřitelné, ale pokud máte vše takto připraveno, samotnou výstavbu domu stavebníci realizují pomocí jeřábu během 2,5 dne. I proto, aby se vše stihlo, se začíná v brzkých ranních hodinách. Nejprve se k základní desce připevní základní stěna domu, k níž se potom přimontuje celý dům.
RD Rýmařov vám postaví modulární dům přímo na míru
Jednotlivé prefabrikované díly na stavbu domu se však připraví jinde. Dochází k tomu v moderní tovární hale, za využití těch nejnovějších technologií. Rámy se tu vytvoří podle předem vytvořeného návrhu. Do rámů se nejprve vyřežou všechny otvory pro okna a dveře. Potom se vyfrézují elektrické prostupy, zásuvky i vypínače a nakonec se na ně přistřelí i hlavní nosný plášť. Takto vyrobený panel se potom zvedne a otočí, aby mohl být naplněn izolací. To samé se potom udělá i z druhé strany. Rám se opláští sádrovláknitou deskou, kterou nakonec opět opracuje fréza. Do takto připraveného rámu jsou nakonec vsazena okna. Nakonec se udělá samotná základní fasáda. Finální fasáda je potom provedena až na stavbě.
Dům však není pouze o stěnách, k domu patří rovněž i střecha. I tu si však RD Rýmařov předem vyrobí. Děje se tomu v pětiosém obráběcím centru Hundegger. Stroj si podle plánu nařeže kompletní krov. Vzhledem k tomu, že k výstavbě dochází za jakéhokoliv počasí, tak zde dojde k preventivní povrchové úpravě i všech částí, které nejsou uvnitř domu. Takto připravený dům se naloží na kamiony, které ho odvezou na místo stavby. Tam jej potom převezme jeřáb, a umístí ho na své místo, kde jednotlivé panely stavebníci smontují v modulární dům.
O RD Rýmařov s. r. o.
Příběh firmy RD Rýmařov s. r. o. se začal psát v roce 1969, kdy byl položen základní kámen rýmařovského závodu a už za 2 roky z jejich hal vyjel první montovaný dům. Byl to legendární “OKAL 117”. Do dnešních dnů z jejich hal vyjelo již přes 26 000 domů, které RD Rýmařov poté postavil. Narazit na ně můžete nejen u nás v Česku, ale i v zahraničí. Není nic výjimečného, aby v jejich dřevostavbě bydlela už 3. generace majitelů.
Zdroje informací: Tak se staví dnes, RD Rýmařov s. r. o.
Publikováno: 26.5.2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová