reklama

Malování pokojů krok po kroku včetně výběru barev

Při malování pokojů je důležitá příprava. Ta zahrnuje nejen přípravu povrchu, ale také volbu penetrace, technologie nanášení, správných pomůcek a v neposlední řadě také vhodného materiálu barvy.

Malování pokojů svépomocí (Zdroj: Depositphotos)

Celým procesem výmalby interiéru vás provedeme a poradíme vám, jak na to.

Jak postupovat při výmalbě nové zdi?

Pokud se chystáte poprvé malovat první zeď, pak pro vás máme zde návod. Po štukování počkejte, aby stěny pořádně proschly a zmizely fleky. Následně je pořádně omeťte a očistěte od prachu.

Naneste penetraci a nechte ji řádně vyschnout

Začíná samotné malování. Ideální je malovat pomocí kombinace štětce a válečku. Štětcem nejprve vymalujte detaily a okraje stěn. Následně válečkem vymalujte strop a pak zbytek stěn. Při ředění barvy neexistuje obecná poučka, proto vždy postupujte přesně podle návodu na obalu.

Při nanášení více vrstev by se před nanesením další vrstvy měly stěny vždy nechat řádně proschnout. Pokud by se nedodržela pauza a druhá vrstva nanášela na ještě nezaschlou první vrstvu, tak by se mohlo stát, že barva dostatečně nechytne a bude potřeba po proschnutí další vrstva.

Malování válečkem
Malování nové zdi (Zdroj: Depositphotos)

Jak připravit podklad?

Příprava podkladu je základním kamenem úspěšné výmalby. Nejprve je nutné povrch očistit od nečistot a následně i od prachu. Poté můžeme na zarovnaný a očištěný podklad nanést penetraci. Díky té bude povrch lépe nasávat barvu, ta se lépe přichytí a nebude potřeba nanášet zbytečně moc vrstev. Při volbě penetrace máte na výběr mezi hloubkovou, univerzální, silikonovou a fungicidní. Hloubková penetrace je vhodná na starší podklady, univerzální penetrace zase na nové stěny, silikonová je vhodná pro mimořádně savé podklady a na závěr fungicidní je ideální do místností, kde se dá očekávat vyšší vlhkost. Po nanesení penetrace nezapomeňte na technologickou přestávku, která by měla být 8-24 hodin. Důležité je, aby před začátkem výmalby byla stěna dostatečně suchá.

Vysychající barva, štafle
Vysychající vrstva barvy (Zdroj: Depositphotos)

Jaké jsou materiály?

Pro zarovnání stěn před výmalbou můžeme využít buď sádru, klasický štuk nebo modernější stěrku. Stěrka má výhodu, že schne pomalu, a tak máme více času ji dokonale zarovnat. Poté co máme podklad hotový, tak přichází na řadu barva. U barev máme také na výběr z různých materiálů, konkrétně například vápenné, hlinkové, disperzní, latexové a akrylátové.

  • Vápenná barva se hodí do místností s velkou vlhkostí, ale výsledek nebude velmi kvalitní, takže například do sklepa.
  • Hlinkové barvy jsou silně prodyšné, takže se podobně jako vápenné hodí do technických prostor, jako je sklep.
  • Disperzní barvy kombinují dobrou prodyšnost s lehkou voděodolností, takže přežijí, když je občas lehce otřete.
  • Latexové mají výhodu, že je můžete jednoduše omýt (vícekrát než disperzní), aniž by došlo k poškození. To se hodí například v kuchyni.
  • Akrylátové barvy jsou nejdražší, ale kombinují výhody latexových s dobrou prodyšností.

Jaké jsou pomůcky pro malování?

Pro vymalování budete potřebovat váleček a štětec. U válečku nebude vybírání moc těžké. Řiďte se zejména plochou, kterou budete malovat a podle toho vyberte šířku válečku. Vlákna u válečku doporučujeme buď krátká, nebo středně dlouhá. Výběrem polyamidových nebo polyakrylových vláken nic nepokazíte, jen si dejte pozor na polyesterová vlákna. Ta jsou pouze na jedno použití.

U štětců to je podobné. Vedle různých rozměrů se také nabízí různé délky a materiály vláken. Krátká vlákna jsou ideální pro hobby využití, protože méně cákají. Dlouhá vlákna jsou určena pro profesionály, aby nemuseli tak často namáčet barvu. Štětiny jsou na výběr přírodní (prasečí) nebo umělé. Přírodní oproti umělým nabízí vyšší savost, a tak s nimi na jedno namočení vymalujete větší plochu.

Štětce a váleček
Štětce a váleček pro malování pokoje. (Zdroj: Depositphotos)

Jakými způsoby lze nátěr provést?

Existují 2 způsoby, jak nanést barvu. První je tradiční výmalba postupným nanášením za pomocí štětce a válečku. Druhým způsobem je provedení nástřiku, kdy stříkací zařízení barvu nastříká na stěny. U menších prostor bývá stříkací metoda často nevhodná, protože je těžké nanášet barvu rovnoměrně.

Nástřik barvy
Nástřik barvy na stěnu (Zdroj: Depositphotos)

Na co si dát pozor?

Nesnažit se nic uspěchat, ať už se jedná o vysychání štuku, penetrace nebo barvy. Vždy dodržujte minimální technologické pauzy podle údajů od výrobce. Vyberte si správnou penetraci podle typu stěny, jinak se vám barva dostatečně nepřichytí. Vyberte si barvu, podle podmínek v malované místnosti. Například v kuchyni počítejte s tím, že stěnu budete potřebovat občas otřít. Při ředění barvy nepostupujte podle obecných pouček, ale podle návodu na obalu.

Máme čerstvě vymalováno, pusťme se do renovace dveří

Publikováno: 24.5.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk , Profil autora: Nicholas Nazarčuk