reklama

Jak postupovat při renovaci barvy futer?

Barva na futra dokáže hotové divy. I z ošklivých, na první pohled zničených zárubní udělá nové. Jde o nejjednodušší a nejlevnější způsob renovace. Chystáte se na renovaci zárubní a nevíte, jak postupovat? Není nutné volat odborníky, tato práce není ani složitá, ani příliš pracná.

Renovace futer
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak postupovat při renovaci barvy futer? (Zdroj: Depositphotos)

Barva na futra

Nová barva na futra představuje jednu možnost, jak ze starých zárubní můžete udělat nové. Tuto renovaci navíc zvládnete bez bourání. Její výhodou je bezesporu i to, že vás to bude stát mnohem méně, než kdybyste měnili celé zárubně za nové.

Chystáte se na malování zdí a zárubní? Přečtěte si, jak si ulehčit náhledný úklid.

Jak na renovaci zárubní

I tento typ renovace si můžete nechat udělat od profesionálů. Obvykle to zvládnou udělat během jednoho dne. Ovšem nebude to zrovna nejlevnější, takže pokud jste manuálně zruční, můžete se do renovace zárubní pustit svépomocí.

Oprava
i (Zdroj: Depositphotos)
Futra musíme před natíráním opravit (Zdroj: Depositphotos)

Renovace zárubní svépomocí

Prvním krokem v úspěšné renovaci zárubní je odstranění původního nátěru. Toho dosáhnete obroušením. Práci vám přitom usnadní opalovací pistole a špachtle, ale potom je zapotřebí zárubně ještě důkladně přebrousit. Takto očištěné zárubně je nutné pořádně prohlédnout a zatmelit všechny praskliny a nerovnosti, které na nich najdete. Po zaschnutí zárubně opět přebruste. Nestresujte se ze skutečnosti, že i přes největší úsilí barva zcela nezmizela. Zcela vybrousit barvu se vám totiž s největší pravděpodobností nepovede.

Nátěr
i (Zdroj: Depositphotos)
Spolu se zárubněmi můžeme rovnou natřít i dveře (Zdroj: Depositphotos)

Jak na obnovu zárubní

Potom, co jste přebrousili zárubně, je nutné provést nátěr. Výběr nátěrové hmoty je přitom zásadní. U dřevěných zárubní je důležitá snaha zachovat přirozený vzhled dřeva. K těmto účelům nejlépe poslouží bezbarvý lak a lazura. V případě, že není dřevo suché, je vhodné na zárubně použít mikroporézní nátěry, jež umožní jeho dýchání a regulují přitom i jeho vlhkost. Na tento nátěr jsou vhodné vodouředitelné laky, případně lazurovací lak. Zárubně se musí natřít alespoň dvěma vrstvami.

Barva
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěné zárubně natíráme stejnou barvou jako dveře (Zdroj: Depositphotos)

Nebo zvolte obložkové zárubně. Více informací o tomto typu se dozvíte v našem dalším článku.

Renovace kovových zárubní

Kovové zárubně je nutné před broušením nejprve odmastit (horkou vodou se saponátem). K broušení v tomto případě potřebujete brusnou houbičku na kov. Pokud ji nemáte, pak použijte kovový kartáč. V případě, že se původní nátěr loupe, je nutné použít horkovzdušnou pistoli a špachtli, nebo to také můžete zkusit s pomocí speciálních odstraňovačů barvy. Po zbroušení a odstranění starších vrstev nátěru je možné kovové zárubně natřít novou barvou. Před natíráním zárubní si je olepte krycí páskou, abyste ochránili stěnu před nežádoucími tahy štětcem. Podlahu zakryjte malířským igelitem. Nátěr proveďte dvakrát. Použít přitom můžete jak syntetické, tak i vodou ředitelné barvy. U syntetických potřebujete také ředidlo. Důležité také je, aby barva byla určená na kov. Moderní barvy v sobě mají ochranné antikorozní látky, které brání poškození.

Zárubně
i (Zdroj: Depositphotos)
Na kovová futra použijeme odpovídající barvu na kov (Zdroj: Depositphotos)

Jak na ocelové dveřní zárubně?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Vymalujte si celý byt. S naším návodem, kde poradíme se vším od výběru barvy až po úklid, to bude hračka!

Publikováno: 14.4.2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová