reklama

Jak se žije v lipovém objetí

Malebné prostředí Jizerských hor dalo vzniknout modernímu horskému domu, který plní požadavky současného bydlení, ale zároveň respektuje okolní přírodu a ráz krajiny. Z jedné strany mu tak „kryje záda“ stará lipová alej a místo lišek tam dobrou noc chodí dávat srnky.

Dům na první pohled zaujme svými jednoduchými tvary
i (Zdroj: Vekra)
Dům na první pohled zaujme svými jednoduchými tvary (Zdroj: Vekra)

Dům na první pohled zaujme svými jednoduchými tvary, atraktivní kombinací hřejivého dřeva s odstíny antracitově šedé a také svým umístěním. Prakticky pár metrů od domu se nachází stoleté stromořadí ze vzrostlých lip, které spolu s horským prostředím dalo domu jeho jméno. Majitelé jej překřtili na libozvučně znějící Lipovou alej – Mountainhome. Pro jeho stavbu našli ideální prostor v malé vesnici nedaleko Janova nad Nisou.

„Máme s manžezm dvě malé dcerky a moc jsme si přáli mít možnost trávit společný čas mimo město, dokud jsou děti ještě malé. Kritérií pro výběr lokality jsme měli několik, hlavně to byla dobrá dopravní dostupnost do Prahy. I proto nakonec volba padla na Jizerské hory. Dům je díky tomu jen asi hodinu na dojezd z Prahy, ale přitom leží v krásné horské přírodě se spoustou možností pro výlety i aktivní odpočinek,“ popisuje majitelka domu Daniela Zumanová.

Poblíž lze najít například skiareál Bedřichov a Severák, běžkařské tratě, bobovou dráhu a mnoho příležitostí ke koupání i turistice, například Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku zapsanou na seznam UNESCO. Přitom se ale dům nachází prakticky ve stráni u lesa. Právě poloha je jeho největší devízou. Stavba leží uprostřed rozlehlé lesní zahrady ideální pro relaxaci nebo posezení s přáteli, ráno se tam zase chodí pást srnky.

„Zároveň máme poblíž veškerou občanskou vybavenost. Všechny obchody, služby a restaurace jsou do deseti minut jízdy autem. Do Liberce a Jablonce nad Nisou je to doslova pár kilometrů. Díky tomu je dům ideální na víkendové pobyty a prázdniny, ale i pro rodinné bydlení. Dům jsme si zamilovali tak, že jsme se sem nakonec přestěhovali trvale," pokračuje majitelka.

Konstrukčně je dům řešený jako montovaná dřevostavba v difuzně otevřeném provedení. Stavba probíhala formou prefabrikace, tedy jednotlivé stěny byly zhotoveny ve výrobním závodě a následně smontovány až na stavbě. Díky tomu proběhla kompletní realizace velmi rychle, od výběru pozemku po převzetí stavby uběhl pouhý rok, i přestože stavbu značně komplikovala pandemie.

Dům zapadá do okolního prostředí
i (Zdroj: Vekra)
Dům zapadá do okolního prostředí (Zdroj: Vekra)

„U dřevostaveb nás oslovila hlavně rychlost výstavby a také architektonické řešení ve stylu severského minimalismu, který se u těchto staveb velmi často uplatňuje. Díky tomu, že dům splňuje nízkoenergetický standard, má navíc nízké náklady na provoz. Události posledních měsíců jen potvrzují, že nízká energetická náročnost budov je a ještě bude stále důležitější,“ říká Daniela Zumanová. Samotný dům dodávala Pila Martinice, která se specializuje mimo jiné právě na dřevostavby, o kompletní realizaci celého projektu se postarala společnost Kouzlo hor.

O celkové podobě domu měli majitelé poměrně jasnou představu. Hlavním požadavkem bylo, aby architektonicky zapadal do lokality Jizerských hor a zároveň si nesl rukopis severské architektury. Z exteriéru tak stavbě dominují pravidelné rovné linie a kombinace antracitových prvků a přírodního dřevěného obložení, které bude přirozeně stárnout spolu s domem. Okna a vchodové dveře byly zvoleny v dřevohliníkovém provedení.

„Dřevohliníková okna kombinují základ v podobě vícevrstvého dřevěného hranolu, který z vnitřní strany zůstává přiznaný, s vnějším hliníkovým opláštěním. Díky tomu se prvky vyznačují skvělými tepelně izolačními vlastnostmi, které splňují i přísné požadavky nízkoenergetických a pasivních staveb. Hliník je chrání před povětrnostními vlivy a zajišťuje jim dlouhou životnost a zároveň minimální nároky na údržbu. Právě pro tuto kombinaci užitných vlastností a minimalistického vzhledu jsou dřevohliníková okna hojně oblíbená architekty,“ říká Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka největšího českého výrobce oken. Okna jsou navíc doplněná o sítě proti hmyzu, takže si obyvatelé mohou užívat čerstvý horský vzduch bez obav z nezvaných návštěvníků z okolité přírody.

Dominantou je prostorný obývací pokoj propojený s kuchyní
i (Zdroj: Vekra)
Dominantou je prostorný obývací pokoj propojený s kuchyní (Zdroj: Vekra)

Dispozičně je dům řešený jako 4+kk s hlavním obytným prostorem, třemi ložnicemi a dvěma koupelnami. V případě potřeby se do něj tak pohodlně vejde větší rodina. Pro projekt padla volba na typovou dřevostavbu od Pily Martinice, na níž bylo provedeno několik změn. Zrušila se technická místnost a namísto ní se zvětšila koupelna, v níž tak vzniklo místo pro saunu. Další velkou změnou bylo ponechání otevřeného krovu v hlavním obytném prostoru a zvětšení oken. Místnosti jsou tak více prosvětlené a navíc se z každého pokoje dá velkými francouzskými okny vyjít na terasu.

Dominantou a hlavní obytnou místností domu je prostorný obývací pokoj propojený s kuchyní. Právě zde byl ponechán otevřený krov, který sahá až do výše sedmi metrů a místnost tak působí velmi vzdušně. „V obývacím pokoji jsme ze dvou stran využili velké okenní sestavy, které otevírají pohled nejen do prostorné lesní zahrady, ale i na panorama Jizerských hor. Televize je tak u nás jen jakýsi nutný doplněk, tím nejkrásnějším zážitkem je výhled do údolí, třeba při kávě za ranního rozbřesku,“ říká s úsměvem majitelka.

Bílé stěny a do dřeva laděné podlahy barevně oživuje minimalistická černá kuchyňská linka v bezúchytkovém provedení a s úpravou proti ulpívání otisků prstů. Masivní dubový stůl zhotovený na míru skýtá dostatek prostoru pro společné posezení s častými návštěvami. Právě minimalistické tvary a kombinace bílé, černé a dřeva prostupují celou stavbou a dodávají jí jednotný vizuál. Inspiraci majitelé hledali u různých českých i zahraničních designérských studií.

Jejich cílem bylo, aby dům působil nenápadně, střídmě a jednoduše a citlivě tak zapadl do horského prostředí. Prim zde hraje okolí a dům se měl již od počátku stát jeho součástí. „Při návrhu domu pro nás bylo nejdůležitější hlavně nadčasový vzhled a také praktičnost, snadná údržba pro nás byla zásadní. Často zde máme návštěvy, proto jsme vybírali jen minimalistické a funkční zařízení, které v domě reálně využíváme. Volný čas namísto práce kolem domu raději trávíme na výletech,“ říká Daniela Zumanová.

Interiér je střídmý, avšak útulný
i (Zdroj: Vekra)
Interiér je střídmý, avšak útulný (Zdroj: Vekra)

Důležitá byla samozřejmě ale i estetika a celkové sladění interiéru. Jeho podobu si majitelé navrhovali převážně sami. K doladění vizuálního stylu domu využili spolupráce s grafickou designérkou Veronikou Adamcovou z ateliéru Brandstylist, se kterou nyní společně poskytují tyto služby i majitelům rekreačních objektů. Samotné vybavení pochází převážně od běžně dostupných značek.

„Dnes jsou na trhu tak široké možnosti výběru, že při správně zvolené kombinaci mohou i běžné značky nabídnout zajímavý a příjemný interiér. Výběr zařízení byl v našem případě ale trošku složitý. Dům jsme stavěli během lockdownu, kdy byly kamenné obchody zavřené, proto nám nezbylo, než zařizovací předměty vybírat online. Některé firmy nám ale vyšly vstříc a půjčily nám vzorky, abychom mohli vybírat přímo na místě, zohlednit barevnost, světlo i prostor a to se nakonec ukázalo jako naprosto zásadní,“ doplňuje na závěr Daniela Zumanová.

Na výsledku ale nejsou ztížené podmínky realizace patrné ani vzdáleně. Za necelý rok tak v krásné přírodě Jizerských hor vznikl moderní a nadčasový dům ležící v objetí staré lipové aleje.

Technické údaje:

 • Průběh realizace: 2020
 • Dodavatel stavby: PILA MARTINICE s.r.o.
 • Realizační firma: kouzlohor.cz
 • Interiér: Daniela Zumanová, www.mountainhome.cz
 • Užitná plocha: 111 m2
 • Zastavěná plocha: 134 m2
 • Typ vytápění: podlahové topení, elektrické sálavé panely, krbová kamna
 • Konstrukce stavby: nízkoenergetická dřevostavba
 • Fasáda: severský modřín
 • Střecha: plechová střešní krytina
 • Podlahy: vinyl, dlažba

Výrobci a dodavatelé:

 • Kuchyňská linka: značka Nobilia, Kuchyně Lípa
 • Jídelní stůl a lavice na míru: Wudino
 • Dveře, obklady, dlažba a sanitární předměty: Siko, Koupelny Ptáček, Los Kachlos
 • Okna a vchodové dveře: VEKRA Alu Design Quadrat, materiál dřevohliník, exteriér RAL 7016, interiér ID LIGHT WHITE OLEJ, smrk fixní

Architekt:

Ing. arch. Jakub Smolka, Cube.A architektura

Souběžně s praxí v různých ateliérech se již od roku 2005 zabývá vlastní tvorbou v rozsahu od navrhování interiérů, přes navrhování obytných i veřejných staveb až po urbanismus menších celků. Kromě novostaveb se věnuje také rekonstrukcím a úpravám historických objektů, k čemuž mu základ dává jeho absolvované doplňující studium modulu památkové péče na FA ČVUT v Praze. Inspiraci čerpá zejména pozorováním světa kolem sebe, souvislostí, kontextů a genia loci každého jednotlivého místa a zadání, v oblibě má střídmost, uměřenost a přírodní materiály.

Zdroj informací: Vekra

Publikováno: 21.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat