reklama

Společné bydlení v mezigeneračním domě? Jde to i bez problémů!

Většina Čechů si sice přeje mít vlastní bydlení, kvůli nepříznivé situaci na trhu si ale svůj dům může dovolit čím dál méně z nich. Právě proto se některé mladé rodiny rozhodují pro takzvané mezigenerační společné bydlení a na nákladech se podílejí spolu s rodiči jednoho z partnerů. Mezigenerační soužití, které v průběhu let z Česka téměř vymizelo, se tak znovu stává aktuálním.

Na společné bydlení několika rodin je třeba myslet už při plánování stavby
i (Zdroj: Ekonomické stavby)
Na společné bydlení několika rodin je třeba myslet už při plánování stavby (Zdroj: Ekonomické stavby)

Pravdou je, že společné bydlení lze v současnosti nastavit a zařídit daleko lépe. Když se při stavbě a stěhování řídíte správnými radami, může dvojdomek přinášet oběma generacím namísto vrásek na čele spoustu výhod.

Problém s cenou začíná už u pozemku

Ceny nemovitostí se pomalu uklidňují, u pozemků se ale zlevňování jen tak nedočkáme. Na trhu jich je zkrátka nedostatek a poptávka po nich stále vysoká. Právě při nákupu pozemku pro společné bydlení mohou rodiny ušetřit první nemalé prostředky – nákup jedné větší parcely totiž vyjde mnohem levněji než dvou samostatných pozemků, na jeho splacení se navíc podílí obě domácnosti. Výběr lokality, kde se bude dům stavět, je zároveň dobrým prvním testem, který může ukázat, zda bude mezigenerační soužití možné.

Vícegenerační soužití má své jisté výhody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vícegenerační soužití má své jisté výhody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Klíčem ke šťastnému společnému bydlení je šikovné rozdělení domů

Pokud je vybraný pozemek, nastává chvíle pro navržení té správné stavby. V tomto případě je potřeba přemýšlet trochu strategicky a vyhnout se chybám, které mohou soužití znepříjemnit. Základním bodem je vytvořit dvě samostatné bytové jednotky. A to nejlépe s vlastním vstupem. Společné prostory bývají navržené tak, jak se obě generace domluví. Pro někoho tak může fungovat společná technická místnost, zádveří či společenský prostor pro setkávání všech.

Za společnou kuchyň a koupelnu lze sice výrazněji ušetřit, ale určitě je lepší nápad vytvořit dvě plně funkční bytové jednotky a zajistit tak pohodlný chod obou domácností. Dalším důležitým bodem je akustický útlum mezi byty, ale to platí ve všech typech společného bydlení. Dobré je myslet také na optické rozdělení zahrady. Kvalitní rozdělení domů otevírá dveře různým typům využití i do budoucna, kdy se může životní situace změnit a samostatný byt či jeho část může sloužit jako kancelář, dílna, ateliér či se nabízet k pronájmu.

Při společném bydlení si musíte stanovit jasná pravidla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při společném bydlení si musíte stanovit jasná pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nastavení pravidel společného bydlení přinese spoustu ušetřeného úsilí

Ještě než se do nového domu sestěhujete, je dobré si společně sednout a probrat pravidla, která vám budoucí společné bydlení zpříjemní. Důležité je nastavit si zejména to, jak budou fungovat obě generace, jak budou používat společné prostory, jakým dílem se budou dělit o účty a také jak zajistit, aby měly obě domácnosti dostatek svého soukromí. Propojením domácností se sníží provozní náklady na dům, a splátky i částka za výstavbu se rozdělí mezi dvě rodiny.

Benefity u financí nekončí – díky mezigeneračnímu domu budete blíže své rodině a budete se tak moct o své starší příbuzné postarat, kdykoli to bude potřeba. Jinak naopak rádi využijete možnost hlídání dětí, domácích mazlíčků, nebo například zalévání květin během dovolené. Čas strávený s rodinou a vzájemná pomoc je totiž něco, co vám nikdo jiný nenahradí.

Zdroj informací: Ekonomické stavby / Jakub Mencl, architekt Ekonomických staveb

Publikováno: 29.5.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce