reklama

Vintage kuchyně – retro šarm pro moderní domácnost

Vintage kuchyně spojuje moderní s tradičním. Vintage styl upřednostňuje nábytek a doplňky, které se kdysi skutečně používaly a nyní mohou v domácnosti vyprávět staré příběhy. Když do kuchyně přinesete prvky vintage, spustíte oslavu tradičního na pozadí současnosti. Inspirujte se nápady, jak si vytvořit vlastní nadčasovou vintage kuchyni.

Bílá kuchyně s vintage stylem
i (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)
Bílá kuchyně s vintage stylem

Styl vintage kuchyně vám dává obrovský prostor pro projevení vaší osobnosti, který můžete naplno rozvinout. Je důležité zvážit výběr stolů do jídelny, skříněk, polic, pracovních desek, spotřebičů, podlah či bytového textilu. Můžete si vybrat, kterým obdobím (20., 50., 70. Léta 20. století) se necháte vést a jaké barvy budou hrát ve vaší vintage kuchyni hlavní roli.

Starožitný nábytek a vintage kuchyňské linky

Vytvoření vintage kuchyně vás neomezuje hranicí parametrů současného kuchyňského designu. Zatímco v retro kuchyni jsou nově vyrobené věci inspirované minulostí, vintage kuchyně staví na starožitných kouscích nábytku, které sofistikovaně zapadají do celkového prostoru.

Absolutní klasikou a snad nejčastějším provedením jsou bílé vintage kuchyně. Častokrát se mluví o provensálském stylu vintage kuchyně, který kromě čisté bílé má v oblibě ošoupané efekty, popraskaný lak nebo patinu, vyznačuje se bohatostí a evokuje sluneční jih Francie provoněný levandulí a révou.

Moderní vintage kuchyně jsou typické i rohovými kuchyňskými linkami s retro designem nebo bílými spodními skříňkami a vrchními vintage poličkami do kuchyně jako stvořenými pro prezentaci vašeho unikátního starožitného porcelánu.

Vezměte to od podlahy

Trendy vzhled vintage kuchyně dosáhnete vyvážením vintage kuchyňských nápadů a novějších detailů – spojte elegantní šalvěj nebo mentolově zelené skříňky s chromovaným kováním, dřevěným kuchyňským ostrůvkem a starší dřevěnou podlahou. Kromě podlahy ze dřeva se do vintage kuchyní unikátně hodí kostkované podlahy a podlahy z linolea. Velice originálním nápadem bude dlažba terakota, která evokuje středomořský styl v dávných dobách.

Tip:

Přečtěte si článek o tom, jak sladit podlahu s nábytkem, pokud byste se chtěli dozvědět více tipů o tom, jak z tohoto propojení vytěžit maximum.

Bílá kuchyňská linka s jídelním stolem
i (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)
Bílá kuchyňská linka s jídelním stolem (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)

Osvětlete vintage kuchyni

Dokonalým řešením osvětlení vintage kuchyně je kombinace nástěnných lamp a pěkných závěsných svítidel či lustrů. Lampy a svítidla do vintage kuchyně můžete koupit jako retro provedení v obchodě s nábytkem nebo prohlédnout bazary a starožitnictví.

Vytvořte retro kuchyňský obklad

Dobře vybraný obklad ke kuchyňským skříňkám podtrhne celkový dojem vintage kuchyně. Získat autentické starožitné obkládačky by bylo dost složité. Naštěstí je mnoho nostalgických designů, které dodají kuchyni závan historie. Velký návrat zažívají kdysi oblíbené enkaustické dlaždice.

Spotřebiče do vintage kuchyně

Spotřebiče do vintage kuchyně by měly ladit se zbytkem zařízení. Staré spotřebiče jsou však neefektivní a potenciálně mohou znamenat i jisté riziko. V tomto případě se doporučují verze retro spotřebičů, jejichž vzhled je dokonale uzpůsoben vintage stylu a splňuje všechny normy bezpečnosti a ekonomické spotřeby.

Moderní jídelní stůl s židlemi
i (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)
Moderní jídelní stůl s židlemi (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)

Kuchyňské doplňky pro šmrnc vintage kuchyně

Krása a nádech vintage spočívá v použití vintage doplňků a příslušenství. Vyberte si kvalitní kuchyňské linky (klidně s motivy retro kuchyně) jako pozadí, na kterém starožitné kousky nábytku (příborník, dřevěná skříň, komoda, řeznický blok) dokonale zazáří.

Vintage závěsy do kuchyně, krajkové návleky na židle, stojany na talíře, retro spotřebiče a další doplňky od babičky dodají kuchyni vintage šarm. Skleněné láhve, proutěné košíky a hliněné džbány vystavené na vrchu skříněk oslaví minulost. Oproti tomu měděné pánve, hrnce a chlebník ve starém designu zajistí moderní funkce.

Srdce kuchyně ve stylu vintage

Když si plánujete vintage kuchyni, zcela přirozeně myslíte na teplý a příjemný prostor. Přeneste to i do jídelní části – velký (dřevěný) stůl a množství (dřevěných) židlí s hrubými podsedáky je způsob, jak se k tomu dopracovat.

Dřevěný jídelní nábytek
i (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)
Dřevěný jídelní nábytek (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)

Pomoc při plánování vintage kuchyně

Pokud se rozhodnete zařídit vaši kuchyni ve vintage stylu, udělejte si nejprve průzkum, co se tam hodí, co se vám líbí a co vám nesmí chybět. Klidně pozvěte na pomoc interiérového designéra. Zvažte vaše prostorové možnosti. Pokud máte menší kuchyni, použijte kuchyňské bloky, které šetří prostor a působí vzdušně. Vystavte starožitné kousky nábytku, které máte odloženy po babičce nebo jste sehnali v bazaru – skříň, příborník, kredenc, umyvadlo, řeznický blok.

V dalším kroku promyslete druhy spotřebičů a jejich rozmístění v rámci kuchyně. V úvahu vezměte začlenění moderních vymožeností, jako jsou moderní úsporné spotřebiče či energeticky úsporná osvětlení v retro provedení. Neodmyslitelnou součástí vintage kuchyně jsou otevřené vintage poličky a různé závěsné skladovací možnosti pro starožitné nádobí a pomůcky v kuchyni. Přemýšlejte nad tím, kde je umístíte.

Tip:

Nemusí to být jen o vintage stylu. Pokud si zařizujete interiér nebo plánujete rekonstrukci a zvolili jste si otevřený prostor, máme pro Vás pár inspirací propojení kuchyně s obývákem, které si jistě zamilujete.

Nechte volný průběh vaší fantazii, jak ještě více podtrhnout vintage styl kuchyně. Pomohou vám rozmanité vintage doplňky do kuchyně: nástěnné dekorace, starožitné nádobí, barevné závěsy, barové židle, mozaiková tapeta, macramé závěsné květináče. Předem si zjistěte informace, jak se postarat o vzácné kusy starého nábytku a doplňků, které použijte při zařizování vintage kuchyně. Jakou údržbu bude potřebovat dřevěná skříň či dlažba? Jak se musí čistit historické spotřebiče a doplňky?

Vintage kuchyně s kuchyňskou linkou ve tvaru L
i (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)
Vintage kuchyně s kuchyňskou linkou ve tvaru L (Zdroj: Möbelix / XLCZ Nábytek s.r.o.)

Vintage kuchyně a pohled udržitelnosti

Styl vintage přináší nový pohled na zdánlivě staré a opotřebované části nábytku a podporuje udržitelnost v období rostoucího konzumu a jednoduché výměny starého za nové. Nákup neobvyklých druhů nábytku v obchodech se starožitnostmi, v online bazarech a výprodejích z domů po prarodičích patří k základu vybavení vintage kuchyně. Nostalgické kousky zařízení plné vzpomínek na dětství u babičky, které si sami zrenovujete a upravíte v novém hávu, jsou povinnou a jedinečnou součástí vaší vintage kuchyně.

V kuchyni ve stylu vintage se snoubí krása minulosti s praktičností současnosti. Okouzlující vzhled, jistá míra udržitelnosti i závan příjemných vzpomínek jsou klíčovými důvody, proč jsou vintage kuchyně stále trendy. Zda zvolíte moderní kuchyňské linky s retro designem nebo použijete skutečné skvosty z domu po prarodičích, stále máte bohatou paletu možností, jak si splnit svůj sen o vintage kuchyni.

Zdroj informací: Möbelix, XLCZ Nábytek s.r.o.

Publikováno: 29.2.2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce