reklama

Péče o střechu v sobě zahrnuje pravidelnou údržbu i opravy

Střechy na rodinných domech jsou koncipovány tak, aby vydržely dlouhá léta všechny rozmary počasí, teplotní výkyvy, otřesy půdy vlivem silničního provozu a mnoho dalších faktorů. Přesto ale neuškodí, když čas od času střeše dopřejeme údržbu. Péče o střechu totiž její životnost výrazně prodlouží. A to se už doopravdy vyplatí.

Péče o střechu znamená ji nejen opravovat, ale také čistit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o střechu znamená ji nejen opravovat, ale také čistit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o střechu komplexně

Střecha je nejdůležitější část domu, tak ji nenechte chátrat. To, že si střechu položíte, nebo necháte položit, neznamená, že se na ní budete příštích 50 let dívat a víc pro ni nehnete ani prstem. Péče o střechu je stejně důležitá jako i o jakýkoliv jiný materiál, protože jinak nám opravdu dlouho nevydrží.

Co taková péče o střechu obnáší? Rozhodně pravidelnou kontrolu nepropustnosti střechy, a také vizuální kontrolu povrchu střechy a její případné poškození či znečištění. 

Víte, že:

Severní strana střechy podléhá znečištění rychleji než strana jižní?

Záleží především na tom, z jakého materiálu naše střecha je. Klasické pálené tašky bývají buď hladké, nebo sypané (alpské). Hladké tašky jsou do měst a nížin praktičtější. Sypané tašky se používají v oblastech, kde po většinu roku leží sníh. Je tudíž potřeba jej nějak udržet na střechách, a k tomu právě sypaná taška velmi pomáhá.

I za jeden jediný rok se na střeše vytvoří nánosy nečistot, mechů nebo trusu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I za jeden jediný rok se na střeše vytvoří nánosy nečistot, mechů nebo trusu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V nížinách a ve městech především je naopak velmi hustá automobilová doprava, továrny, smog a holubi a to všechno má na naši střechu poměrně nepřátelský vliv. Takové střechy se pokrývají vrstvou prachu, smogu, spadu, trusu, mechu a lišejníku (který bohužel roste i v nižších polohách) a postupně naši krásnou barevnou střechu přemění v krápníkovou jeskyni. 

Možná si řeknete, že je to tak dobře, protože takovou krustou jen tak něco nepronikne. Opak je ale pravdou. Vliv kyselých dešťů, smog a znečištění od ptáků střešní krytinu nahlodává, protože všechny typy střešní krytiny jsou porézní. Velmi snadno se tak může stát, že se tašky a další střešní materiál poškodí natolik, že přestanou plnit svou funkci jako krytina a ochrana našeho domu, a my máme problém.

Omytí střešní krytiny vysokotlakým čističem prodlouží životnost střechy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Omytí střešní krytiny vysokotlakým čističem prodlouží životnost střechy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Problém ale snadno odstraníme – řešením je právě péče o střechu. Postačí čas od času střechu prohlédnout a zkontrolovat pevnost střešní krytiny, možné průsaky a samozřejmě i míru znečištění. Pokud už pod nánosem nečistot nerozeznáme původní barvu střešní krytiny, je na čase zavolat odborníky. 

Tip: 

Profesionální čištění střech od mechu horkou vodou, bez jakékoliv chemie, obnoví nejen její krásný vzhled, ale hlavně prodlouží její životnost.

Rozhodně nedoporučujeme, abyste se do čištění v rámci péče o střechu pouštěli sami. Při údržbě střešní krytiny mechanicky se předpokládá, že dotyčná osoba musí na střechu vylézt a zde pracovat. Laik i při sebelepší snaze nedokáže zajistit sobě (případně i dalším osobám) dokonalou bezpečnost při práce ve výškách, nehledě na to, že nemá odpovídající vybavení na čištění takto náročné plochy.

Příkré a členité střechy jsou hůře přístupné, laik by takové střechy neměl čistit vůbec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Příkré a členité střechy jsou hůře přístupné, laik by takové střechy neměl čistit vůbec (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Péče o střechu a bezpečnost

K očistě střechy bude potřeba tlaková myčka čili wapka. A také přípravky, kterými jednak střechu umyjeme, a jednak ji naimpregnujeme. Impregnace je pak specifická podle typu střešní krytiny. Na dokonalou očistu střechy je potřeba disponovat tlakovou myčkou s tlakem 250–300 barů s vysokým průtokem vody (cca 20 l/min.). Podstatné také je, aby voda byla horká, protože snáze odstraní organické nečistoty. 

Bez jištění a v nevhodné obuvi na střechu vůbec nestoupejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez jištění a v nevhodné obuvi na střechu vůbec nestoupejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Součástí hloubkové očisty a péče o střechu je i vyčištění a zprůchodnění okapů a okapových svodů. Při péči o střechu a jejím důkladném vyčištění totiž zákonitě dojde ke stečení vody do okapů, a ty se vlivem hrubých nečistot mohou velmi snadno ucpat. 

Odborníky na péči o střechy proto okapy čistí v rámci běžné údržby střešní krytiny. Závěrem se provádí impregnace, která prodlouží životnost střešní krytiny. Pokud se používá impregnace s nanotechnologií, vytvoří se na střešní krytině neviditelný film, který udrží střechu podstatně déle v čistém stavu.

Péče o střechu zahrnuje i vyčištění okapů a svodů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o střechu zahrnuje i vyčištění okapů a svodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o střechu je jednoduchá cesta, jak životnost střechy prodloužit. I když výrobce střešní krytiny garantuje životnost materiálu okolo 50 let, neznamená to, že celých 50 let budeme sledovat, jak naši střechu používá ptactvo ze širokého okolí jako veřejný záchod a kavárnu v jednom, a jak nám červené pálené tašky obrůstají mechem nebo na střeše dokonce po letech vykvetly první pampelišky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení, DOMERINO s.r.o.

Publikováno: 3.12.2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová