reklama

Jak zvládnout jarní alergie? Doma pomůže řízené větrání či speciální uklízecí postupy

Jaro je pro mnohé z nás obdobím dobré nálady a radosti z příchodu teplejších dnů. Pro alergiky – a také rodiče dětí, které nějakou alergií trpí – však může být také obdobím stresu a nepohodlí. Nastává pro ně nekonečné hledání řešení, jak zmírnit nepříjemné příznaky alergií, jako je senná rýma, slzení očí či svědění kůže. Pyly ve vzduchu pro ně představují neustálou hrozbu. Existují však způsoby, jak alergikům ulevit alespoň v domácím prostředí.

Jaro je pro alergiky obdobím zvýšeného stresu a nepohodlí
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Jaro je pro alergiky obdobím zvýšeného stresu a nepohodlí

1. Instalace řízeného větrání s rekuperací

V dnešních novostavbách už se s řízením větráním s rekuperací setkáváme poměrně často. Zařízení, které přivádí do bytu konstantně čerstvý vzduch a odvětrává ten starý, přispívá například k úsporám na vytápění. Učiněným pokladem nicméně může být i pro alergiky. „Rekuperační jednotka veškerý vzduch přicházející do místnosti filtruje, takže z něj dokáže odstranit až 98 % vzdušných částic do velikosti 10 mikronů,“ vysvětluje Jakub Archalous, odborník na řízené větrání. Takový filtr tedy nemá problém zachytit většinu pylů, které by do bytu jinak vnikly otevřenými okny. „Pro ještě lepší filtraci si navíc lze pořídit i speciálně upravené rekuperační jednotky s jemnějšími filtry, které jsou schopné zachytit částice až do velikosti 2,5 mikronu,“ dodává odborník. Řízené větrání lze v případě potřeby nainstalovat i do starších domů – a místním alergikům tak od pylů trvale ulevit.

2. Pořízení čističky vzduchu

Trochu méně efektivním, ale levnějším řešením je nákup čističky vzduchu, která také dokáže filtrovat polétavé alergeny včetně pylů. Základní variantou je elektrostatický filtr, na nějž se nečistoty ze vzduchu jednoduše „lepí“. Pokročilejším a výkonnějším typem čističky je ten s komplexní soustavou několika filtrů, z nichž je každý zaměřen na jiný druh nečistot. Na rozdíl od řízeného větrání dokáže čistička filtrovat vzduch vždy jen v jedné místnosti, proto je ideální umístit ji tam, kde alergici spí – do dětského pokoje či ložnice. Pro zvýšení efektivity je třeba věnovat pozornost i jejímu umístění do prostoru. Měla by se nacházet zhruba na úrovni pasu – tedy ne příliš blízko podlahy ani stropu – a také by neměla být příliš blízko oken či dveří.

Filtr nemá problém zachytit většinu pylů, které by do bytu vnikly otevřenými okny
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Filtr nemá problém zachytit většinu pylů, které by do bytu vnikly otevřenými okny (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

3. Eliminace formaldehydu v interiéru

Formaldehyd je v domácnosti takřka všudypřítomný – uvolňuje se během vaření či žehlení a je obsažen v mnoha materiálech, které se běžně využívají na výrobu nábytku, hraček, kosmetiky nebo čisticích prostředků. Možná jste o něm ještě neslyšeli, ale pravděpodobně znáte, jak voní – jedná se o typickou vůni „novoty“ či čistého papíru. „Přítomnost formaldehydu v interiéru však alergikům výrazně škodí. Zhoršuje všechny symptomy, protože dráždí oči, nos, kůži i dýchací cesty, a dokonce může alergie také způsobovat,“ upozorňuje Robert Hošek, odborník na suchou výstavbu.

Dnes již existují sádrokartonové desky se speciální technologií, která dokáže formaldehyd z interiéru účinně odstraňovat. „Sádrokartonové desky, které můžete využít například pro stavbu příčky oddělující dětský pokoj od místností dospělých, dovedou absorbovat formaldehyd z okolního vzduchu a přeměnit jej na neškodné inertní látky,“ vysvětluje odborník. Formaldehyd díky nim navíc může být eliminován až na padesát let.

V boji s formaldehydem mohou pomoci i speciální nátěry, jimiž lze opatřit jak zmíněné příčky, tak i ostatní stěny. „Speciální nátěry, které k rozkladu formaldehydu využívají cirkulaci vzduchu, dokážou tuto škodlivou látku odstranit s účinností kolem devadesáti procent,“ vysvětluje Miroslav Trojan, odborník na výmalbu. Nová výmalba může ostatně dětem v jejich pokoji udělat radost – ne vždy je ale na místě brát ohled na jejich aktuální barevné preference. Sytější barvy totiž z principu zadržují více vlhkosti, a tak jsou pro alergiky méně vhodné než ty „vybledlejší“.

Akustická předstěna
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Akustická předstěna (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

4. Speciální uklízecí postupy

Úklid domácnosti může být pro alergiky výzvou. Při standardním luxování či utírání prachu totiž dochází k víření vzduchu, které jejich alergické reakce ještě zhoršuje. Řešením tak může být investice do vysavačů umožňujících parní či mokré vysávání. Pro otírání prachu jsou pak ideální hadříky z mikrovláken, které prach zachytávají efektivněji a víření vzduchu tak minimalizují.

Existují samozřejmě i další způsoby, jak alergikům pobyt v domácnosti zpříjemnit. Čím větší pozornost budeme věnovat tomu, abychom doma vytvořili zdravější a bezpečnější prostředí, tím méně starostí se bude s jarními měsíci každoročně pojit. I drobné dílčí kroky nicméně stačí k tomu, aby se malým i velkým alergikům v náročném období alespoň částečně ulevilo.

Zdroj informací: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce