reklama

Které střešní doplňky by neměly na vaší střeše chybět

Nejenom o střešní krytině je pořízení nové střechy. Stejně jako její správný výběr je důležitý i sáhnout po těch správných střešních doplňcích. Ty musí být samozřejmě kvalitní, což zajistí jejich dlouhou životnost i životnost samotné střechy. Které z nich vybrat, které nesmí na střeše chybět?

Které střešní doplňky by neměly na vaší střeše chybět

Které střešní doplňky patří na hřeben?

Hřeben střechy je vhodné opatřit následujícími střešními doplňky:

 • Větrací pás hřebene – použijete u šikmých střech k utěsnění a ventilaci, je vhodný pro všechny typy střešních krytin, je opatřen speciálními otvory pro větrání, a plastovým kartáčkem, který zajišťuje těsnění u hřebene a ochranu před povětrnostními vlivy.
 • Hřebenový pás – využijete u hřebene a nároží, kde velmi účinně chrání před sněhem, vodou i hmyzem, pásy jsou dostupné v běžných šířkách hřebenáčů, najdete tak ten správný pro vámi zvolenou krytinu.
 • Hřebenová uzávěra – toto perforované víčko využijete k uzavření hřebene, aniž byste museli použít hřebenové tašky.
Mezi střešní doplňky patří i hřebenová uzávěra a větrací pás
Mezi střešní doplňky patří i hřebenová uzávěra a větrací pás

Ochrana před ptáky a nečistotami

I okapový systém střechy je možné vybavit nejrůznějšími doplňky, které zajistí jeho lepší fungování:

 • Větrací mřížka – doplněk okapů z polypropylenu u šikmých střech, kde slouží jako větrací prvek, zároveň je ochranou před ptáky, hlodavci a velkými druhy hmyzu, stejně tak před nafoukaným listím a dalšími nečistotami.
 • Ochranný pás proti ptákům – obtěžují-li vás ptáci a jejich hnízda v okapech, je možné do nich nainstalovat ochranné pásy, které jsou účinné nejen proti ptákům, ale i proti hlodavcům a jiným drobným zvířatům. Stejně tak ochraňují před listím a nečistotami a umožňují ventilaci a cirkulaci vzduchu.
 • Trny proti ptákům – proti ptákům se často používají také pásy s nerezovými trny, které zabraňují jejich přistávání.
Plastová ochrana zabrání ptákům i nečistotám zanášet okapy
Plastová ochrana zabrání ptákům i nečistotám zanášet okapy

Proti vodě

Nezbytnou součástí nové střechy je doplněk v podobě pojistné hydroizolace – chrání proti povětrnostním vlivům, ale je třeba dbát na to, aby byla instalována vodotěsně, a to včetně míst, kde se jednotlivé díly spojují. Hydroizolace se pokládá dle typu buď na krokve, bednění, nebo na tepelnou izolaci.

Dokonalé utěsnění kolem výstupů

Oblasti zejména kolem komínů, vikýřů a střešních oken je třeba dokonale utěsnit – k tomu použijte vhodný doplněk, kterým je olověný těsnicí komínový pás. Velmi dobře odolává povětrnostním vlivům a tím i stárnutí.

Nezbytné odvětrání

Odvětrání střechy je nezbytně nutné, aby se zajistil odvod vzniklé vlhkosti a nedocházelo tak ke vzniku plísní a degradaci střechy. Poslouží k tomu střešní doplněk - ventilační turbína. Co vše dokáže zajistit?

 • Odvětrání míst, kde je to jiným způsobem těžko proveditelné.
 • Účinný odvod vlhkosti.
 • Zajištění tepelné pohody v letních měsících.
 • Eliminace průvanu.
 • Pracuje bez potřeby elektrické energie.

Další možností je použití odvětrávacích tašek. Jejich počet se určuje podle plochy střechy a také podle toho, jaké tašky jsou na ní položeny.

Větrací turbína zajistí odvod vlhkosti z domu
Větrací turbína zajistí odvod vlhkosti z domu

Jak se bránit proti sněhu

Doplňky, které na střeše nesmí chybět, jsou ty, které chrání před pádem sněhu.

 • Protisněhové háky – slouží proti sklouznutí sněhu ze střechy, je třeba zvolit jejich počet podle sklonu střechy a obvyklého množství napadaného sněhu v daném místě.
 • Protisněhové mříže – stejně jako háky slouží mříž k ochraně před sesuvem sněhu, hodí se zejména tam, kde jsou sněhové srážky vyšší.
 • Rozrážeč sněhu – tento doplněk je určený hlavně tam, kde je třeba rozrážet a zpomalit sesuv sněhu.

Sněhové zábrany je třeba umístit především do následujících míst – v okapových částech, nad balkony a nad vchody. Rozrážeče potom patří na celou plochu střechy, ve vyšších nadmořských výškách použijte i zábrany deskové, nebo tyčové zátarasy.

Pohyb po střeše

Pro údržbu střechy je nutné ji opatřit doplňky, které to umožní.

 • Stoupací plošina – umisťuje se většinou pouze vedle komína, a to především z bezpečnostních důvodů, její využití zde je hlavně při revizích.
 • Nášlapné tašky – slouží k pohybu po střeše.
Sněhové zábrany nám pomohou udržet sníh tam, kde má být
Sněhové zábrany nám pomohou udržet sníh tam, kde má být

Světlo do podkroví

Tam, kde není potřeba použít střešní okna, sáhněte po doplňcích, jako jsou prosvětlovací tašky. Hodí se zejména pro neobytná podkroví, půdy. Rozměry jsou stejné jako klasické tašky a položíte je stejně snadno. Nemusíte se bát o jejich životnost, jsou odolné povětrnostními i mechanickým vlivům.

Publikováno: 29.8.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce