reklama

Stavte smysluplně, poradíme vám, jak na to

Trendy ve stavbě domů se mění. Neovlivňuje je však ani tak móda, jako nejnovější znalosti, moderní technologie i aktuální hospodářská situace. Důležitými faktory architektury 21. století jsou tudíž obnovitelné zdroje, jejich maximální využití a udržitelnost. A vzhledem k tomu, že většina lidí dům staví pouze jednou za život, mělo by se k výstavbě přistupovat s rozvahou.

Trendy ve stavbě domů se v 21. století zaměřují na jejich smyslupnost
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Trendy ve stavbě domů se v 21. století zaměřují na jejich smyslupnost (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Aby plánování stavby proběhlo komplexně s maximálním důrazem na eliminaci chyb. Nevíte, jak to však udělat? My ano, poradíme vám.

Trendy ve stavbě domů v 21. století

Trendy ve stavbě domů v 21. století vyžadují smysluplný přístup. A právě ten je hlavní myšlenkou nové iniciativy, která se jmenuje “Smysluplný celek”. Vytvořila ho společnost HELUZ v. o. s. Smysluplný celek se soustředí na to, jak postavit dům a vyvarovat se přitom slabých míst. Kde má dům slabá místa? Slabinami domu může být nehospodárnost budovy, nízká zvuková neprůzvučnost nebo třeba degradace materiálu v čase. Všemu jde ale předejít promyšlenou realizací. Iniciativa Smysluplný celek stojí na 4 pilířích, s nimiž vás seznámíme.  

Roletový překlad
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Roletový překlad (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Stavba bez prostoru pro chyby

Prvním pilířem iniciativy je jednotlivá provázanost stavebních prvků, které umožní jednoduchou a rychlou realizaci hrubé stavby, obvodových stěn a stropu budovy. Technologicky moderní systém obsahuje svislé i vodorovné konstrukční prvky, tedy celé portfolio, které stavebník potřebuje. Jde o cihly, roletové a žaluziové překlady, malty, komíny a stropy. Díky tomuto stavebnicovému systému pak může být dům postavený jako jednoduchá skládačka z kostek stavebnice.

Všechny tyto prvky jsou navíc navzájem homogenní, což zabezpečuje stejné mechanické a technické vlastnosti pro celou stavbu. Výsledkem toho všeho je úspora času, financí a minimalizace chyb. Dům funguje jako jeden celek bez slabých konstrukčních míst. 

Při stavbě domu je nutné myslet na budoucnost našich dětí
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Při stavbě domu je nutné myslet na budoucnost našich dětí (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Užité vlastnosti nejsou pouze o tepelné izolaci 

Druhý pilíř Smysluplného celku se zaměřuje na užité vlastnosti systému. Důležité totiž nejsou pouze tepelně izolační vlastnosti, jak by se mohlo zdát, ale i tepelná akumulace, tepelná setrvačnost, neprůzvučnost, životnost a mechanická odolnost. Při výběru stavebního materiálu byste to proto měli vzít v úvahu. 

Třetím pilířem iniciativy stavebního systému HELUZ jsou služby, které uleví od starostí a dodají stavbě smysluplnost
i (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třetím pilířem iniciativy stavebního systému HELUZ jsou služby, které uleví od starostí a dodají stavbě smysluplnost (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Služby, které podpoří smysluplnost 

Třetím pilířem iniciativy stavebního systému HELUZ jsou služby, které uleví od starostí a dodají stavbě smysluplnost. Jde o projekční a konzultační portfolio, jež začíná u výpočtů PENB, PBŘ a končí až u praktické pomoci, což jsou technické konzultace na stavbě nebo také založení stavby. 

HELUZ vám pomůže s projekčním i konzultačním portfoliem i s praktickou pomocí
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
HELUZ vám pomůže s projekčním i konzultačním portfoliem i s praktickou pomocí (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

V neposlední řadě je nutné vzít v potaz ekologické hledisko 

Čtvrtý pilíř se věnuje materiálům a jeho vlastnostem, které jsou klíčové pro životnost domu. Důležitá je především mechanická odolnost a trvanlivost, jež ovlivňují celkovou životnost stavby. To pak úzce souvisí i s ekologickým hlediskem. I proto společnost HELUZ na stavbu používá pouze kvalitní materiál, jenž se vyrábí z kvalitních přírodních surovin s ohledem na minimalizaci ekologického dopadu. Umožňuje tak vytvářet stavby s dlouhodobou perspektivou (které jsou odolné vůči povětrnostním a jiným vlivům) a kromě toho také s možností budoucích úprav a přestaveb.  

HELUZ chce stavět dlouhodobě udržitelně, které by šetřilo vaše investice i v průběhu času
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
HELUZ chce stavět dlouhodobě udržitelně, které by šetřilo vaše investice i v průběhu času (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

O HELUZu a Smysluplném celku 

HELUZ v. o. s. se chce zasadit o koncepční přístup k bydlení, u něhož se nebude myslet pouze na vaši budoucnost, ale i na budoucnost vašich dětí. K tomu chce rovněž šetřit životní prostředí a stavět dlouhodobě udržitelné domy, které šetří vaše investice i v průběhu času.

Zdroj informací: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.; smysluplne.cz; e15.cz; blesk.cz

Publikováno: 1.5.2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová