Prosklený dům z přepravních kontejnerů vyrostl v Hranicích před očima za méně než osm měsíců. Svépomocí ho postavil Marek Popálený pro svou rodinu. Ekologicky, levně a téměř v jedné osobě. Do novostavby se již nastěhovali, myšlenka ale pokračuje. Autor celý proces stavby dokumentoval na video a nyní chce z natočeného materiálu připravit návod, aby ostatním ukázal a poradil jak na to. Finance na návod vybírá od 24. prosince na platformě HitHit.
Představujeme vám kontejnerový dům, postavený svépomocí
Otec rodiny plánuje vytvořit videonávod, který pomůžeme každému kutilovi přeměnit přepravní kontejnery na luxusní dům o rozloze 140 m2. „V Česku i na Slovensku je spousta šikovných lidiček, myslím že i šikovnějších než jsem já, kteří si mohou postavit své vlastní bydlení za rozumný peníz. Stačí jen vědět jak na to a dostat dobré informace,“ vysvětluje autor. Přidanou hodnotou má být právě osobní zkušenost se stavbou - Popálený zamýšlí ukázat všechny vychytávky i přiznat všechny chyby a přešlapy, které udělal, aby se jim tak ostatní mohli vyhnout.
Na tvorbu propracovaného návodu pro každého vybírá peníze od 24. prosince. Na platformě HitHit lidem nabízí celý balíček, který je vstupem k vlastnímu bydlení. „Přidáváme i konkrétní projekt našeho domu, technické výkresy a přesný seznam potřebného materiálu. Třeba aby nekoupili ani o kubík betonu víc, jako se to stalo mně,“ usmívá se Popálený. „Když lidi uvidí, že dům jsem zvládl postavit svépomocí a téměř v jedné osobě, troufnou si projekt zduplikovat a postavit své království i sobě.“

Dům přitahuje pohledy zvědavých kolemjdoucích a nemálo z nich se osmělí dovnitř. „Už mám přes sto selfíček se všemi, kteří přijdou dovnitř. To je pro mě důkaz a zároveň výzva, že lidi chtějí informace, které já teď mám a odevzdám je dál. Beru to taky jako odměnu a zároveň poděkování pro všechny naše fanoušky, kteří nám fandí,“ podotýká spokojeně.
Kromě moderního exteriéru přitahují pozornost i benefity kontejnerové stavby. Těmi je nižší pořizovací cena za hrubou stavbu i šetření přírody. Do základu stavby se používají již opotřebované lodní přepravní kontejnery, což znamená jejich recyklaci. Další výhodou je obrovská flexibilita a rychlost výstavby. „Například odpadne dělání těžkých překladů nad okny, na vše stačí flexa a řezné kotouče. Stropy mezi patry jsou automaticky vytvořené navrstvením kontejnerů a podobně,“ popisuje tvůrce své zkušenosti s usnadněním práce.
Svou cestu sdílí Popálený na platformě YouTube od samého začátku. Na kanál nazvaný 2apples nahrává každou neděli nové video, kde fanoušci vidí týdenní pokrok, a na kterém svou práci komentuje. Setkává se s velkým ohlasem. „Teď mi tři noví fanoušci psali, že si dali pětihodinový maraton všech dílů za sebou. To mě neskutečně nadchlo. Těším se z každého nového komentáře, jsem rád, že to lidi baví,“ shrnuje dojmy stavitel domu.

Všechny díly viděl i Michal Jemelka a každý týden se těší na nový. „Některé epizody jsem si pustil i dvakrát, třikrát,“ vysvětluje fanoušek. Na projekt přišel náhodou, když do Hranic jezdil za přítelkyní a stavbu opakovaně míjel. Když přibyl banner s adresou na YouTube, stránku si vyhledal a hned se stal pravidelným sledujícím.
Na projektu se mu nejvíc líbí samotný nápad na dům z kontejnerů, který znal už ze zahraničního prostředí. Teď s napětím sleduje, jak bude vše fungovat v českých podmínkách a jak autor vyřešil třeba zateplení nebo vytápění.



Publikováno: 12.1.2021, Autor: Redakce
, Profil autora: Redakce