reklama

Chcete úsporný dům? 4 důvody, proč zvolit dřevostavbu

Pod pojmem dřevostavba si spousta lidí stále představuje roubenky a dřevěné sruby. Osvědčenou klasikou při stavbě domů tak dodnes zůstává pálená cihla. Naproti tomu moderní dřevostavby se v posledních letech dostávají do popředí zájmu po celém světě. Ve skandinávských zemích dřevo jako stavební materiál jasně vede.

Chcete úsporný dům? 4 důvody, proč zvolit dřevostavbu (Zdroj: Fabrice Villard on Unsplash)
i (Zdroj: Fabrice Villard on Unsplash)
Chcete úsporný dům? 4 důvody, proč zvolit dřevostavbu (Zdroj: Fabrice Villard on Unsplash)

V dřevostavbě méně protopíte

V kategorii nízkoenergetických a pasivních domů jednoznačně převládají dřevostavby. V průměru v nich totiž protopíte o 30 % méně, a to díky vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem dřeva. Setkat se můžete i s tvrzením, že nevýhodou dřevěných domů jsou jejich nízké akumulační schopnosti. Když se na to ale podíváte z opačného úhlu, zjistíte, že to lze považovat i za jejich plus. Zatímco zděný dům nejdříve nasaje teplo dovnitř stěn a až poté ho kumuluje do místnosti, u dřevostaveb je tomu přesně naopak. Nejdříve se tedy zahřejete vy a až poté dojde na stěny.

Rychlost stavby

Pro ty, kteří při stavbě domu platí hypotéku a současně i nájem za byt, je rychlost stavby vždy klíčovým faktorem. Samozřejmě záleží na firmě, využitých technologiích i prefabrikaci materiálu, lze však říci, že dřevostavbu máte postavenou rychleji než cihlový dům. Pokud navíc zvolíte variantu z montovaných panelů, samotná stavba potrvá nejdéle měsíc a realizovat ji lze v jakémkoli ročním období.

Plánování stavby
i (Zdroj: Depositphotos)
Obrovskou výhodou dřevostaveb je rychlost výstavby (Zdroj: Depositphotos)

Za dřevo si připlatíte

Ty tam jsou časy, kdy bylo dřevo levnější než cihly. Dnes si v porovnání se zděným domem při stavbě dřevostavby připlatíte zhruba 10 až 15 %. Poměr ceny a kvality však zůstává stejný. Rozdíl v nákladech na stavbu domu pak můžete vyrovnat třeba online půjčkou.

V souladu s přírodou

Dřevo je ekologický a k životnímu prostředí šetrný stavební materiál. Nespornou výhodou dřevostaveb je proto jejich schopnost splynout s přírodou. Pokud máte pozemek u lesa, pak je dřevěný dům jednoznačně tou pravou volbou. Takové stavby jsou značně variabilní, není tak problém časem změnit dispozice domu a případně jej rozšířit. Naproti tomu výhodou cihel je jejich delší životnost a odolnost. Pokud je však dřevo správně ošetřeno, vydrží vám stejně tak dlouho.

Jaké jsou výhody montované dřevostavby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14.4.2020, Autor: Srovnej.to (text), Fabrice Villard on Unsplash, Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce