reklama

Jak si vybrat tu nejlepší izolaci pro váš dům vám prozradí náš průvodce

Izolační materiály se od sebe mohou mít různou podobu. Mnohdy závisí o jakou stavbu jde. Smíšené stavby třeba oplývají všemi druhy stavebních materiálů a způsob jejich izolace se výrazně liší od té, která je u moderních novostaveb. Chcete zjistit, čím se liší a které jsou pro vás nejvýhodnější? Pokračujte ve čtení. Odpovědi najdete v našem článku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Izolační materiály u staveb se liší

Izolační materiály u staveb se liší. Vše se odvíjí od toho, zda se jedná o stavbu jednovrstvou nebo vícevrstvou. Pak tu jsou ještě sendvičové stavby, což jsou lehké stavby, u nichž konstrukce musí být izolována. Děje se tomu tak, že mezi dvě tenké desky je vložen izolant. 

V případě těžkých staveb to ale funguje trochu jinak. Na tuto stavbu je použit materiál, který je sice funkční z hlediska akumulace, ale musí se izolovat. Co se týká izolování těchto staveb, je důležité dodržet několik pravidel. 

Opomenout nemůžeme ani rekonstrukce, které izolovat prostě musíte. Proč? Protože tyto starší stavby jsou zpravidla ze smíšeného zdiva. Dříve totiž bylo celkem běžné, že se zdivo kombinovalo z různých zdrojů. Domy jsou tak postaveny z cihel z různých firem nebo z porobetonu, u něhož se na vyvazování rohů používaly cihly. Jenže bohužel v těchto případech má každý použitý materiál jiné izolační vlastnosti, a proto je nutné celou stavbu zcelistvit a zaizolovat. Musíte však počítat s tím, že se tím celá stavba difuzně uzavře, což znamená, že se vytvoří jakýsi igelitový obal, který bude bránit úniku tepla. Je proto u něj velmi důležité řešit větrání, protože kdybyste takovou stavbu nechali půl roku zavřenou, tak vám shnije.

O izolačních materiálech jsme se poradili s odborníky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
O izolačních materiálech jsme se poradili s odborníky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Izolační materiály v moderních novostavbách

Současné novostavby musí splňovat přísné normy energetické náročnosti. Toho je dosaženo díky moderním cihelným systémům, které nejenže normy splňují, ale je i překonávají. Jednovrstevná konstrukce zdi má oproti zatepleným stavbám řadu výhod. 

Odpadá nutnost zateplení a zachovává se difuzní otevřenost stavby, čímž se zajišťuje zdravější vnitřní klima a výrazně se prodlužuje životnost konstrukce. Opačně je tomu u zateplené stavby, jež se řídí životností kontaktního zateplovacího systému, která je omezená a vyžaduje výměnu po určité době. Kombinace materiálů v jedné takové konstrukci vyžaduje jejich vzájemnou kompatibilitu z hlediska životnosti, což bývá složitější. V případě nutnosti opravy zateplené stavby je proto nutné odstranit fasádu a provést ji znovu. Otázkou ale je, kdy to bude potřeba - za 20, 25, 30 nebo 50 let? A co se skrývá pod zateplením po takové době? 

Jednovrstevné systémy tak představují trvalé nenáročné řešení s dlouhou životností a zdravějším vnitřním prostředím. 

V případě nevýhodné orientace je ale nutné zvolit cihly s lepšími izolačními vlastnostmi, například plněné cihly HELUZ s integrovaným izolantem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V případě nevýhodné orientace je ale nutné zvolit cihly s lepšími izolačními vlastnostmi, například plněné cihly HELUZ s integrovaným izolantem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké jsou současné normy staveb a požadavky na zdivo? 

Nejdůležitější normou pro moderní stavby je standard NZEB, tedy budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Toho se dosahuje kombinací vysoce účinné konstrukce a využití obnovitelných zdrojů energie. Pro splnění normy NZEB u jednovrstvé zděné stavby obvykle postačuje cihelné zdivo HELUZ o tloušťce 44 cm. Samozřejmě ale záleží i na individuálních faktorech, jako je orientace domu vůči slunci. Pokud je orientace výhodná a umožňuje maximální využití slunečního záření, 44 cm zdiva stačí. V případě nevýhodné orientace je ale nutné zvolit cihly s lepšími izolačními vlastnostmi, například plněné cihly HELUZ s integrovaným izolantem. Pro dosažení pasivního nebo nulového domu, který jde nad rámec normy NZEB a vyžaduje se pro něj i nadstandardní izolace, je použití plněných cihel HELUZ nezbytné. Výběr cihelného systému HELUZ pro jednovrstvou konstrukci tak zaručuje splnění normy NZEB a v případě potřeby i dosažení pasivního nebo nulového standardu. 

Plněné cihly HELUZ v sobě kombinují pevnost a izolační vlastnosti keramického materiálu s lehkou a efektivní izolací z polystyrenu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plněné cihly HELUZ v sobě kombinují pevnost a izolační vlastnosti keramického materiálu s lehkou a efektivní izolací z polystyrenu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plněné izolační cihly HELUZ - v čem spočívá jejich princip a jaké mají vlastnosti? 

Plněné izolační cihly HELUZ představují typ cihelného systému, který v sobě kombinuje pevnost a izolační vlastnosti keramického materiálu s lehkou a efektivní izolací z polystyrenu nebo minerální vlny. Na rozdíl od běžných cihel, které jsou celistvé, má jádro plněné cihly HELUZ dutinu vyplněnou izolačním materiálem. To umožňuje dosáhnout výrazně nižšího součinitele prostupu tepla (U-hodnoty) a splnit tak přísné normy energetické náročnosti budov. Důležitým rysem plněných cihel HELUZ je typ použitého polystyrenu. Místo běžného fasádního polystyrenu, který je difuzně uzavřený a brání prostupu vodních par, se v plněných cihlách používá sypaný polystyren. Ten umožňuje zachovat difuzní otevřenost zdiva, čímž zajišťuje zdravější vnitřní klima a zabraňuje kondenzaci vlhkosti ve zdivu. 

HELUZ jako jeden z prvních výrobců v Evropě zavedl sériovou výrobu plněných cihel s integrovaným izolantem
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, vos)
HELUZ jako jeden z prvních výrobců v Evropě zavedl sériovou výrobu plněných cihel s integrovaným izolantem (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, vos)

Kdo je HELUZ? Průkopník v oblasti plněných cihel 

Společnost HELUZ se pyšní bohatou historií sahající až do roku 1869. Za tu dobu se stala lídrem v oblasti výroby cihelných stavebních materiálů v České republice. Mezi jejich inovativní produkty patří mimo jiné i plněné izolační cihly, které představují revoluci v energeticky úsporné výstavbě. 

HELUZ jako jeden z prvních výrobců v Evropě zavedl sériovou výrobu plněných cihel s integrovaným izolantem. Díky tomu plněné izolační cihly umožňují dosahovat nízkoenergetických a pasivních standardů s výraznou úsporou energie na vytápění i chlazení. HELUZ však není pouze výrobcem těchto cihel, je všeobecně známým průkopníkem v oblasti inovativních stavebních materiálů, které posouvají hranice energeticky úsporné výstavby. 

Zdroje informací: Tak se staví dnes, HELUZ cihlářský průmysl, vos

 

Publikováno: 5.7.2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová