reklama

Pergola může být dominantou zahrady i rozšířeným domovem

Zahrada bez pergoly je jako počítač bez internetu. Připravuje nás to o spoustu možností, jak ji využívat naplno. Kromě toho pergola zahradu i oživí – designem či zelení, která se v ní či na ní dá pěstovat. A k tomu nám bez ní na zahradě chybí i ochrana před sluncem či deštěm a pohodlný prostor k posezení a lenošení.

Konstrukce pergoly představuje klíčový prvek
i (Zdroj: Gardeon)
Konstrukce pergoly představuje klíčový prvek (Zdroj: Gardeon)

Ne každý si ale může dopřát velkou zahradu jako místo pro relaxaci a zároveň i pěstování oblíbených květin či plodin. A tehdy je potřeba zvážit možnosti s tím, že se třeba v rámci rodiny nevyhneme ani určitým kompromisům. Důležité je ale vědět, že pergolu můžeme zcela přizpůsobit našim potřebám a požadavkům, ke kterým velmi často patří úspora místa, peněz a mnohdy i času.

Důležitým faktorem při zvažování výstavby bývá bezesporu kvalita samotné konstrukce pergoly. Jen ta nám zaručí, aby kromě běžného deště zvládla i silnější letní bouři a neskončila na zahradě u sousedů. A kolik péče bude taková pergola vyžadovat? To závisí hlavně na materiálu, ze kterého je konstrukce vyrobena.

V dokonalém souladu s přírodou

Konstrukce pergoly přímo volá po zeleni. Různé druhy květin či bylinek a pnoucí se vinná réva zpříjemní každé venkovní posezení. A rostlinám se na pergolách i v zahradních přístřešcích může i výborně dařit. V případě některých rostlin však nezapomínejme na odolnost materiálu, ze kterého je konstrukce vyrobena.

Nutno podotknout, že dřevěná stavba je i velmi citlivá na všechny druhy počasí a náročná na údržbu v podobě pravidelného ošetřování. Rovněž i popínavé rostliny zdobící dřevěnou konstrukci pergoly mohou zhoršovat stav dřeva a stěžovat jeho údržbu. „Nejodolnější vůči všem povětrnostním vlivům a nejméně náročné na údržbu jsou přístřešky a pergoly z oceli. Jejich štíhlejší a ve srovnání se dřevem subtilnější konstrukce navíc šetří prostor, takže se vejdou i na malou plochu,“ říká technik malých montovaných staveb Rastislav Matuška. 

Pergole přizpůsobte nábytek
i (Zdroj: Gardeon.)
Pergole přizpůsobte nábytek (Zdroj: Gardeon.)

Pergoly lze dle vlastního vkusu a fantazie dále oživit jednak již zmiňovanými květinami, ale také různými doplňky vyrobenými kombinací přírodních materiálů, jako jsou například kameny či dřevo. Tyto prvky navíc prostor pod střechou ještě více zastíní. S okolím konstrukce pergoly by měl souznít i nábytek, který je pod ní umístěn. A zatímco v blízkosti chladnějšího kovu s čistými liniemi vyniknou jak jednoduchá minimalistická řešení, tak i klasika či romantika, výběr vhodných kombinací se dřevem může být obtížnější. Ačkoli v případě dřeva zase nemusí být tolik potřeba snažit o výzdobu, protože samo o sobě působí útulně.

Dřevo vs. ocel aneb čemu dát přednost?

Mnoho lidí si možná řekne, že dřevo je dřevo a z tohoto důvodu dá přednost právě jemu. Z pohledu složení lze ale i ocel považovat za přírodní materiál. A ve prospěch oceli, pokud jde o přístřešky a pergoly, hovoří i další fakta. Jedná se o totiž o levnější řešení, přičemž konstrukce pergoly, která je také lehčí než dřevo, má zároveň vyšší nosnost.

Pergola je ideální místo k setkávání
i (Zdroj: Gardeon)
Pergola je ideální místo k setkávání (Zdroj: Gardeon)

Doba dodání bývá zpravidla jen několik týdnů, montáž probíhá bez zbytečného nepořádku a trvá jen pár hodin. „Mnozí možná nevědí, že i ocelové pergoly a přístřešky mohou vypadat podle jejich fantazie a lze je přizpůsobit každému prostoru. Dokonce si zákazníci mohou vše naprojektovat online,“ dodává odborník. „Životnost kovové konstrukce pergoly je k tomu mnohonásobně delší než dřevěné,“ uzavírá.

Prodloužení kuchyně či obýváku až na terasu

Využití prostoru pergoly je opravdu mnohostranné. V mnoha případech může sloužit i jako prodloužení prostoru obývacího pokoje či kuchyně až do zahrady. Pomocí dvou sloupů se střechou se domácí prostor o něco rozšíří a vznikne další místo, kam se vejde větší počet lidí. Získáme tak ideální místo pro rodinné sešlosti, zahradní party s přáteli nebo dokonce i svatební hostinu. Navíc díky zastřešení je pergola využitelná nejen v horkých letních dnech, ale i během letních přeháněk.

Zdroj informací: Gardeon

Publikováno: 9.2.2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce