reklama

Kuchyňský nůž - nezbytný a nenahraditelný pomocník

I v dnešní přetechnizované době jsou kuchyňské nože nepostradatelným, nezbytným a nenahraditelným pomocníkem každé domácnosti. Kterákoliv dobrá hospodyňka, mistr kuchař ba i řezník vědí, že se bez kvalitního nože v kuchyni neobejdou. Člověk by jen velice těžko hledal nástroj, který je s ním spjat více než právě nůž.

Kuchyňský nůž
i (Zdroj: Depositphotos)
Kuchyňský nůž - nezbytný a nenahraditelný pomocník (Zdroj: Depositphotos)

Kuchyňské nože mají všestranné využití. Slouží nejen k řezání nebo krájení, ale využití naleznou například při vykrajování, vykosťování, loupání či sekání a drcení. Jak efektivně a jak dlouhou dobu bude nůž sloužit, záleží již na jeho vhodném výběru. S kvalitním kuchyňským nožem se pracuje přesněji, rychleji, bezpečněji a hlavně snadněji.

Existuje mnoho různých typů kuchyňských nožů. Každý z nich je konstruován k jednomu specifickému využití. I když si v kuchyni nevystačíme pouze s jedním univerzálním typem nože, není nezbytně nutné, aby se na kuchyňské lince povalovalo nepřeberné množství speciálních typů nožů. V běžné domácnosti si většinou vystačíme s třemi základními typy kuchyňských nožů.

Velký kuchařský nůž
i (Zdroj: Depositphotos)
Velký kuchařský nůž je základ každé kuchyně (Zdroj: Depositphotos)

Typy nožů do kuchyně

  • Velký kuchařský nůž - jedná se o nůž s širokou a mírně zakřivenou čepelí. Délka čepele se pohybuje v rozsahu od 14 do 19 centimetrů. Jedná se víceméně o univerzálního kuchyňského pomocníka, kterým lze zastat snad všechny kulinářské práce. Používá se k naporcování masa nebo ryb, nakrájení či nasekání různých druhů zeleniny i očištění a sekání cibule. Své využití nalezne také při utření česneku nebo drcení pepře.
  • Menší univerzální nůž - jedná se o nůž s užší a kratší čepelí. Její délka se pohybuje kolem 10 centimetrů. Své využití nalezne nejen při krájení menších surovin, ale také při loupání, vykrajování nebo krájení bylin.
  • Nůž na pečivo - jedná se o nůž s velmi dlouhou čepelí a charakteristickým zoubkováním. Délka čepele bývá obvykle 21 centimetrů dlouhá a měla by být prohnutá. Tímto nožem se velmi snadno a rychle nakrájí chléb i ostatní druhy pečiva. Využití však nalezne také při krájení dortových korpusů a jejich následné natírání krémem.
Správný nůž na pečivo
i (Zdroj: Depositphotos)
Správný nůž na pečivo má zubaté ostří (Zdroj: Depositphotos)

Postupem času k těmto třem základním pomocníkům se mohou připojit další dva kuchyňské nože, které by doma neměly chybět. Jedná se o velký nůž na maso a malý nůž na zeleninu.

  • Velký nůž na maso je velice podobný velkému kuchařskému noži a to nejen svou velikostí, ale i tvarem. Jeho čepel je však nižší. Je vhodný k porcování hotového masa i k čištění a plátkování ryb. Vzhledem k tomu, že se používá na krájení jakýchkoliv plátků, můžeme se setkat i s názvem plátkovací nůž.
  • Malý nůž na zeleninu patří k nejmenším kuchyňským nožům. Délka čepele se pohybuje mezi 6 až 8 centimetry. Je malý, lehký a dobře se s ním pracuje. Své využití nalezne nejen při čištění, loupání a vykrajování zeleniny, ale používá se také na ovoce nebo čištění hub.
Malý nůž
i (Zdroj: Depositphotos)
Malý nůž je výborný ke krájení zeleniny (Zdroj: Depositphotos)

Další druhy kuchyňských nožů

  • Japonský nůž pochází původně z asijské kuchyně. Vyznačuje se velmi vysokou, tenkou čepelí s prohnutým ostřím v délce 14 nebo 17 centimetrů. Používá se k rychlému krájení perfektních plátků masa. Další využití je například při krájení zeleniny a bylinek.
  • Čínský nůž svým vzhledem představuje tento kuchyňský pomocník spíše řeznický sekáček. Jeho konstrukce je však odlišná. Stejně tak jako nůž japonský, je původ tohoto nože v asijské kuchyni. Čínský nůž je lehký a tenký. Jeho ostří je jen mírně prohnuté. Jedná se o nástroj vhodný k rychlému krájení bylinek a zeleniny. Dále představuje perfektního pomocníka při rychlém porcování a filetování plátků masa.
Čínský nůž
i (Zdroj: Depositphotos)
Čínský nůž je velice podobný sekáčku na maso (Zdroj: Depositphotos)
  • Vykosťovací nůž tento nůž se používá především k oddělování masa od kosti a k odstranění kůže nebo šlach. Dále je i ideálním pomocníkem při čištění ryb nebo drůbeže.
  • Filetovací nůž je štíhlý a ohebný. Velice dobře se s ním manipuluje. Čepel filetovacího nože je možné ohnout až do úhlu 45° a to bez jakékoliv deformace či poškození čepele. Vzhledově je velmi podobný noži vykosťovacímu. Používá se především k filetování ryb.
  • Nůž na sýr - tyto nože jsou speciálně přizpůsobeny krájení plátků sýra. Povrch je speciálně upraven tak, aby se sýr nelepil k čepeli.
Nůž na sýry
i (Zdroj: Depositphotos)
Nůž na sýry bývá v čepeli děrovaný, aby se sýry nelepily na kov (Zdroj: Depositphotos)
  • Nůž na šunku, salám a uzeniny vzhledem k tomu, že běžná domácnost není vybavena drahým nářezovým strojem pro krájení plátků salámu, je možné si pořídit kvalitní nůž uzpůsobený ke stejnému účelu. Jedná se o štíhlý dlouhý nůž se zubatým ostřím. V některých případech může být doplněn bočními výbrusy, které zabraňují přilepení plátků salámu k noži. Tyto nože mají velice dlouhou a pružnou čepel.
  • Cukrářské a dekorační nože svým tvarem je tento nůž velmi podobný noži na chleba. Schopnost krájet korpus je díky zubatému ostří stejná, avšak profil jednotlivých zubů je více zaoblený. Získává tím lepší schopnost při roztírání krému na dortu a docílí se tím i rovnoměrné tloušťky krému. Čepel nože je velmi dlouhá a špička čepele tupá a zaoblená
  • Steakový nůž jedná se o nůž s univerzálnějším použitím v kuchyni. Je podobný noži příborovému a může být i stejně použit. Především díky malým ostrým zoubkům se tento nůž používá při krájení pečeného steaku.
Steakový nůž
i (Zdroj: Depositphotos)
Steakový nůž se může používat také jako příborový (Zdroj: Depositphotos)

V neposlední řadě je nutné zmínit, že existují i domácnosti, ve kterých se často porcuje maso a pořádají zabíjačky. Právě v těchto kuchyních jsou nepostradatelnými pomocníky sekáček na maso, palička, pilka či kolébka. Právě poslední ze zmíněných pomocníků se používá také při drcení bylinek či ořechů.

Výběr správného nože

Při výběru vhodného nože je nutné probrat několik zásadních otázek. Za prvé je důležité vědět, pro jaký účel bude kuchyňský nůž používán. Na základě toho totiž volíme mezi nožem univerzálním a kuchyňským nožem, který bude používán pro speciální účel. Dále je velice důležité si uvědomit, že nůž není jednorázová záležitost. V kuchyni bude cenným společníkem několik let, proto se vyplatí investovat do kvalitnějších nožů. O kvalitě zmíněného pomocníka napoví nejen osvědčená značka, ale také precizní výroba či ostrá a pevná čepel.

Je velice důležité, aby zmíněný kuchyňský nůž padl přesně do ruky. Podstatný je v tomto případě tvar rukojeti. Úchop rukojeti by měl být co nejpohodlnější a nůž by měl být vyvážený s dobrou stabilitou při řezání. Při manipulaci s kuchyňským nožem je velmi důležitá jeho hmotnost. Obecně platí, že čím lehčí nůž, tím je manipulace s ním komfortnější, avšak u lehčích nožů roste riziko poškození ostří.

Je důležité, aby nůž padl přesně do ruky
i (Zdroj: Depositphotos)
Je důležité, aby nůž padl přesně do ruky (Zdroj: Depositphotos)

Materiál na výrobu čepelí

Na výrobu čepele nožů se používají různé materiály. Nejčastěji se jedná o ocel, keramiku nebo bambus.

  • Pro ocelové čepele se nejvíce používá nerezová ocel. Tyto čepele jsou odolnější proti korozi.
  • Dalším materiálem, který se může použít, je uhlíková ocel. S noži z uhlíkové oceli se můžeme setkat jen ojediněle. Většinou se jedná o zakázkovou výrobu nebo sběratelské kousky.
  • Vyrábí se také nože s ostřím z damaškové oceli. Jedná se o kombinaci měkčí a pružnější oceli s ocelí tvrdou. Nože jsou pak pevné a přitom i ohebné.
  • Keramické nože mají poměrně křehkou čepel, což může být i jejich nevýhodou. Při pádu takového nože na zem, dochází velice často k odštípnutí materiálu. Používají se pro krájení měkčích potravin jako je například ovoce nebo zelenina. Tyto nože nevstřebávají žádné pachy, tudíž nedochází k ovlivnění chutí jednotlivých potravin.
  • Bambusové nože jsou kompletně vyrobeny z tohoto materiálu. Jsou velmi lehké a používají se pro krájení ovoce, zeleniny, másla nebo sýrů.
Nůž z bambusu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nůž vyrobený z bambusu je stejně ostrý jako kovový (Zdroj: Depositphotos)

Jak správně pečovat o nože

Správnou péčí a vhodnou manipulací s kuchyňskými noži roste pravděpodobnost prodloužení životnosti těchto pomocníků.

  • Mytí nožů - pro kuchyňské nože všeobecně platí, že by se neměly vkládat do myčky. A to i v případě, kdy jejich výrobce toto nezakazuje. Jedná se zde především o minimalizaci rizika poškození nožů. V myčce může dojít ke kontaktu s jinými příbory a tím k poškození ostří. Dále pak tlak vody v myčce může mít za následek poničení rukojeti.

Nože by se měly mýt přímo po použití a to tekoucí vlažnou vodou a poté okamžitě utřít utěrkou. Není vhodné nechat zbytky jídla na čepeli zaschnout. Taktéž by se kuchyňské nože neměly nechat delší dobu odložené v dřezu.

  • Uložení nožů - existují různé způsoby uložení kuchyňských nožů. Nejméně vhodným se jeví skladování v šuplíku společně s jiným kuchyňským náčiním. Mohlo by takto dojít k otupení nebo poškození ostří. Vhodnějším způsobem jsou dřevěné stojany, do kterých se nože zasunou, nebo magnetický držák na stěnu, kde se jednotlivé kuchyňské nože mezi sebou nedotýkají.
Skladování
i (Zdroj: Depositphotos)
Při skladování se nože nesmí dotýkat (Zdroj: Depositphotos)

Dobré rady

  • Kuchyňské nože je potřeba pravidelně ostřit. Správně naostřený nůž pak stačí během používání jen přiostřovat.
  • Při používání nožů by se vždy mělo používat prkénko. Tato podložka by měla být z měkčího materiálu než je ostří nože. Nejvhodnější jsou dřevěná prkénka a podložky z některých druhů plastů. Nejméně vhodná je podložka skleněná.
  • Nože by se měly vždy používat pouze pro účely jim určené.

Ostatní nože

Na trhu nejsou pouze nože kuchyňské. Tito pomocníci se mohou využívat i k jiným účelům než jen k práci v kuchyni. Existuje nepřeberné množství různých typů nožů, z nichž nejčastěji je možné se setkat s noži loveckými, bojovými a útočnými, zavíracími, vrhacími či roubovacími. Dále se mezi nože řadí i holičské břitvy a speciální nože, kterými jsou například skalpely.

Kapesní nůž
i (Zdroj: Depositphotos)
Kapesní nůž potřebují houbaři i kutilové (Zdroj: Depositphotos)

Bezpečnost

Při používání kuchyňských nožů je nezbytné dbát na bezpečnosti při práci. V žádném případě by se neměly používat ulomené, ohnuté či jinak poškozené nože. Taktéž by mělo být zamezeno manipulaci s noži u dětí předškolního věku. Starší děti bychom měli řádně poučit a nechat je pracovat pouze pod naším trvalým dohledem.

Publikováno: 18.2.2020, Autor: Dáša Linhartová (text), Depositphotos.com (foto), Profil autora: Dagmar Linhartová