reklama

Venkovní stínění. Jaké vybrat a jakou montáž zvolit?

Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se můžete setkat při montáži stínicí techniky? Co všechno je dobré promyslet ještě před tím, než si vyberete své stínění? Přečtěte si několik rad od předního výrobce stínicí techniky, společnosti CLIMAX.

Venkovní hliníkové rolety mají výplň lamel z PUR pěny díky čemuž dokážou izolovat okna i dveře
i (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
Venkovní hliníkové rolety mají výplň lamel z PUR pěny díky čemuž dokážou izolovat okna i dveře

Venkovní hliníkové žaluzie nebo rolety dokáží odrazit až 85 procent slunečních paprsků. To účinně zabrání přehřívání vnitřních prostor a následně sníží potřebu dodatečného chlazení.

Typy venkovního stínění

  • Předokenní hliníkové rolety – jedná se o stínicí techniku s návinem úzkých hliníkových lamel. Na stínicí ploše závisí velikost návinu, který pak bude třeba ukrýt v prostoru nad oknem. Venkovní okenní rolety výborně zatemní a odhluční interiér, a vzhledem k výplni lamel PUR pěnou i zaizolují okenní výřezy. Jejich nevýhoda tkví v horší schopnosti větrat. Jsou vynikající volbou na severní strany budov a fasády orientované do ulice.
  • Venkovní žaluzie – lamely předokenních žaluzií vytvářejí nábal, který se podle rozměru celé žaluzie přetaví do jeho výšky. Venkovní hliníkové žaluzie jsou krásný designový prvek s vynikající schopností stínit a zároveň větrat. Mají horší schopnost odhlučňovat a zatemňovat v porovnání s roletami. Jsou ideální volbou pro slunečné strany.
Venkovní žaluzie jsou skvělým estetickým a funkčním doplňkem. Účinně stíní ostré slunce a zároveň odvětrávají teplý vzduch
i (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
Venkovní žaluzie jsou skvělým estetickým a funkčním doplňkem. Účinně stíní ostré slunce a zároveň odvětrávají teplý vzduch (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
  • Screenové rolety – základem screenové clony je technická látka s různými vlastnostmi dle výběru. Dokáží zcela zatemnit vnitřní prostory nebo nabídnout několik stupňů průhlednosti a při tom účinně odrážet sluneční paprsky. Látka nevytváří rozměrný návin. Jsou univerzální volbou pro každou budovu.
Screenové rolety od CLIMAXu jsou univerzálním a designovým stínicím systémem díky technické látce
i (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
Screenové rolety od CLIMAXu jsou univerzálním a designovým stínicím systémem díky technické látce (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Jak se připravit na montáž stínicí techniky?

Rozhodujete se ve fázi výstavby, projektu nebo hledáte dodatečnou montáž?

Pokud jste ve fázi projektu, sáhněte po nadokenních překladech HELUZ. Mají speciální dutinu pro nosník a lamely a stanou se součástí samotné stavby. Stínění se instaluje po dokončení stavby. Toto řešení také umožňuje zapuštěné vodicí lišty. Při vytažené stínicí technice nebude rozpoznatelné, že je vůbec instalována.

Ve fázi projektu nebo hrubé stavby je nejpohodlnější volit nadokenní překlad HELUZ
i (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
Ve fázi projektu nebo hrubé stavby je nejpohodlnější volit nadokenní překlad HELUZ (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Pokud jste se rozhodli pro stínění a již máte hrubou stavbu dokončenou, volte podomítkové schránky. Ty se montují na stavební materiál, jsou izolovány pěnou a po zateplení se „zneviditelní“ vnější omítkou. Výsledkem je stejný efekt jako u překladů HELUZ. Jsou dobrou volbou při rekonstrukci domu či bytového domu. Revitalizace tak přinese výhody i v letním období.

Podomítkové schránky skryjí nábal žaluzií, aniž by ubraly z výhledové části okna
i (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
Podomítkové schránky skryjí nábal žaluzií, aniž by ubraly z výhledové části okna (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Poslední možností je dodatečná instalace a překrytí lakovaným plechem. Montáž je bez zásahu do stavby, avšak část okna překryje nábal nebo návin a ubere z výhledu. Doporučenou alternativou je screenová roleta Unirol 80 od CLIMAXu, kde i clona o délce až 200 cm vejde do boxu o výšce pouhých 8 cm.

Překrytí lakovaným krycím plechem je nejjednodušší a nejpopulárnější řešení montáže vnějšího stínění
i (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)
Překrytí lakovaným krycím plechem je nejjednodušší a nejpopulárnější řešení montáže vnějšího stínění (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

AR aplikace

Pokud nevíte, co si vybrat, CLIMAX vyvinul speciální AR aplikaci do mobilních zařízení. Díky virtuální realitě si tak můžete nasimulovat exteriérové stínicí systémy přímo na svém domě.

Aplikace simuluje pohyby slunce, funkce jednotlivých typů stínicí techniky a volit si můžete i barevné variace. Díky této technologii si vyberete na jistotu.

Stoprocentní funkcionalita vyžaduje odbornou montáž

Pokud má vaše stínicí technika vydržet co nejdelší dobu při stoprocentní funkčnosti, volte výrobky vyráběné na míru. Při odchylkách hrozí vlnění látky, padání lamel na stranu či jejich zasekávání ve vodicích lištách. Ze stejných důvodů nedoporučujeme montáž svépomocí.

Stínicí technika je skvělý a funkční doplněk, který vám zvýší pohodlí, hodnotu nemovitosti, ale také pohodu a krásné bydlení. Dopřejte si něco navíc bez zbytečných starostí. Stiňte efektivně, stiňte s CLIMAXem.

Zdroj informací: SERVIS CLIMAX, a.s.

Publikováno: 23.5.2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce