reklama

Pozednice je základ dobrého krovu. Způsobů montáže je několik

Montáž pozednice – tedy trámu, který leží na betonovém věnci a na který se dále napojují krokve střechy, není nic složitého. Přesto při něm můžete udělat chyby. Ukážeme si jeden ze způsobů, jak postupovat. Upozorňujeme, že práce na střeše smí provádět jen proškolené osoby a totéž se týká i montáže krovů.

Pozednice tvoří základ krovu. Způsobů, jak ji přichytit k betonovému věnci, je několik
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pozednice tvoří základ krovu. Způsobů, jak ji přichytit k betonovému věnci, je několik (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Co budete na montáž pozednice potřebovat:

  • silnou vrtačku
  • závitové tyče M16
  • chemickou kotvu
  • kompresor nebo kartáč na čištění vyvrtaných otvorů

Montáž pozednice – kotva nebo pásovina. Vyberte si

Metod pro ukotvení pozednice je samozřejmě více – závitovou tyč (dole ohnutou) můžete například do věnce zabetonovat, nebo je možné pozednici uchytit na ocelovou pásovinu. My si ukážeme, jak pozednici namontovat pomocí závitových tyčí a chemické kotvy. Jde o relativně jednoduchý a funkční postup.

Pro vrtání do dřeva můžete použít hadovitý vrták
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pro vrtání do dřeva můžete použít hadovitý vrták

Ze všeho nejdřív je nutné si rozměřit rozteče mezi otvory, do kterých budeme nasunovat závitové tyče. Pozednici můžeme kotvit po cca 1 metru, přesnou hodnotu by měl určit projektant střechy. Místa si jednoduše označíme tužkou a pak provrtáme vrtákem do dřeva. Pokud budeme pracovat se závitovou tyčí M16, je dobré vrtat do pozednice otvor o průměru alespoň 18 až 20 mm. Při vrtání si pozednici podložte, abyste si vrták neztupili.

Abyste otvor navrtali přesně, je lepší použít nejprve vrták s menším průměrem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Abyste otvor navrtali přesně, je lepší použít nejprve vrták s menším průměrem

Dalším krokem při montáži pozednice je vyvrtání otvorů do betonového věnce, kam v dalším kroku nasuneme závitové tyče. Navrtané pozednice přiložíme na věnec a pak dlouhou tužkou nebo jiným špičatým předmětem vyznačíme přes vyvrtané otvory do věnce body, kde budeme vrat. Pro vrtání do betonového věnce samozřejmě používáme vrták do betonu a vrtáme s příklepem. Pro přesné navrtání je lepší otvor nejprve provrtat menším vrtákem, a až poté vrtákem patřičného průměru. Průměr vrtáku závisí na průměru závitové tyče plus pár milimetrů navíc – konkrétní hodnotu vyčtete na obalu od chemické kotvy.

Než do otvoru aplikujete chemickou kotvu, musíte ho zbavit prachu. Zde pomocí kompresoru
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Než do otvoru aplikujete chemickou kotvu, musíte ho zbavit prachu. Zde pomocí kompresoru

Jakmile máte otvory ve věnci vyvrtané, vyčistěte otvor buď malým kartáčkem, nebo ho profoukněte kompresorem (nezapomeňte si nasadit ochranné brýle!). Teď si můžete připravit závitové tyče. Nařežte si je na patřičnou délku, která je dána součtem hloubky vyvrtaného otvoru, výškou pozednice a přidejte cca 5 cm na podložku a matku. Pokud jste někdy pracovali s chemickou kotvou, je už teď montáž pozednice jednoduchá. Kotvu aplikujte do vyvrtaného otvoru a krouživým pohybem do ní vsuňte závitovou tyč. Pozor, dbejte na to, aby byla závitová tyč v otvoru zasunutá kolmo. A nezapomeňte otřít zbytek chemické kotvy, která může z otvoru vytéct – po zaschnutí by vám totiž překážel při pokládce pozednice a museli byste jej odsekávat.

K montáži pozednice použijte silné podložky na tesařské konstrukce
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K montáži pozednice použijte silné podložky na tesařské konstrukce

Jakmile jsou kotvy suché (dobu vytvrzení opět naleznete na obalu od chemické kotvy), můžete na závitové tyče nasunout pozednici. Jestli jste pracovali přesně, mělo by do sebe všechno zapadnout. Jinak můžete samozřejmě upravit otvor v pozednici tak, aby na závitovou tyč pasoval. Nakonec zbývá na závitovku nasunout podložku (silnou – pro tesařské konstrukce), matku a všechno pořádně dotáhnout.

Úskalí při montáži pozednice

Už při betonování věnce je dobré myslet na to, ve kterých místech jste do něj položili armovací železa. Jinak se vám může stát, že při vrtání do věnce narazíte, jako na potvoru, právě na železo. Pak nezbývá než otvor pro závitové tyče prostě navrtat trošku bokem. Jak už bylo uvedeno na začátku článku, možností pro montáž pozednic je více a každému může vyhovovat jiný postup.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 27.1.2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč