Těžký strop vs. lehký strop? Žhavé to téma dnešní doby. Výběr stropu v domě je totiž klíčový a měl by proto probíhat již ve fázi přípravy projektu. Je chybou myslet si, že jde o dvě rovnoměrné varianty. Myslete přitom do budoucna. Investice do úspor je v mnoha směrech důležitým tématem. Je to totiž věc, kterou po výstavbě již nebude možné změnit. Pojďme se na tento problém podívat blíže.
Těžký strop
Těžký strop je masivní konstrukce vyrobená z cihlového materiálu v kombinaci s betonem a železnými výztuhami. Těžký strop snese větší zatížení a umožňuje také stavbu dalších pater, což přináší větší flexibilitu pro budoucí úpravy a rozšíření. Kromě toho těžké stropy také přispívají k lepší tepelné pohodě a akustice uvnitř v domu. Zvlášť, pokud je vyroben z odolných masivních keramobetonových panelů HELUZ nebo z polomontovaných HELUZ MIAKO.
Těžký strop HELUZ
Samozřejmě, že nejlepší je takové řešení, které je v souladu s vertikální obvodovou konstrukcí, které má vyřešené detaily napojení, protože tím předchází poruchám konstrukce a přispívá k co nejefektivnějšímu fungování celé budovy. Těžká střecha přitom může být pultová nebo sedlová. Její konstrukce je ideální pro obdélníkový půdorys domu. Vybrat si pro ně můžete hned ze dvou variant: keramobetonových stropních panelů HELUZ nebo z polomontovaných keramických stropů HELUZ MIAKO. HELUZ MIAKO se kladou na štítové, obvodové a vnitřní stěny rovnoběžně s okapovou hranou.
Lehký strop
Není tomu dávno, kdy byl lehký strop stále ještě populární. Jenže, jak se zdá, tak mu zvoní hrana. Lehké stropy totiž nejsou příliš perspektivní. Jejich stávajícím nejlákavějším argumentem, proč zrovna lehký strop, je jeho nižší cena. Ale i to je v konečném výsledku jen zdánlivé. Mnohem relevantnější fakty jsou spíše ty, které říkají, že na nich v budoucnu již nikdy nebudete moci přistavět další patro nebo pochozí půdu.
Proč keramobetonové stropní panely HELUZ?
Protože jde o investici, která se vám z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí. Spojena je totiž s celou řadou výhod. Tyto stropy mají velmi dlouhou životnost. Zvyšují tepelnou akumulaci (tedy přes den se materiál nabije teplem a v noci jej předá). V zimě pak teplo drží v domě. V létě se díky nim dům nepřehřívá a udržuje velmi příjemné klima. Zlepšují zvukovou izolaci. Dojde s nimi k lepšímu dosažení neprůvzdušnosti pro energetický dům. Vyznačuje se nízkou potřebou betonu pro dobetonování. Jsou ideálním podkladem pro omítku. Typická je pro ně vysoká kvalita provedení, jelikož konstrukce nepotřebuje folie ze strany interiéru ani minerální vlnu v roštu. Jsou vhodné pro stavby s nízkou energetickou náročností. Po uložení na stěny jsou hned únosné. Dávají vám tu možnost kdykoliv přistavět plně funkční horní podlaží. Poskytují plnohodnotný úložný prostor, lepší odolnost proti požáru. Lze je použít i pro šikmou střechu. Jsou vhodné pro bytové a občanské stavby, stejně jako pro průmyslové a zemědělské objekty do světlosti 7 m.
Keramické stropy HELUZ MIAKO
Druhou variantou jsou keramické stropy HELUZ MIAKO, které jsou součástí komplexního stavebního systému pro hrubou stavbu. Díky svépomocné montáži bez použití manipulační techniky, patří dnes k těm nejpoužívanějším keramickým stropům. Jsou ideálním podkladem pod omítku a jejich další výhodou je jejich jednoduché vyztužení podle projektu. Dokáží zakrýt otvory až do světlosti 8 m a vykazují požární odolnost REI 180. Keramické stropy Heluz MAIKO jsou sice levnější než keramobetonové stropní panely HELUZ, nicméně ty mají oproti MIAKO zase lepší vlastnosti a jde je navíc realizovat i na střechy (a to jak na rovné, tak i šikmé nebo sedlové až do sklonu 40 stupňů).
Smysluplný celek domu
Když mluvíme o perspektivě do budoucna a kvalitních výrobcích HELUZ, měli bychom se zmíit i o Smysluplném celku. Smysluplný přístup je totiž hlavní myšlenkou iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ. Jde o iniciativu, která se opírá o 4 základní pilíře. Smysluplný celek domu umožňuje postavit celou hrubou obálku domu jako jednoduchou skládačku. To pak umožní stavebníkům vytvářet domy, které jsou bez slabých míst a které mají smysl nejen po stránce stavební, ale i z pohledu dlouhodobé finanční a ekologické udržitelnosti. Systém v konečném výsledku výrazně zrychluje a zjednodušuje stavbu, což přináší velkou úsporu času a tím pádem i financí.
Zdroj informací: heluz.cz, mujdum.cz, monitora.cz, e15.cz
Publikováno: 4.9.2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová