reklama

Kamna jako středobod domova: Co zohlednit při výběru a čeho se vyvarovat

S rostoucími cenami energií začala nejedna domácnost přemýšlet nad změnou vytápění a volba padla na pořízení kamen na tuhá paliva. Při jejich výběru je potřeba brát v úvahu několik klíčových faktorů, aby bylo dosaženo požadovaného výkonu a řádné bezpečnosti. Na co byste se měli při výběru krbových kamen soustředit?

Krbová kamna jsou ideálním zdrojem tepla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krbová kamna jsou ideálním zdrojem tepla (Zdroj: ALMEVA EAST EUROPE a.s.)

Jak vybrat ta pravá krbová kamna

Předtím, než začnete vybírat vhodná kamna, měli byste se zaměřit zejména na velikost vytápěných prostor, tepelné ztráty a také stav domu, do kterého je plánujete umístit. Teprve dle těchto aspektů je možné určit správný výkon, díky kterému budou kamna ideálně vytížena. Pokud byste je přetěžovali, můžou v krajních případech popraskat, v momentě, kdy naopak pořídíte kamna výkonnější, než je potřeba a budete méně přikládat, bude výsledkem zakouřené sklo a špatné fungování topného systému.

V některých případech je nutný také stavební zásah, i toto byste měli vzít před koupí kamen v úvahu. Ještě před tím, než vysněná kamna vyberete, zamyslete se také nad tím, jakým palivem budete dům vytápět.

Dřevo, uhlí či pelety?

Stálicí mezi palivy je dřevo, vhodné je použít především suché a tvrdé nebo dřevo z ovocných stromů, které dlouho hoří. Naopak se snažte vyhnout chemicky ošetřenému dřevu nebo např. dřevotřískovým deskám, které nejen, že při spalování zanáší topeniště, ale můžou vznikat také zdraví nebezpečné toxické látky. Oblíbené, ale zároveň finančně náročnější, jsou dřevěné brikety, jejichž výhodou je zejména vysoká výhřevnost a poměrně nízká spotřeba. Další možností jsou dřevěné pelety z rozemleté a přesušené biomasy, ty jsou ale vhodné pouze pro kamna s automatickým přikládáním. Hojně využívaným palivem je také uhlí, které je sice nejvýhřevnější, ale zároveň nejméně ekologické.

V krbových kamnech lze topit dřevními briketami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V krbových kamnech lze topit dřevními briketami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kamna nebo krb, to je, oč tu běží

Oheň praskající v krbu je romantickou představou mnohých z nás. Právě krb ale není nejideálnějším zdrojem tepla, a to zejména kvůli rychlému spalování nebo nemožnosti redukování výkonu. Jedním z možných řešení může být krbová vložka. Výrazně efektivnější jsou krbová kamna, pomocí kterých dosáhnete nižší spotřeby než v případě krbu.

Nejsou jedna jako druhá

Jestliže se rozhodnete pro krbová kamna, přijde na řadu výběr těch pravých. Volit lze mezi krbovými kamny s plechovým pláštěm, která se rychle zahřejí a jsou tak ideálním parťákem na chatu či chalupu. Romantickou atmosféru naopak pomůžou dotvořit kachlová kamna, jež jsou na trhu v mnoha designech, zároveň mají dlouho životnost, nízkou spotřebu paliva a vysokou tepelnou účinnost.

Výběr krbových kamen není radno podceňovat
i (Zdroj: ALMEVA EAST EUROPE a.s.)
Výběr krbových kamen není radno podceňovat (Zdroj: ALMEVA EAST EUROPE a.s.)

Nevýhodou může být delší roztápění, to ale vykompenzuje teplo, které drží i dlouho po vyhasnutí ohně. Pro své vlastnosti jsou oblíbená litinová kamna, ta se rychle zahřejí a zároveň umí nahromadit sálavé teplo. Jestliže dáváte přednost nenáročné obsluze, favoritem budou peletová kamna. Pokud plánujete vytápět celý dům, popř. ohřívat vodu, jsou řešením krbová kamna s výměníkem.

Jak to bude s komínem?

V případě, že pořizujete nová kamna a chcete je připojit na starý komín, je nutné nechat jej nejprve překontrolovat. Pravidelné roční kontroly jsou zákonem vyžadovanou povinností, díky nimž lze minimalizovat riziko požáru. Moderním řešením je koncentrický komín, který zabezpečí nejen perfektní odvod spalin ale i potřebný přívod vzduchu.

V případě, že připojujete nový spotřebič, je nezbytná povinná revize. Ta je povinná právě tehdy, dojde-li k připojení nového spotřebiče; v případě, že nebyl komín dlouho používaný; po výstavbě popř. rekonstrukci domu nebo v momentě, kdy došlo k vyhoření komínu. Revize je potřeba také ve chvíli, kdy dojde ke změně druhu paliva nebo vzniku trhlin ve spalinové cestě.

Zdroj informací: ALMEVA EAST EUROPE a.s., www.fandimeremeslu.cz

Publikováno: 8.11.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce