reklama

Stavte smysluplně, poradíme vám, jak na to

Trendy ve stavbě domů se mění. Neovlivňuje je však ani tak móda, jako nejnovější znalosti, moderní technologie i aktuální hospodářská situace. Důležitými faktory architektury 21. století jsou tudíž obnovitelné zdroje, jejich maximální využití a udržitelnost. A vzhledem k tomu, že většina lidí dům staví pouze jednou za život, mělo by se k výstavbě přistupovat s rozvahou.

Trendy ve stavbě domů se v 21. století zaměřují na jejich smyslupnost
Trendy ve stavbě domů se v 21. století zaměřují na jejich smyslupnost (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Aby plánování stavby proběhlo komplexně s maximálním důrazem na eliminaci chyb. Nevíte, jak to však udělat? My ano, poradíme vám.

Trendy ve stavbě domů v 21. století

Trendy ve stavbě domů v 21. století vyžadují smysluplný přístup. A právě ten je hlavní myšlenkou nové iniciativy, která se jmenuje “Smysluplný celek”. Vytvořila ho společnost HELUZ v. o. s. Smysluplný celek se soustředí na to, jak postavit dům a vyvarovat se přitom slabých míst. Kde má dům slabá místa? Slabinami domu může být nehospodárnost budovy, nízká zvuková neprůzvučnost nebo třeba degradace materiálu v čase. Všemu jde ale předejít promyšlenou realizací. Iniciativa Smysluplný celek stojí na 4 pilířích, s nimiž vás seznámíme.  

Roletový překlad
Roletový překlad (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Stavba bez prostoru pro chyby

Prvním pilířem iniciativy je jednotlivá provázanost stavebních prvků, které umožní jednoduchou a rychlou realizaci hrubé stavby, obvodových stěn a stropu budovy. Technologicky moderní systém obsahuje svislé i vodorovné konstrukční prvky, tedy celé portfolio, které stavebník potřebuje. Jde o cihly, roletové a žaluziové překlady, malty, komíny a stropy. Díky tomuto stavebnicovému systému pak může být dům postavený jako jednoduchá skládačka z kostek stavebnice.

Všechny tyto prvky jsou navíc navzájem homogenní, což zabezpečuje stejné mechanické a technické vlastnosti pro celou stavbu. Výsledkem toho všeho je úspora času, financí a minimalizace chyb. Dům funguje jako jeden celek bez slabých konstrukčních míst. 

Při stavbě domu je nutné myslet na budoucnost našich dětí
Při stavbě domu je nutné myslet na budoucnost našich dětí (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Užité vlastnosti nejsou pouze o tepelné izolaci 

Druhý pilíř Smysluplného celku se zaměřuje na užité vlastnosti systému. Důležité totiž nejsou pouze tepelně izolační vlastnosti, jak by se mohlo zdát, ale i tepelná akumulace, tepelná setrvačnost, neprůzvučnost, životnost a mechanická odolnost. Při výběru stavebního materiálu byste to proto měli vzít v úvahu. 

Třetím pilířem iniciativy stavebního systému HELUZ jsou služby, které uleví od starostí a dodají stavbě smysluplnost
Třetím pilířem iniciativy stavebního systému HELUZ jsou služby, které uleví od starostí a dodají stavbě smysluplnost (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Služby, které podpoří smysluplnost 

Třetím pilířem iniciativy stavebního systému HELUZ jsou služby, které uleví od starostí a dodají stavbě smysluplnost. Jde o projekční a konzultační portfolio, jež začíná u výpočtů PENB, PBŘ a končí až u praktické pomoci, což jsou technické konzultace na stavbě nebo také založení stavby. 

HELUZ vám pomůže s projekčním i konzultačním portfoliem i s praktickou pomocí
HELUZ vám pomůže s projekčním i konzultačním portfoliem i s praktickou pomocí (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

V neposlední řadě je nutné vzít v potaz ekologické hledisko 

Čtvrtý pilíř se věnuje materiálům a jeho vlastnostem, které jsou klíčové pro životnost domu. Důležitá je především mechanická odolnost a trvanlivost, jež ovlivňují celkovou životnost stavby. To pak úzce souvisí i s ekologickým hlediskem. I proto společnost HELUZ na stavbu používá pouze kvalitní materiál, jenž se vyrábí z kvalitních přírodních surovin s ohledem na minimalizaci ekologického dopadu. Umožňuje tak vytvářet stavby s dlouhodobou perspektivou (které jsou odolné vůči povětrnostním a jiným vlivům) a kromě toho také s možností budoucích úprav a přestaveb.  

HELUZ chce stavět dlouhodobě udržitelně, které by šetřilo vaše investice i v průběhu času
HELUZ chce stavět dlouhodobě udržitelně, které by šetřilo vaše investice i v průběhu času (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

O HELUZu a Smysluplném celku 

HELUZ v. o. s. se chce zasadit o koncepční přístup k bydlení, u něhož se nebude myslet pouze na vaši budoucnost, ale i na budoucnost vašich dětí. K tomu chce rovněž šetřit životní prostředí a stavět dlouhodobě udržitelné domy, které šetří vaše investice i v průběhu času.

Zdroj informací: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.; smysluplne.cz; e15.cz; blesk.cz

Publikováno: 1.5.2023, Autor: Adriana Dosedělová , Profil autora: Adriana Dosedělová