reklama

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu střechy

Střecha je důležitým prvkem domu a je třeba jí věnovat náležitou pozornost. Pravidelná kontrola a revize střechy a tak včasné odhalení vad zajistí jejich brzkou nápravu a ušetří vám starosti i peníze.

Střechu je nutné pravidelně a poctivě kontrolovat a revidovat, aby se včas odhalila poškození, která mohou poškozovat konstrukce domu.
Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu střechy

Co vše je třeba zkontrolovat

Kontrola a revize střechy není záležitostí několika minut a je třeba dobře prohlédnout všechny prvky a místa, která jsou náchylná na poškození. Pečlivě tedy zkontrolujte:

  • stav střešní krytiny,
  • prvky oplechování a zatmelení (jejich povrch, přídržnost, koroze, praskliny, odlupování),
  • stav sněhových zábran,
  • stav okapového systému (celistvost, těsnost) a je-li třeba, tak ho vyčistit,
  • stav střešních oken (utěsnění, nátěr),
  • zda nezatéká do podkroví.

Čas na kontrolu střechy

Kontrola a revize střechy by se měla provádět pravidelně, ale nejdůležitější čas je na jaře, po náročném zimním období. Zejména zatékání může způsobit mnoho problémů. Je třeba se zaměřit na všechny výše uvedené body. Druhá kontrola se doporučuje na podzim, aby byla po létě a možném poškození sluncem zase připravená na zimu.

Střechu můžete zkontrolovat i sami, ale postupujte bezpečně
Střechu můžete zkontrolovat i sami, ale postupujte bezpečně

Jde to i svépomocí

Nemusíte se bát a kontrolu střechy provést sami - mnoho prvotních vad dokážete rozeznat i bez odborných znalostí - dbejte při tom hlavně na svoji bezpečnost!

Určitě sami poznáte poškozenou nebo uvolněnou tašku, oplechování či popraskaný tmel. Jsou však místa, která již potřebují odborné oko, které vadu dokáže odhalit, a to i proto, že jsou špatně přístupná - jedná se o hřebeny, nároží a úžlabí - a je vhodné se obrátit na profesionála, pokud máte pochybnosti o bezvadném stavu těchto míst.

Zaměřte se nejen na vnější stranu střechy, ale také i na vnitřek - možné netěsnosti poznáte podle vlhkých map na dřevěných prvcích nebo na stropech či stěnách, pokud je provedeno zateplení.

Pokud si nejste jisti, zavolejte na pomoc odborníky
Pokud si nejste jisti, zavolejte na pomoc odborníky

Když zateče

Při kontrole a revizi střechy se může stát, že už přijdete k hotovému a zjistíte, že do domu střechou zatéká. Na vině může být několik příčin - ať už použití nekvalitní krytiny, špatná práce klempíře či pokrývače, nebo poškození střechy. Je třeba rychle provést nápravu, protože s každým novým deštěm dochází k dalšímu poškození:

  • poškození dřevěných prvků - latí, krovů,
  • znehodnocení tepelné izolace.

Vlhkost v těchto i dalších vrstvách střechy může způsobit vznik plísní a dřevokazných hub, navíc tepelná izolace z minerálního vlákna nasáklá vodou nebude plnit dobře svou funkci.

Na poškození pláště střechy může upozornit i plíseň na stropě pod střechou
Na poškození pláště střechy může upozornit i plíseň na stropě pod střechou

Povrch střechy

Střešní krytina trpí v zimě, ale i v létě, a tak je dobré si na kontrolu či revizi udělat čas i na podzim. Nejvíce jsou po létě poškozením ohroženy tašky na jižní straně. Co je potřeba sledovat na povrchu?

  • Změny v barvě - její odlupování, nepravidelné blednutí, bubliny, praskliny.
  • Zarůstání mechem - ten seškrábejte mechanicky a na povrch naneste penetraci.
  • Celý povrch můžete natřít speciální akrylátovou barvou, určenou na betonové a pálené tašky - budou tak odolnější vůči vodě, slunci i dalším povětrnostním vlivům.
  • Použít lze i nátěr, odpuzující vodu. Ten omezí růst mechu, plísní a hub a zároveň zmírní korozi u plechových střech.

Nezapomeňte na okapy

Okapový systém je důležitou součástí střechy a je třeba se při kontrole a revizi střechy zaměřit i na něj.

  • Žlaby vyčistěte od listí a jiných nečistot a nánosů - to platí zejména v případě, že jste to neudělali na podzim, protože neprůchodné okapy mohou způsobit zatékání do střešní konstrukce i stěn domu.
  • Zkontrolujte spoje a jejich celistvost a těsnost, a to jak u žlabů, tak u svodů, v těchto místech je systém náchylný na praskání. Hlavně plastové okapy při nízkých teplotách trpí.

Znečištění můžete snadno předejít instalací lapačů nečistot do žlabů. Většinou jde o různé mřížky či pásy, případně pásy s trny, které ochrání před hnízděním ptáků.

Čištění okapů je důležitou prevencí
Čištění okapů je důležitou prevencí

Jak zanesený okap vyčistit?

Postupujte od otvoru pro odtok do roury, aby se sem nezanesly nečistoty a svod neucpaly. K odstranění použijte malou zahradnickou lopatku. Po vyčištění nalijte do okapu vodu, abyste viděli, jak je průchodný, navíc si tím ověříte i jeho těsnost.

Odtokovou rouru propláchněte, pod spodní otvor je dobré položit mřížku, která zachytí případné nečistoty, které by mohly způsobit ucpání kanalizace. Ucpaný svod můžete zkusit propláchnout silným proudem vody, lze použít i péro na čištění odpadů.

Publikováno: 31.8.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce