Fotovoltaika je jednou z možností, s níž můžete ušetřit na provozu rodinného domu. Velmi příjemným bonusem je pak i to, že je šetrná k přírodě. Je to totiž energie ze slunce. Pojďme se na její možnosti a výhody podívat blíže.
Fotovoltaika a princip jejího fungování
Fotovoltaika funguje na základě jednoduchého principu. Vše je o dopadu slunečního záření na panel, který pak vyrobí stejnosměrný proud, jenž je dále kabely veden do domu, kde je umístěn střídač, který stejnosměrný proud promění ve střídavý. Ten je pak reálně možné spotřebovat v spotřebičích.
Co všechno vzít v úvahu před pořízením fotovoltaického systému?
V prvé řadě je nutné posoudit, jestli máte dostatek prostoru na střeše a také i to, zda není zastíněná. To proto, aby sluneční záření mohlo naplno dopadat na zde umístěné panely. Dále je zapotřebí rovněž posoudit výši a charakter roční spotřeby energie. Pokud máte spotřebu 2,5 megawatthodiny a více za rok, což odpovídá takovému běžnému bytu, má pro vás zřízení fotovoltaického systému význam. V následujícím kroku se pak musíte rozhodnout, jak složitou fotovoltaiku chcete mít a kolik do ní chcete investovat. Jednodušší systémy, jež akumulují energii do ohřevu teplé a užitkové vody, po odečtení dotace stojí od 75 000 korun a systémy s baterií, které mají celou řadu výhod, vás vyjdou minimálně na 150 000 korun.
Víte, co znamená pojem virtuální baterie? Přečtěte si i náš další článek a dozvíte se víc!
Je možné takto vyrobenou elektřinu použít na vše, co jsme zvyklí?
Elektřina vyrobená fotovoltaickou elektrárnou zvládne mnohem více. V době, kdy ji nepoužíváte nebo nejste zrovna doma, můžete si ji uložit do zásoby. Použít ji můžete i na ohřev teplé vody, případně ji můžete využít i na teplovodní vytápění. Jestliže máte fotovoltaický systém s baterií, můžete vyrobenou energii ukládat do baterie a tu pak můžete spotřebovávat v noci nebo ve chvílích, kdy nesvítí sluníčko. V případě, že si vyberete ten správný typ akumulace, můžete spotřebovat až 100 % takto vyrobené elektřiny.
Energii z fotovoltaiky můžete použít i na ohřev vody v bazénu.
Jak zjistit, kolik solárních panelů je potřeba na danou domácnost?
Jeden solární panel vyrobí tolik elektřiny, kolik je zapotřebí na to, aby se 20x ohřál bojler na teplotu 60 °C nebo se vypralo 300 praček. Ideální ale je, aby vaši situaci posoudil odborník, který se podívá na charakter a výši roční spotřeby dané domácnosti a podle toho navrhne to nejlepší řešení (tedy kolik solárních panelů potřebujete).
Je umístění solárních panelů na střechu skutečně to nejlepší?
S ohledem na podmínky dotačního programu “Nová zelená úspora” je nutné, aby solární panely byly instalovány na střeše. Pravdou však je, že to nemusí být výhradně střecha rodinného domu, ale i střecha nějakého přístřešku, třeba garáže. Na střeše domu je umístění fotovoltaiky výhodné proto, že ji můžete kombinovat s místní kotelnou.
Kam všude je možné umístit solární panely? Přečtěte si i náš další článek.
Kolik peněz ušetří fotovoltaika?
Zřízení fotovoltaického systému náleží do dlouhodobých investic, které se nejprve projeví na zhodnocení vašeho domu. V každém případě jde o zajímavou investici. U jednodušších systémů je návratnost někdy po pěti letech a u těch složitějších (tedy systémů s baterií), dochází k návratnosti investice zhruba po 10 letech. Životnost celého systému je přitom cca 30 let.
Více informací o využití energie se dozvíte také v našem dalším videu.
Víte, že fotovoltaiku podporuje i stát? Zažádejte si o dotace!
Zřízení fotovoltaického systému podporuje i stát. Věnuje se mu program Nová zelená úspora. Program podporuje systémy vhodné pro využití rodinného domu. Dotaci je možno získat až do výše 155 000 korun, přičemž pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj je navýšena až na 170 000 korun. Vzhledem k tomu, že však tento program již příští rok končí, dlouho neváhejte. Je nejvyšší čas, abyste o tuto dotaci požádali. Využijte sluníčko nejen k opalování, ale i k zajištění energie pro celou vaši domácnost. Teď už víte, jak na to.
TIP
Pořád si nejste jisti jestli je fotovoltaika ideálním řešením pro vás? Trápí vás zimní období? Přečtěte si i další článek na toto téma.
Publikováno: 21.6.2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová