reklama

Fyzickou baterii u domácí fotovoltaiky žádná virtuální nenahradí

Stále častěji se u energetických firem nebo velkých renomovaných poskytovatelů fotovoltaiky setkáváme se službou „virtuální baterie“. Základním principem fungování této služby je uložení nespotřebované elektrické energie, kterou vyrobí fotovoltaika, do „virtuálního úložiště“ a její následné využití v odpovídajícím objemu za zvýhodněných podmínek. Virtuální baterie tak může snížit účty za energie, ale ne významně. Ideálním řešením je kombinace fotovoltaiky s fyzickým bateriovým úložištěm.

Střecha domu s fotovoltaikou
i (Zdroj: ČEZ)
Fyzickou baterii u domácí fotovoltaiky žádná virtuální nenahradí ( Zdroj: ČEZ)

Princip fungování virtuální baterie

Virtuální baterie je vlastně „imaginární úložiště“, podobně jako když využíváte v počítači cloudové úložiště. Namísto pořízení fyzického harddisku ukládáte soubory do pronajatého virtuálního prostoru, poplatky se odvíjí od velikosti úložiště. Bohužel to neznamená, že si přes léto nespotřebovanou elektřinu uložíte a v zimě ji zase použijete například pro vytápění. Přestože někteří prodejci na tento princip fungování lákají, realita může být značně odlišná. Důvodů je hned několik. Tím hlavním je fakt, že počet slunečných dní v České republice v kombinaci se standardně dimenzovanou fotovoltaickou elektrárnou onen rozdíl jednoduše nevykryje. Při odebírání elektřiny ze sítě je navíc stále třeba platit další poplatky jako je cena za distribuci, daň z elektřiny a povinný příspěvek na obnovitelné zdroje. Virtuální baterie vám tak nesníží účty za elektřinu zcela na nulu, a navíc v případě výpadku sítě nemáte potřebnou zálohu.

Střecha domu s fotovoltaikou
i (Zdroj: ČEZ)
Nejvíce elektřiny vyrobí fotovoltaika v létě, ale největší spotřeba elektřiny je v zimních měsících (Zdroj: ČEZ)

Kombinace fotovoltaiky s bateriovým úložištěm zajistí efektivní využití energie

Díky tomu, že fotovoltaické elektrárny vyrábí elektrickou energii ze slunečního svitu, vyrobí nejvíce elektřiny dopoledne či brzy odpoledne. Typická špička spotřeby elektrické energie ve většině domácností je ale především ráno a večer. Obdobně to platí i v kontextu celého roku. Elektrárna vyrobí nejvíce energie ze slunce v létě, ale nejvyšší spotřeba elektřiny v domácnostech je v zimě, dny jsou kratší, lidé tráví více času doma nebo vytápí domy elektrickým zdrojem vytápění. Proto má každá dnes instalovaná fotovoltaická elektrárna možnost akumulace, a to buď v podobě využívání přebytků pro ohřev teplé vody v bojleru, nebo ukládání vyrobené elektřiny do fyzického bateriového úložiště. Z této fyzické baterie následně uloženou energii využíváte pro chod domácnosti a pokud dojde k výpadku distribuční sítě, fungují všechny standardní spotřebiče jako lednička, osvětlení apod. dál v rámci ostrovního režimu. Ideálním příkladem takové reálné baterie je ČEZ Battery Box, unikátní all-in-one řešení s českým vývojem i výrobou.

ČEZ Battery Box
i (Zdroj: ČEZ)
Ideálním příkladem reálné baterie je ČEZ Battery Box (Zdroj: ČEZ)

Virtuální baterie nebo obdobné produkty proto slouží spíše jako doplněk k reálné baterii a zvyšují tak možnost překlenout výkyvy mezi výrobou a spotřebou. Jakmile elektřina z fotovoltaiky přeteče přes elektroměr do sítě, dochází ke ztrátě na výnosech z fotovoltaiky. Proto je nejlepší veškerou elektřinu ze slunce využít přímo v místě výroby, a to buď za pomoci některé z uvedených akumulací anebo v jejich kombinaci. Všechny tyto systémy sice na počátku něco stojí, ale jsou štědře podporovány dotacemi. Na fotovoltaiku bez vlastního systému akumulace však dotace nedostanete, a dlouhodobě se proto vyplatí si za některý z těchto systémů připlatit. V ideálním případě se vám investice do fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm může vrátit již za 10 let.

Publikováno: 8.3.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce