reklama

Stavte smysluplně se stavebními systémy, ušetříte

Kompletní stavební systémové řešení je to nejmoudřejší řešení, ve chvíli, kdy přemýšlíte, kde sehnat co nejvýhodněji stavební materiál. Zvlášť dobré je to proto, pokud chcete mít svůj dům energeticky úsporný a takový, který vydrží nejen 20 let, ale ideálně několik generací. Nevíte však, co si pod stavebními systémy představit? My vám je představíme a také vysvětlíme, proč byste ho měli mít.

Kompletní stavební systémové řešení je ideální řešení pro všechny ty, kteří chtějí moderní úsporný dům
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)
Kompletní stavební systémové řešení je ideální řešení pro všechny ty, kteří chtějí moderní úsporný dům

Kompletní stavební systémové řešení, co si pod tím představit? 

Kompletní stavební systémové řešení je ideální řešení pro všechny ty, kteří chtějí moderní úsporný dům, jenž bude plně funkční po velmi dlouhou dobu (i několik generací). Aby tomu tak bylo, dejte si pozor již při projektování budovy, protože právě tehdy dochází k největším pochybením. Hodně často mají totiž stavebníci tendenci šetřit na tzv. prováděcí dokumentaci. 

Co je prováděcí dokumentace? 

Prováděcí dokumentace je velmi rozšířená oproti té, kterou potřebujete k projektové dokumentaci, jež se používá pro získání stavebního povolení. Tato prováděcí dokumentace je nezbytná pro všechny řemeslníky a všechna další nástupní řemesla budující váš dům. Při své práci se totiž orientují právě podle této dokumentace, díky čemuž pak nedochází k chybám. Je sice pravda, že prováděcí dokumentace nepatří zrovna k těm nejlevnějším položkám, ale jde rozhodně o návratnou investici. Bohužel do ní v současnosti investuje zatím jen 1-5 % stavebníků. Pokud ji však stavebníci nemají, je zjištěno, že tím nakonec vůbec neušetříte, protože v konečném výsledku budete potom platit za více prací, které tam v průběhu stavby vzniknou. 

Chytré řešení, které šetří, je takové, co už z výroby na sebe navazuje a je systémové
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)
Chytré řešení, které šetří, je takové, co už z výroby na sebe navazuje a je systémové (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)

Šetřete proto chytře se stavebními systémy 

Chytré řešení, které šetří, je takové, co už z výroby na sebe navazuje a je systémové. To znamená, že byste na to měli myslet již od začátku. Když budete preferovat dům vytvořený v nějakém systému, ideálně v zděném systému a bude vše pouze od jednoho výrobce, takového výrobce, který je schopen obsáhnout stavbu celého domu. 

Kompletní stavební řešení je mnohem úspornější
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)
Kompletní stavební řešení je mnohem úspornější (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)

Pádné důvody, proč byste se měli rozhodnout pro kompletní stavební systémové řešení? 

Zapamatujte si, že zdánlivé nakupování levnějších cihel tu i onde, vás v konečném výsledku nevyjde vůbec levněji, jak se vám na první pohled zdá. Když se takto různě zakoupené cihly potkají na vaší stavbě, nebudou spolu fungovat. Za nákup stavebního materiálu tak sice možná ušetříte několik desítek tisíc korun, o tuto úsporu však záhy přijdete. Takové cihly totiž na sebe modulově nenavazují a stavba proto nemá jak mechanické, tak i funkční vlastnosti, jaké by měla mít. Vše se tak mnohonásobně prodraží, a to nejen z hlediska provozu domu, ale vyšší náklady se mohou projevit už i při stavbě nutností provedení více prací. 

Novodobé stavební systémy, které již kontaktní zateplení zvenku již nevyžadují
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)
Novodobé stavební systémy, které již kontaktní zateplení zvenku již nevyžadují (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)

Jakým chytřejším a systémovějším způsobem ve svém novém domě zajistit teplo? 

Samozřejmě u starších domů vám ve většině případů nezbyde nic jiného, než ho kontaktně zateplit. Pokud však stavíte nový dům, je to jinak. V těchto případech je rozhodně lepší, když zvolíte novodobé stavební systémy, které již kontaktní zateplení zvenku již nevyžadují. Tomuto stavebnímu řešení se říká jednovrstvá stavební konstrukce, kdy už v jedné vrstvě zdiva splníte veškeré požadavky, které legislativa má. A i tak s nimi můžete splnit i ty nejpřísnější energetické normy.  A nutno říct, že tyto stavební systémy mají k sobě náležící propracované další prvky, jako třeba: stropy, překlady, speciální cihly, které řeší ostění oken a jiné stavební detaily jako jsou rohy, parapety a podobně. 

Smysluplný celek vám poradí, kde jsou slabá místa v stavbě a na čem se doopravdy nevyplatí šetřit
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)
Smysluplný celek vám poradí, kde jsou slabá místa v stavbě a na čem se doopravdy nevyplatí šetřit (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.)

Nová iniciativa známá jako Smysluplný celek

Je k vidění ve světě od března tohoto roku (čili roku 2023) a všem stavebníkům doporučujeme, aby ji prozkoumala. Najdete tam totiž spoustu rad a doporučení (i to, čemu se naopak vyvarovat). Dozvíte se tam rovněž to, kde jsou slabá místa v stavbě a na čem se doopravdy nevyplatí šetřit. 

Více se dozvíte na www.smysluplnycelek.cz.

Zdroje informací: HELUZ cihlářský průmysl v. o. s., Receptář prima nápadů 

Publikováno: 28.11.2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), HELUZ (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová