O tom, jak se ve své koupelně budete cítit, rozhoduje nejen kvalita sanitárního vybavení, ale také koupelnový nábytek. Na co při jeho výběru přihlížet? A proč vám správná volba může zpříjemnit život?
Léčivý prostor kolem nás
Koupelna bývá tou nejmenší místností v domácnosti a my míváme tendenci podceňovat její vliv na naše fungování. Není to totiž jen místo očisty, ale je to zároveň prostor, kde si dovolíme být sami sebou. Svlékneme se zde nejen z oblečení, ale také z denních stresů, napětí a očekávání. Je dobré si uvědomit, že k uvolnění přispěje nejen kvalitní sanitární vybavení, ale také samotný prostor. Pokud jsme schopni jej udržet v čistotě jak fyzické, tak vizuální, máme vyhráno. Právě uspořádanost vnějšího prostoru totiž učí naše nitro tomu, že lze věci uspořádat a zvládnout. A právě s estetickou stránkou vám pomůže vhodně zvolený koupelnový nábytek.
I malý prostor může být velký
Mnoho z nás má tendenci do koupelny umístit vše, co se jinam nevejde. Je to přeci „jen“ koupelna. Ano, někdy je s místem trošku potíž, a vyžaduje hlubší zamyšlení, ale dopřejte si ten luxus a hledejte možnosti, jak to zvládnout. Prvním krokem je zamyslet se nad tím, co v koupelně skutečně potřebujete, a co zde máte jen z pohodlnosti nebo z důvodu „že se to tak dělá“. Například náhradní ručníky se mohou pohodlně umístit do nástavců skříní, náhradní mycí potřeby do technické skříně, a dokonce zde nemusíte skladovat ani žehlící prkno, ani sušák na prádlo nebo kýbl a hadry… Zároveň si promyslete, co zde skutečně mít musíte. Podle tohoto seznamu začněte s prostorem pracovat.
Pohrajte si s papírem
Prvním krokem při výběru koupelnového nábytku je správně změřit prostor, který máte k dispozici. Je třeba ponechat dostatek prostoru na otevírání skříněk, vyjíždění zásuvek a též pamatovat na to, že kolem nich musíte pohodlně projít. Nejbezpečnějším způsobem je nakreslit si místnost na papír a vybavení včetně nábytku „vystříhat“ z papíru. Dodržujte poměry, míra „přibližně“ nemusí v realitě fungovat. Jakmile vše máte připraveno, posunujte prvky tak, abyste našli řešení, jak do koupelny vše pohodlně umístit. Nejčastějším vybavením je vana či sprcha, umyvadlo, toaleta a někdy i pračka se sušičkou (2 v 1 nebo zvlášť).
Nejčastější koupelnový nábytek
Nejčastějším nábytkovým prvkem bývá podumyvadlová skříňka. Zvolit můžete hned několik typů. Doporučuje se skříňku pořizovat rovnou s umyvadlem, ke kterému je určena, zajistíte si funkční i estetickou kompatibilitu. Do zásuvek se hodí pořídit organizéry, které udrží pořádek a vy vše pohodlně najdete.
Dalším častým vybavením je zrcadlová skříňka nad umyvadlo. Výhodou je, že vše, co denně potřebujete, máte na dosah a zároveň máte šanci udržet prostor opticky čistý. Významným prvkem, který v koupelně nesmí chybět je také koš na špinavé prádlo. Zvolit můžete buď samostatně stojící prvek, pak se doporučuje vsadit na zajímavý design, nebo sáhnout po koupelnové skříňce, jejíž součástí už koš na špinavé prádlo je. Nezapomeňte ani na různé háčky, případně držáky, které se postarají o navlhlé ručníky nebo župany.
Když nejde standard, zvolte atyp
Častým argumentem, proč v koupelně něco nemůžete mít, bývá nedostatek místa. Jak jsme naznačili již v předchozím textu, vůbec tento fakt nezpochybňujeme. Přesto víme, že i malá koupelna může být komfortní a vybavena funkčním koupelnovým nábytkem. Cestou je zvolit atypické tvary. Například vanu ve tvaru slzy, skříňku nebo umyvadlo, které lze umístit do rohu. Využijte stěn a vytvořte zde praktické niky.
Na co si dávat pozor?
- Nezaberte si příliš místa otopným tělesem.
- Pozor na elektrické rozvody, zejména v okolí dveří (bývají vedeny nad nimi)
- Skříňky musíte být schopni protáhnout dveřmi!
- Vybírejte pouze nábytek určený do koupelny!
- Pro závěsné skříňky je často třeba vyztužení ve stěně.
- Pokud má skříňka osvětlení, musí mít přístup k zásuvce.
- I volně stojící skříňka by měla být z bezpečnostních důvodů přivrtána ke stěně.
Zdroj informací: SANITINO s.r.o.
Publikováno: 1.7.2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce