reklama

Pracujte s teplem efektivně a ušetříte. Výrazně vám v tom pomohou žaluziové a roletové překlady

Překlady nad okna pro žaluzie (nebo rolety) vám mohou pomoci vyřešit problém s venkovním stíněním bez toho, abyste svůj dům museli hyzdit nějakými ošklivými krabicemi přilepenými na fasádu, nebo byli nuceni použít venkovní žaluzie. Proč byste si ale vlastně měli instalovat venkovní stínění? Odpověď najdete v našem článku.

Překlady na okna jsou ideální pro rolety i žaluzie
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Překlady na okna jsou ideální pro rolety i žaluzie (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Překlady nad okna pro žaluzie a rolety 

Překlady nad okna v obvodových stěnách se používají pro žaluzie a rolety. Tyto překlady jsou nosné a vyznačují se tím, že v sobě už mají zabudovanou tepelnou izolaci a zároveň také vytváří bezpečnou schránku pro umístění stínících systémů, tedy venkovních žaluzií nebo rolet. Přinést vám to může až 22% úspory energie. 

Je dobré, když je způsob stínění řešen již v projektové fázi, kdy se projektant nebo architekt může rozhodnout pro to nejlepší řešení, které se pak osadí během stavby. Navrhování v kompletním systému je jednoduché, zvlášť pokud jde o překlady HELUZ, protože nosné žaluziové a roletové překlady HELUZ dodržují jednotný modulový systém hrubé stavby. Samotná stínicí technika čili žaluzie, rolety nebo screeny, může být potom nainstalována klidně i později. Stavbu je možné samozřejmě používat i bez stínicích prvků. Otvor pro žaluzie nebo rolety se v tom případě jednoduše překryje plechem. Výhodou tohoto systému je i to, že ve všech případech zůstane zachován dostatek integrované izolace, která zamezí vzniku tepelných mostů. 

Venkovní stínění může odstranit ty největší slabiny oken
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Venkovní stínění může odstranit ty největší slabiny oken (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Proč byste si ale měli nainstalovat stínění? 

Venkovní stínění je v dnešní době velmi důležité, protože pomůže odstranit ty největší slabiny u oken. Okna jsou totiž tím nejslabším článkem domu. Velké prosklené plochy o několika málo milimetrech jsou v zimě cestou těch největších tepelných ztrát a zároveň také jimi v létě proudí nejvíce tepla. Málokdo si uvědomuje, že u současných dobře izolovaných novostaveb nelze bez vnějšího stínění dosáhnout dobrého komfortu během letních měsíců. Jistě, pomoci vám v tom může klimatizace, ale náklady na ochlazení vzduchu jsou neuvěřitelně vysoké. Mimo to jsou okna rovněž i nejčastějším místem, kudy se zloději dostávají do domu. Je proto dobré na to při plánování stavby pamatovat. Navíc se nízkoenergetické stavby a pasivní domy dnes již bez venkovního stínění vysloveně neobejdou. 

Žaluziové a roletové překlady jsou určeny pro zakrytí stavebních otvorů o šířce 600 mm až po maximální světlost otvoru 3 850 mm
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Žaluziové a roletové překlady jsou určeny pro zakrytí stavebních otvorů o šířce 600 mm až po maximální světlost otvoru 3 850 mm (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Nač jsou žaluziové a roletové překlady určeny?

Žaluziové a roletové překlady jsou určeny pro zakrytí stavebních otvorů o šířce 600 mm až po maximální světlost otvoru 3 850 mm, přičemž, pokud jde o dodatečné kontaktní zateplení zdiva, musí být minimální šířka okna větší. Výška okenního otvoru pro montáž venkovních rolet nebo žaluzií je minimálně 600 mm a maximálně 3 000 mm (v případě, že jde o roletu). Součástí překladu jsou také zabudované lišty pro upevnění stínicích systémů. Tyto překlady jsou určeny pro jednovrstvé tepelně izolační cihly velké 38 až 50 cm. V případě použití kontaktních zateplovacích systémů je pak možné překlad položit i na cihlu o 30 cm, pokud u ní použijete také 16cm zateplení. 

Překlad HELUZ FAMILY 3 in 1 nosný je plně skrytý pod omítkou
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Překlad HELUZ FAMILY 3 in 1 nosný je plně skrytý pod omítkou (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Žaluziové a roletové překlady HELUZ FAMILY 3 in 1 nosný 

Druhá generace překladů HELUZ FAMILY 3 in 1 nosný se může pochlubit variabilní velikostí vnitřního prostoru, s postupným vytahováním jednotlivých částí izolace se vnitřní schránka překladu přizpůsobuje tvarově i rozměrově žaluziím, roletovým nebo screenovým schránkám. Jde o poměrně nedávnou novinku, která byla vylepšena grafitovým polystyrenem místo klasického EPS, jež má výrazně lepší termoizolační vlastnosti.

Na základě spolupráce s dodavateli stínicí techniky došlo k optimalizaci vyndavacích segmentu polystyrenu a pro ještě pohodlnější zabudování stínící techniky. Aktuálně je to to nejlepší na našem trhu. Překlad HELUZ FAMILY 3 in 1 nosný je plně skrytý pod omítkou a je také přizpůsoben pro elektrické ovládání. Lze ho nainstalovat i u vyšších oken, a to až do 5 m (běžná velikost je přitom 2,5 m). Je vhodný tedy i pro balkonové dveře. Takový překlad je dodáván plně vybavený izolantem. Nikdo s ním proto nemusí vůbec nic dělat. Stačí ho jen osadit, zazdít a získat nosnost a tepelně izolační vlastnosti. Kdykoliv se potom rozhodnete pro namontování stínicí techniky, tento překlad HELUZ FAMILY 3 in 1 vám to umožní. A to díky možnosti postupného vytáhnutí izolantu, čímž vznikne dostatečný prostor pro žaluzii nebo roletu. Instalace je přitom snadná a rychlá. 

S HELUZem můžete postavit snadno celý dům
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
S HELUZem můžete postavit snadno celý dům (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

S HELUZ na MAX

Využijte i vy jedinečného tohoto benefitu. Stavebníci, kteří se pustí do stavby a využijí k tomu cihelné výrobky značky HELUZ, získají přístup k pestré nabídce výhod, přičemž celkový součet benefitů nakonec může dosáhnout až 250 000 korun. Jde o zcela nový program, který 1. 9. 2023 spouští společnost HELUZ. Program zahrnuje výrobky a služby, které  u nich získáte a využijete při stavbě nebo zařizování domu. Tento program je součástí iniciativy Smysluplný celek, kterou HELUZ uvedl již na začátku tohoto roku. Jeho snahou je upozornit budoucí stavebníky na důležitost kvalitní výstavby. Na rozdíl od veškerého interiérového vybavení totiž zdi domu už nikdy nemůžete vyměnit. Jakmile už jednou stojí, zůstanou tak po další desítky, ale někdy i stovky let. Je proto velmi důležité, aby stavba byla skutečně velmi dobře promyšlená, odolná, měla bezchybnou statiku a vytvářela zdravé prostředí pro život. 

HELUZ v Česku patří k těm největším výrobcům zdicích materiálů
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
HELUZ v Česku patří k těm největším výrobcům zdicích materiálů (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

O společnosti HELUZ

HELUZ v Česku patří k těm největším výrobcům zdicích materiálů. Známý je i tím, že se neustále snaží o inovace ve stavebnictví a je také průkopníkem jednovrstvého zdění z broušených cihel. Jejich výrobky mají vynikající parametry a umožňují vám sestavit si celou hrubou stavbu domu se splněním těch nejpřísnějších norem nejen na energetickou náročnost budov. Mimo to také svým zákazníkům nabízí i kompletní servis, od výpočtu materiálu, až po technickou pomoc na stavbě nebo půjčení pomůcek. 

Zdroje informací: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., eniweb.cz, trend.sk

Publikováno: 2.10.2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová