reklama

V Hranicích vyrostl prosklený dům postavený z přepravních kontejnerů

Prosklený dům z přepravních kontejnerů vyrostl v Hranicích před očima za méně než osm měsíců. Svépomocí ho postavil Marek Popálený pro svou rodinu. Ekologicky, levně a téměř v jedné osobě. Do novostavby se již nastěhovali, myšlenka ale pokračuje. Autor celý proces stavby dokumentoval na video a nyní chce z natočeného materiálu připravit návod, aby ostatním ukázal a poradil jak na to. Finance na návod vybírá od 24. prosince na platformě HitHit.

Kontejnerový dům
i (Zdroj: Alžběta Cutáková)
Představujeme kontejnerový dům postavený svépomocí (Zdroj: Alžběta Cutáková)

Představujeme vám kontejnerový dům, postavený svépomocí

Otec rodiny plánuje vytvořit videonávod, který pomůžeme každému kutilovi přeměnit přepravní kontejnery na luxusní dům o rozloze 140 m2. „V Česku i na Slovensku je spousta šikovných lidiček, myslím že i šikovnějších než jsem já, kteří si mohou postavit své vlastní bydlení za rozumný peníz. Stačí jen vědět jak na to a dostat dobré informace,“ vysvětluje autor. Přidanou hodnotou má být právě osobní zkušenost se stavbou - Popálený zamýšlí ukázat všechny vychytávky i přiznat všechny chyby a přešlapy, které udělal,  aby se jim tak ostatní mohli vyhnout.

Na tvorbu propracovaného návodu pro každého vybírá peníze od 24. prosince. Na platformě HitHit lidem nabízí celý balíček, který je vstupem k vlastnímu bydlení. „Přidáváme i konkrétní projekt našeho domu, technické výkresy a přesný seznam potřebného materiálu. Třeba aby nekoupili ani o kubík betonu víc, jako se to stalo mně,“ usmívá se Popálený. „Když lidi uvidí, že dům jsem zvládl postavit svépomocí a téměř v jedné osobě, troufnou si projekt zduplikovat a postavit své království i sobě.“

13Vyrezana okna v prizemi - jiny pohled
i (Zdroj: Alžběta Cutáková)
Kdo by řekl, že se dá bydlet ve vyřazených přepravních kontejnerech? (Zdroj: Alžběta Cutáková)

Dům přitahuje pohledy zvědavých kolemjdoucích a nemálo z nich se osmělí dovnitř. „Už mám přes sto selfíček se všemi, kteří přijdou dovnitř. To je pro mě důkaz a zároveň výzva, že lidi chtějí informace, které já teď mám a odevzdám je dál. Beru to taky jako odměnu a zároveň poděkování pro všechny naše fanoušky, kteří nám fandí,“ podotýká spokojeně.  

Kromě moderního exteriéru přitahují pozornost i benefity kontejnerové stavby. Těmi je nižší pořizovací cena za hrubou stavbu i šetření přírody. Do základu stavby se používají již opotřebované lodní přepravní kontejnery, což znamená jejich recyklaci. Další výhodou je obrovská flexibilita a rychlost výstavby. „Například odpadne dělání těžkých překladů nad okny, na vše stačí flexa a řezné kotouče. Stropy mezi patry jsou automaticky vytvořené navrstvením kontejnerů a podobně,“ popisuje tvůrce své zkušenosti s usnadněním práce.

Svou cestu sdílí Popálený na platformě YouTube od samého začátku. Na kanál nazvaný 2apples nahrává každou neděli nové video, kde fanoušci vidí týdenní pokrok, a na kterém svou práci komentuje. Setkává se s velkým ohlasem. „Teď mi tři noví fanoušci psali, že si dali pětihodinový maraton všech dílů za sebou. To mě neskutečně nadchlo. Těším se z každého nového komentáře, jsem rád, že to lidi baví,“ shrnuje dojmy stavitel domu.

18Nateseni majitele
i (Zdroj: Alžběta Cutáková)
Ukázka rozestavěného kontejnerového domu (Zdroj: Alžběta Cutáková)

Všechny díly viděl i Michal Jemelka a každý týden se těší na nový. „Některé epizody jsem si pustil i dvakrát, třikrát,“ vysvětluje fanoušek. Na projekt přišel náhodou, když do Hranic jezdil za přítelkyní a stavbu opakovaně míjel. Když přibyl banner s adresou na YouTube, stránku si vyhledal a hned se stal pravidelným sledujícím.

Na projektu se mu nejvíc líbí samotný nápad na dům z kontejnerů, který znal už ze zahraničního prostředí. Teď s napětím sleduje, jak bude vše fungovat v českých podmínkách a jak autor vyřešil třeba zateplení nebo vytápění.

Publikováno: 12.1.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce